​Google Görsel Aramalarında Alışveriş Kolaylığı

Dünyanın en popüler arama motoru Google’ı sık sık kullanıyorsanız, yeni özelliklerini fark ediyorsunuzdur. Google mobil web aramaları ve Android uygulaması üzerinden yapılan görsel aramalara yeni bir özellik getirdi. Artık yapılan aramalarda benzer ürünler gösteriliyor.

Bu durum demek oluyor ki görsel arama aracı alışveriş için daha kullanışlı bir hâle dönüşecek. Özellikle kıyafet, takı, gözlük gibi ticari değerlere sahip ürünleri görsel aramalara yerleştirerek daha verimli müşteriler kazanabilirsiniz.

Güneş gözlüğü ve çantasıyla poz vermiş bir modeli görüp bu ürünlerin nereden olduğunu merak ediyorsanız Google size bu ürünlerin markasını gösterecek, aynı zamanda da bu ürünlerin nerede satıldığına dair linkleri paylaşacak. Doğrudan o ürünün linkini bulamasa dahi benzer ürünleri kullanıcının karşısına çıkaracak.

Google Görsel Aramalarında Benzer Ürünler Nasıl Eklenir?

Yeni özellikten faydalanmak için yapılması gereken bazı yazılımsal değişiklikler bulunmaktadır. Bu iş biraz zahmetli olsa da uygulayanlar için büyük bir avantaj sağlayacaktır. Yeni bir özellik olduğu için rekabet oranı da bir hayli az olacaktır.

⦁ İlk olarak ürünlerinizin, resim, fiyat, açıklama, puanlama gibi alanların schema kurallarına göre yapılandırılmış olması gerekmektedir. Gerekli meta etiketleri olmadan botlar ürünlerinizi algılayıp yapılandıramaz. Bu nedenle tüm kurallara uygun olduğundan emin olmalısınız.
⦁ Veri yapılandırmalarını tamamladıktan sonra Google Veri Test Aracını kullanarak sayfalarınızı kontrol edin. Eğer hatalı metalar bulunuyorsa istenildiği şekilde düzenleyin.
⦁ Tüm işlemleri tamamladıktan sonra doğru çalıştığını görmek için site: alanadınız / com araması ve görseller diyerek ürünlerinizi görebilirsiniz. Bot ziyareti ve site hızına bağlı olarak veri yapılandırmasının sonuçlara yansıması 7 ile 15 gün arasında sürebilir.

Söz konusu özellik geçtiğimiz yılın sonlarında duyurulmuştu ancak ne zaman kullanılacağına dair açıklama yapılmamıştı. Google’ın resmi blog sayfasından yaptığı açıklamayla özelliğin aktif hale getirildiğini açıkladı.
Kategoriler de bir süreliğine kısıtlı bir şekilde sunuluyor. Uygulama sadece çanta, gözlük ve ayakkabıları destekliyor. Diğer giyim ürünleri önümüzdeki haftalarda eklenmeye başlanacak. Bunun yanında ev ve bahçe eşyaları da uygulamadaki yerini alacak.

Çanta, gözlük ve ayakkabı satan bir e-ticaret sitesine sahipseniz Google’ın görsel aramalarına getirdiği bu yeni özelliği kullanıp, ürün tanıtımınızı Google Alışveriş Reklamları‘yla destekleyerek müşterilerinize kolayca ulaşabilirsiniz.

Bu yeni güncelleme şimdilik mobil cihazlar üzerinde olacak gibi görünse de ilerleyen dönemlerde masaüstü ve çeşitli uygulamalara entegre edilmesi bekleniyor.

Kaynak: https://webmasters.googleblog.com/

Bu Gönderiyi Paylaş: