E-postalar Olmadan E-posta Pazarlaması: Gmail Reklamları

İşletmelerini büyütmek isteyen herhangi bir reklamveren, dönüşüm hunisinin üst kısmını düşünmelidir. Google Görüntülü Reklam Ağında (GDN) görüntüleme seçenekleri, büyük veya küçük işletmeler dahil herkes için yeni bir kitleye ulaşmak ve marka bilinirliği oluşturmak adına mükemmel bir seçenektir. Peki Gmail reklamları dijital pazarlama stratejilerimize dahil olmaya değer bir kampanya türü müdür? Gelin cevabına birlikte bakalım.
Bildiğiniz gibi, Görüntülü Reklam Ağı Kampanyası, kullanıcılar web üzerinde gezinirken onları hedef alır. Ayrıca kişilerin e-posta gelen kutularına Gmail Reklamları şeklinde reklamlar da sunar. Bu kampanya türü, geçen yıl beta olarak kullanıma açıldı daha sonra da tüm reklamverenlerin kullanımına açıldı.

Gmail Reklam Temelleri

Dünya çapında 900 milyondan fazla aktif Gmail kullanıcısı olduğunu düşündüğümüzde Google’ın bu kullanıcıları hedefleme fırsatı olarak görmesi hiç de şaşırtıcı olmayacaktır. Bu hedefleme, Gmail Reklamları ya da asıl adıyla Gmail Sponsorlu Promosyonlar ile yapılıyor. Reklamverenler artık kullanıcıların Gmail gelen kutularını reklamlarla doğrudan hedefleyebiliyor.
Öncesinde Gmail Reklamlarına ayrı bir ara birimde ulaşıyorken, geçen yıl Haziran ayında Google bu hizmeti AdWords arayüzünde kullanıcılar ile buluşturmaya karar verdi. Böylece her reklamveren için kolayca erişilebilir ve basit bir şekilde kurulabilir hale geldi.

Gmail Reklamları Karşımıza Nasıl Çıkıyor?

 İlk bakışta bir mail görüntüsü ile aynı olarak düşünebiliriz. Bir kullanıcının Gmail gelen kutusundaki “Promosyonlar” sekmesinde görünen ve daha sonra tam reklam boyutuna genişletilebilir bir teaser reklamdan oluşur.
Collapsed-Ad
Gösteride küçük bir “reklam” gösterimi, 25 karakterlik bir başlık ve 100 karakterlik ana gövdeden oluşur. Bu, kullanıcıları tıklamaya teşvik ederse, daha sonra genişletilmiş reklam sunulur ve bunlar çeşitli biçimlerde olabilir:
Expanded-Ad-Formats
Tek bir resim şablonundan ürün kataloğuna kadar, yaratıcılık için çok fazla seçeneğiniz var ve mesajınızı istediğiniz gibi aktarabilirsiniz.
Expanded-Ad-Examples

Gmail Reklamları Hedefleme Seçenekleri

 Gmail reklamları oluşturmanın yanı sıra, bir Gmail kampanyası oluşturmak için görüntülü reklam kampanyanıza “mail.google.com” u yönetilen yerleşim olarak eklemeniz gerekir.
İşlem tamamlandıktan sonra, kullanıma sunulan bir dizi hedefleme seçeneği vardır. Bazıları, Google Görüntülü Reklam Ağı’nda kampanya yürütmekte olan herkes için ilgi çekici olacaktır. İlgi çekici bölümler, konular, ilgi alanları gibi hedefleme seçeneklerine ek olarak içeriğe dayalı anahtar kelime hedefleme de mümkün ancak Gmail ile GDN’deki belirli içeriği hedeflemek için kullanmak yerine, anahtar kelimelerinizi içeren e-postaları alan kullanıcıları hedef alıyorsunuz demektir.
Ne yazık ki, pazarlama bölümleri ve yeniden pazarlama listeleri, Gmail kampanyaları için kullanılamamaktadır.
Her zamanki GDN hedefleme seçeneklerinin dışında, Gmail Reklamlarına özgü bazı seçenekler de mevcut. Reklamları, bir kullanıcının aldığı e-postaların alan adlarına dayalı olarak hedefleyebilirsiniz:
  • Rakip alanlar,
  • Kendi alan adınız (geçerli e-posta abonelerinizi hedeflemek için)
  • İlgilendiğiniz belirli bir şahsa dayalı alan adları.
 Ayrıca, AdWords pazarlama listelerini kullanmak mümkün olmasa da bir Gmail yeniden pazarlama kampanyası oluşturarak kendi müşterilerinizi hedeflemek için Müşteri Eşleşmesini kullanabilirsiniz.
Sonuçlar
Gmail Reklamları ile ilgili hatırlamanız gereken ilk şey, basite indirgediğimizde görüntülü reklam kampanyaları olmalarıdır. Aynı şekilde bir itme mekanizması ile çalışırlar ve aynı geri dönüşü alamayabilirsiniz.
Elbette, Gmail ile Müşteri Eşleme özelliğini kullanmak, doğrudan pazarlama yanıtını artırmak için harika bir yoldur; çünkü yeniden pazarlama kampanyasına daha çok benzemektedir.
Genel olarak, Gmail Reklamları, yaptığınız üst dönüşüm hunisi etkinliğine büyük bir katkı olarak sağlıyor. Özellikle, alan adı hedefleme, bu kampanyalarla ilgili en iyi özellik ve bizler için ön plana çıkıyor.
Gmail Reklamları, bir all-out teklif verme savaşından uzak durmak için ideal ancak aynı zamanda rakiplerinizin müşterilerini sıkıştırmak için ideal olabiliyor. Gmail Reklamları başlatmayı düşünüyorsanız, gerçekçi beklentiler belirlediğinizden ve doğru KPI’ları (temel performans göstergeleri) seçtiğinizden emin olun.
Yalnızca dönüşümlere bakmak yerine, kullanıcıların reklamınızla geleneksel tıklamaların dışındaki etkileşim biçimini anlamak için e-posta kaydedimleri ve iletiler gibi Gmail’e özgü metrikleri de göz önünde bulundurabilirsiniz.
Ayrıca, Gmail Reklamları’nın performansını anlamak için farklı ilişkilendirme modellerine bakmayı unutmayın; bunlar performansınızın satış dönüşüm hunisindeki gerçek değerini anlamanıza yardımcı olacaktır.