2022’de Web Sitesi Açmak İsteyenlerin Bilmesi Gereken 3 Altın Kural

 

İnternet kullanıcılarının alışkanlıkları ve web teknolojileri, her geçtiğimiz yıl daha da ivmeli bir şekilde gelişip, değişiyor. Web sitesi açmak isteyenlerin ise bu değişime ayak uydurmaları ve en güncel yenilikleri takip etmeleri son derece önemli. Peki siz, bu yıl web sitenizi oluştururken veya tanıtırken hangi kuralları takip etmeniz gerektiğini biliyor musunuz?

Geçtiğimiz süreçte, özellikle pandeminin de bir sonucu olarak, bilgiye ulaşma şeklimiz değişti. Dünya genelinde, bilgiye ulaşmak için ilk olarak internete başvuran kullanıcı sayısında ciddi bir artış oldu. Bunun yanında sosyal medya kullanım trendleri de değişti. Özellikle etki yaratan görseller ve mobile dayalı teknolojiler oldukça önem kazandı. Metaverse ve kriptoya olan ilginin de artmasıyla, reklamcılığın ve içerik anlayışının yeniden şekillenmeye başladığı bir döneme girdik. Gelin 2022 yılında yeni bir web sitesi açmak isteyen kullanıcıların uyması gereken kuralları birlikte inceleyelim.

Kullanıcıların ilgi süresinin gittikçe azaldığı bir dönemde artık içeriğinize verdiğiniz emek kadar görsellere de önem vermeniz gerekiyor. Sosyal medyanın ve VR teknolojilerinin kullanıcı alışkanlıklarını görselle etkileşime geçmeye dayalı bir hale getirmesi, içeriğe olan ilginin metinden görsele doğru kaymasına sebep oluyor. Bu süreçte web sitesi oluşturmak isteyenlerin de içerikleriyle doğrudan alakalı görsellere başvurmaları ve doğru görsel seçimine ekstra özen göstermeleri gerekiyor.

2021 yılında internet sitesi ziyaretçilerinin %55’i mobil cihazlardan bağlanıyor. Yani web sitenize bilgisayardan giren kullanıcı sayısı mobilden giren kullanıcı sayısından daha az. 2022 yılında da sitenize giren çoğu kullanıcının masaüstü sitenizi hiç görmeyip sadece mobil versiyonunu göreceği bilinciyle hareket etmelisiniz. Önce mobil anlayışını benimseyip, mobil uyumluluğu yüksek bir web sitesi tercih etmelisiniz.

Sosyal medyalar artık hayatımızın olmazsa olmazları arasında yerini aldı. Kullanıcıların özellikle pandemi sırasında geliştirdiği yeni kullanım alışkanlıkları da sosyal medyanın, web’e açılan yeni kapı haline gelmesine sebep oldu. Haliyle sosyal medya reklamları da eskisinden daha fazla önem kazandı. Eğer hala sosyal medyalarda web sitenizin reklamını yapmıyorsanız işiniz gerçekten zor.

Hızla değişen internet dünyasında artık arama motorları da algoritmalarını daha sık güncellemeye ve yapay zeka temelli teknolojileri kullanmaya başladılar. Bu değişim, yeni bir site açmak veya varolan sitesini arama sonuçlarında hak ettiği yere çıkarmak isteyen kullanıcıları daha zekice tasarlanan reklam planlarına itiyor. 2022 yılında arama motorlarının yeni algoritmaları ve reklam politikalarını iyi bilen bir çözüm ortağı ile çalışmanız artık her zamankinden daha önemli.

Sonuç

Yeni alışkanlıklar, yeni teknolojiler ve yeni trendler, 2022 yılında da web sitesi sahiplerini, değişime ve ayak uydurmaya zorunlu kılıyor. Görsellere verilen önemin artması, mobil uyumluluğun gün geçtikçe daha kritik hale gelmesi, sosyal medyaya ve arama motorları üzerinden bilgiye ulaşma şeklimizin değişmesi, uzman bir çözüm ortağı ile çalışmanızın ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. AdresGezgini, Google ajanslarının edinebileceği tüm uzmanlıklara sahip sayılı ajanslardan biridir. Gelin, Google Premier Partnerliğinin getirdiği uzmanlığı paylaşalım ve web sitenizi oluşturup yükseltme yolculuğuna birlikte çıkalım.

Bu Gönderiyi Paylaş: