E-Ticarette Başarıya Ulaşmanın Sırları – 1

E-ticaret sektörü rekabetin eksik olmadığı bir ortamdır. Rakiplerinizden sıyrılıp önlerine geçebilmeniz için her bir ürün sayfanızı tamamen optimize etmeli, reklam kampanyalarınızı mutlaka işinde uzman kişilerce hassasiyetle kurgulanmalıdır. Web sitenizde yer alan her bir ürünün müşteri yorumları konusunda daima bilgi sahibi olmalısınız. Uzmanlık gerektiren bu konularda size iyi bir haberimiz var AdresGezgini olarak bu görevlerin bir çoğunu sizin için biz gerçekleştiriyoruz.

Sade İş Akışı

E-ticaret sitelerinin kazançlarının büyük bir bölümü Google Aramalarından geldiğini hepimiz iyi biliyoruz. Google arama sonuçlarının kalitesini artırmak için yılda bir iki kez algoritmasını değiştirmektedir. Sürekli değişen ve gelişen bu  teknolojiye uyum sağlamak için çevirim için davranışlarınızı iyi analiz etmenin ve arama motoru optimizasyonu (SEO) stratejilerini incelemenin şart olduğunu düşündük. E-ticaret sitenizin rakiplerinize kıyasla gösterdiği performansı en iyi şekilde değerlendirmenize yardımcı olmak adına yüzlerce e-ticaret sitesinden veri toplama ve analiz etme fırsatı elde ettik. Özellikle analiz etme konusunda aşağıdaki alanlara odaklandık:

 • E-ticaret sektöründe mobil cihazların önemi.
 • E-ticaret şirketlerinin kullanması gereken SERP özellikleri.
 • E-ticaret şirketlerinin aramalarda ki en iyi pozisyonları elde etmek için kullandıkları geri bağlantı stratejileri.
 • Sayfa hızını artırmak ve kullanıcı deneyimini iyileştiren teknik SEO değerlendirmeleri.
 • Kullanıcıların satın alma alışkanlıkları ve bu alışkanlıkları nasıl öngörebileceği.
 • E-ticaret şirketleri için, hızlandırılmış mobil sayfalarının (AMP) önemi.
 • Ürün sayfalarının performansını iyileştirecek şema biçimlendirme.

Size yol gösterecek bu araştırmada yer alan e-ticaret siteleri sektör bazında 13 kategoriye ayrılmıştır:

 • Spor ve Hobi
 • Çocuk
 • Gıda
 • Elektronik
 • Sağlık
 • Ev ve Bahçe
 • Giyim
 • Kitap
 • Mobilya
 • Çiçek
 • Mücevherat
 • Müzik
 • Seyahat

Mobil Cihazların Önemi: Masaüstü ve Mobil Trafiğin Karşılaştırması

Masaüstü internet kullanımı ve mobil internet kullanımı arasındaki kullanım oranı son birkaç yılda büyük değişimler gösterdi. Mobil internet kullanımı kayda değer bir şekilde arttı peki masaüstü internet kullanımını gerçekten geçti mi ?

E-ticaret şirketleri her türde trafikle daha sık karşılaşmaktadır. Yaptığımız çeşitli analizler sonucunda sektörlere göre masaüstü ve mobil internet kullanımını karşılaştırdık.

Mobil & Masaüstü Trafik Karşılaştırması

Araştırmalarımız sonucunda yukarıdaki tabloda net bir şekilde göründüğü üzere mobil internet kullanımı e-ticarette büyük bir önem arz etmektedir. Yüzde 83.2 ile gıda sektöründe mobil internet trafiği birinci sırada yer almaktadır. Bunun başlıca nedeni kullanıcılar aramalarda “yakınımdaki restoranlar” ve benzeri arama terimlerini sıklıkla kullandıkları için bu sektör mobil internet trafiğinde sürekli birinci sırada olacağını rahatlıkla söyleye biliriz.

E-ticaret Siteleri, Mobil Trafik için Nasıl Optimize Edilmelidir ?

Bir çok e-ticaret şirketi masaüstü web sitesini düzenli olarak optimize etse de mobil versiyonunu ihmal ettiği gözlenmektedir.  Şimdi hep birlikte mobil trafiği artırmanın başlıca yöntemlerine göz atalım.

