AdWords ve Analytics, raporlarda neden farklı değerler gösteriyor?

Bu raporlar, benzer verileri içermekle birlikte farklı kaynaklardan oluşturulmakta ve esasen farklı bilgileri rapor etmektedir. Bu raporların nasıl oluşturulduğunun anlaşılması, çoğunlukla, gördüğünüz tüm tutarsızlıklara bir açıklama getirebilir.

AdWords ve Analytics’in tıklama sayısı ve yönlendirmelere yönelik farklı değerler raporlamasının çeşitli nedenleri olabilir:

• “Tıklamaların”, “ziyaretler” ile aynı anlama geldiğini mi düşünüyorsunuz?
Google AdWords tıklamaları, Google Analytics ise ziyaretleri izler. Bir kullanıcı, yarım saat içinde tarayıcısını kapatmadan reklamınızı iki kez tıklarsa, sitenizden ayrılıp kısa süre sonra geri dönse bile, Analytics bunu sitenize yapılan tek bir ziyaret olarak kaydeder. Örneğin, bir kullanıcı reklamınızı bir kez tıkladıktan sonra, “geri” düğmesini tıklar ve ardından reklamınızı tekrar tıklarsa, Analytics tek bir ziyaret kaydederken AdWords iki tıklama kaydedecektir.

Kullanıcılarımızın genellikle anlamını karıştırdığı terimlerin bir listesini burada bulabilirsiniz.

• AdWords geçersiz tıklamaları raporunuzdan filtreler; Analytics ise trafik verilerinin tamamını gösterir.
AdWords belirli tıklamaları raporlarınızdan otomatik olarak filtrelerken, Analytics, web sitenizin bu tıklamalar sonucunda aldığı ziyaretleri raporlar. AdWords raporlarınızdan filtrelediğimiz tıklamalar, maliyetlerinizi veya tıklama oranınızı artırmak amacıyla bir kullanıcının reklamınızı tekrar tekrar tıkladığı az rastlanan durumlardır. AdWords, bu tıklamaları geçersiz sayar ve AdWords raporlarınızdan otomatik olarak filtreler. Geçersiz olan bu tıklamalar için borçlandırılmazsınız.

• Reklamlarınızın açılış sayfası izleniyor mu?
Internet sitenizin bazı sayfaları izlenmiyorsa, bu sayfalarla ilgili kampanya istatistikleriniz Analytics’e aktarılmaz. AdWords reklamlarınıza ait tüm açılış sayfalarını Analytics kodu ile izlediğinizden emin olun.

• Ziyaretçiler, tarayıcı tercihlerini Google Analytics’in veri toplayamayacağı bir şekilde ayarlamış olabilir.
AdWords üzerinden gelen ziyaretçiler JavaScript’i, çerezleri veya resimleri devre dışı bırakmış olabilir. Bu durumda, Google Analytics bu ziyaretçileri raporlayamaz, ancak ziyaretçiler AdWords aracılığıyla raporlanır. Google Analytics’in bir ziyareti raporlayabilmesi, ziyaretçinin web siteniz için JavaScript’i, resimleri ve çerezleri etkinleştirmiş olmasını gerektirir. Bazı güvenlik programları, firewall ve virüs koruma programları Analytics kodunun çalışmasına izin vermeyebilir.

• Açılış sayfanız kodu doğru şekilde yükleyebiliyor mu?
Tıklamaların Google AdWords’te raporlanıp Google Analytics’te raporlanmamasının nedeni, Google AdWords tıklama etkinliği ile izleme kodunun açılış sayfasına yüklenmesi arasındaki bir engelleme olabilir. Bu durumda, web barındırma sunucularınızın gerektiği gibi çalıştığı, sayfanın tüm olası kullanıcılar ve IP adresleri için yüklendiği ve izleme kodunun web sayfalarınıza doğru yüklendiğinden emin olun.

Analytics kodunu düzgün bir şekilde yükleyip yüklemediğinizi kontrol edip görmek için, lütfen bu makaleyi okuyun.

• Açılış sayfanız farklı bir sayfaya yönlendirme yapıyor mu?
Açılış sayfalarındaki yönlendirmeler, genellikle, Google Analytics kodunun başlatılmasını ve ziyareti, ödenen arama kampanyasından gelen bir ziyaret olarak doğru şekilde tanımlamasını engelleyebilir. Başlangıçta açılış sayfasına eklenen kampanya bilgileri, yönlendirme işleminin sonunda kaybolur.

AdWords ile Analytics arasındaki veri tutarsızlıkları hakkında detaylı bilgi almak için google’ın destek sayfasını ziyaret edebilirsiniz.