Sayfa Hınızı Artırın

Sayfa hızınız doğrudan sıralamadaki konumunuzu etkiliyor ve bunu biz değil Google Temmuz 2018 yazdığı yazı ile bizlere söyledi. (BKZ : https://webmasters.googleblog.com/2018/01/using-page-speed-in-mobile-search.html ) İlk yapmanız gereken sitelerinizin hızını kontrol etmeniz bunun için Google iki aracı mevcuttur bunlar, Google PageSpeeds Insights ile masaüstü ve mobil hız sonuçlarını görebilirsiniz bir diğer araç ise Mobil Hız Skor Kartı bu araç sayesinde rakipleriniz ile karşılaştırma yapabilirsiniz.

Şimdi bu araçları kullanarak Türkiye’nin en büyük e-ticaret sitelerinden biri olan hepsiburada.com inceliyelim.

Google PageSpeeds Insights Sonuçları ;

Masaüstü analiz sonucu :

Örnek Masaüstü PageSpeed Puanı

Masaüstü puanı 100 üzerinden / 84 alarak orta düzeyde bir başarı söz konusu. Google ayrıca bu puanları artırmak için bize çeşitli öneriler sunuyor şimdi hep birlikte bu önerilere bir bakalım;

Örnek Masaüstü PageSpeed Raporu

Hepsiburada.com Google önerdiği bu sorunları çözerek  90-100 puan arası gelip trafik oranını artırabilir.

Mobil analiz sonucu:

Başta da belirtiğimiz gibi hatta Google’ın belirtiği gibi mobil site hızı arama sırlamalarında doğrudan etkiliyor ve buda ciddi trafik kazanımlarına yada trafik düşüşlerine doğrudan etkili diyebiliriz.

Örnek Mobil PageSpeed Puanı

Analiz sonucunda görüldüğü gibi sonuçlar gerçekten kötü 100 üzerinden  25 puan alarak hepsiburada.com sınıfta kaldı. Mobil trafiğin önemi bu kadar arttığı şu yıllarda bu puanları artırmak önem arz ediyor.

E-ticaret şirketlerinin kullanması gereken SERP özellikleri.

Ürünlerinizin Google aramalarında standart arama sonucu gibi gözükmesi hem mobil trafiğinizi hem masaüstü trafiğinizi olumsuz yönde etkiler. Daha çok trafik elde etmek için, artık SERP’lerde yorum, görsel harita sonuçları ve snippet’ler olmak üzere zengin içerik görmek istiyor.

Serp İstatistik Grafiği

Yukarıda ki tabloda gördüğünüz üzere ziyaretçiler en çok arama sonuçlarında yorumlara önem veriyor. Sitenizde yer alan ürünlerin arama sonuçlarında mutlaka yorum ve kullanıcı oy sonuçlarının gözükmesi trafiğinizi büyük ölçüde artıracaktır.

Google Serp Arama Sonucu

Görsel Paketleri

E-ticaret siteleri için bir diğer önemli SERP özelliği de görsellerdir. Aranan bir ürünün öne çıkan görsellerde gözükmesi trafiğinizi büyük ölçüde artırmaktadır. Aşağıda gösterilen örnekte “Lenovo Legion Y530 Intel® Core™ i5-8300H” aramasında ilk olarak karşımıza Sponsorlu olarak MediaMarkt gelmektedir  ve normal organik sıralamada ilk sayfanın son sırasında yer almaktadır. Ancak görsel arama sonuçlarında 30. Sırada yer almaktadır.

Görsel Arama Sonucu
Görsel Arama Sonucu
Görsel Arama Sonucu

Sitenizde yer alan ürünlerin mutlaka alt etiketinin olup olmadığına ve resim adının ürün adı ile aynı olduğuna dikkat etmeniz trafiğinizi olumlu yönde etkileyecektir.

Featured Snippet’ler

Arama sonuçlarında görsel optimizasyonu ve yorumların kullanımı dışında bir diğer trafik alacağınız yöntem featured snippet’dir. Araştırma sonuçlarında Türkiye’de bu özelliği fark edip kullanan aktif bir e-ticaret sitesi bulamadık o yüzden yabancı e-ticaret sitelerinden örnekler ile açıklayacağız. Şayet şu kelimeyi aradığınızda “school sports equipment” (okul spor ekipmanı)  karşınıza aşağıdaki gibi bir sonuç yer alacaktır. Bu örnekte sayfada yer alan alt kategoriler maddeler halinde listelenmiş ve arama sonuçlarında geniş bir yer alan kaplamaktadır.

Featured Snippet Arama Sonucu

Bu yeni snippet ile trafiğinizi büyük oranda artırabilirsiniz. Tek yapmanız gereken Google tarafından alt kategorileriniz tured snippet olarak kullanılmaya elverişli olacak şekilde düzenlemeniz.