Edinme Başına Maliyet Tekliflendirmesi

Edinme Başına Maliyet (EBM) Teklifi Nedir?

AdWords’te, firmanızın kampanya hedefinize uygun olarak birçok teklif stratejisi kullanılabilirsiniz. Eğer hedefiniz kullanıcıların web sitenizde doğrudan işlem yapmasını sağlayarak müşteriler haline dönüşmesiyse hedef edinme başına maliyet (EBM) buna ulaşmak için biçilmiş bir kaftandır. Hedef edinme başına maliyet, gelişmiş makine öğrenimi ile teklifler optimize edilerek olabildiğince çok dönüşüm elde etmenizi sağlar. Burada söz konusu olan dönüşüm terimi, kullanıcının web sitenizde değerli bir işlem gerçekleştirmesi olarak belirlenebilir. Bu değerli davranışlara belli bir sayfayı ziyaret etme, satın alma, kaydolma veya mobil uygulama indirmeleri gibi aksiyonlar örnek gösterilebilir. Bu dönüşümlerden firma hedefinize en uygun olanını seçerek kampanyanızı EBM teklif stratejisi ile yürütebilirsiniz.

Reklam kampanyanızda bu stratejiyi izleyebilmeniz için ihtiyacınız olan bilgiler aşağıda sıralanmaktadır.

Her şeyden önce EBM teklif stratejisini kullanabilmek için de kampanyada dönüşüm izleme özelliği açık olmalı ve son 30 günde en az 30 dönüşüm gerçekleşmiş olmalıdır. Her ne kadar 30 dönüşüm yeterli olsa da en iyi performans için, ayda en az 50 dönüşüm olması önerilmektedir.

Bunun yanı sıra bir dönüşüm için ödemeye razı olduğunuz maliyeti belirlemeniz, EBM teklifini kullanmadan önce bilmeniz gereken önemli bir noktadır. Bunun için de satılan ürünün veya hizmetin maliyeti, satış fiyatı ve bu üründen ya da hizmetten elde etmek istediğiniz karı hesaplamanız gerekmektedir.

Bu şartları sağladığınızda AdWords geçmiş verilere dayanarak belirlediğiniz dönüşümü en üst düzeye çıkarmaya odaklanarak Google AdWords reklamınızı çalıştıracaktır. Bunu yaparken tıklama başı maliyette sadece anahtar kelimeye odaklanmakla kalmayıp; aynı zamanda kullanıcının bulunduğu yer, eşleşme kalitesi, kullanıcı sorgusu, içerik ağı sitesi gibi birçok etkeni değerlendirecektir. Bu noktada teklifleri manuel olarak yönetmek için harcanan süreyi azaltılacak ve daha verimli olarak çalışacaktır. AdWords verilerine göre EBM’yi kullanan kampanyalar, ortalama olarak, EBM’lerini %14 oranında düşürürken dönüşümlerde %21’lik artış sağlamaktadır.

En İyi Teklif Stratejisi Nasıl Belirlenir?

Mevcut kampanyada EBM’nin performansı test edebilmek için taslak ve deneme yöntemi ile kampanyayı bölebilirsiniz. Böylece aynı süreçte hem mevcut teklif stratejisinin performansı hem de EBM teklif stratejisinin performansları karşılaştırabilir, bu süreç sonunda sizin için en faydalı olan stratejiyi seçebilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken nokta dönüşüm gecikmesidir. Bir tıklamadan sonra kullanıcının dönüşüm gerçekleştirmesi genelde bir hafta sürüyorsa, veriler test edilirken bu son hafta dahil edilmemelidir. Birkaç hafta bu test devam ettirilmelidir. Gelişmiş makine öğrenimi sonrasında hangi teklif stratejisinin daha iyi performans gösterdiği ölçülmelidir.

EBM Teklif Tutarını AdWords’te Belirleme Adımları

  1. Hedef EBM teklifi, bir dönüşüm için ödemek istediğiniz ortalama tutardır. AdWords teklifleri rekabeti ön plana alarak hedefin altında veya üstünde olacak şekilde ayarlar. Sonuçta ise teklif ortalaması hedef EBM ye eşit olmaktadır.
  2. Maksimum EBM teklifi ise bir dönüşüm için en yüksek tutarı belirtmektedir. Hedef EBM ye ek olarak kullanılabilir.
  3. Minimum EBM teklifi ise bir dönüşüm için en düşük tutarı belirtmektedir. Hedef EBM ye ek olarak kullanılabilir.

Yukarıda anlatıldığı üzere sadece hedef EBM’yi kullanmak dönüşüm oranını artırmada daha avantajlıdır.

Hedef EBM Teklif Simülasyon Aracı

EBM teklif stratejisi ile çalışan kampanyada optimizasyon yapmak için teklif simülasyon aracı kullanabilirsiniz. Bu araç ile hedef EBM’yi değiştirdiğinizde reklamlar için önemli olan metriklerin nasıl performans göstereceğini görebilirsiniz. Farklı EBM ile son 7 gün içindeki performansları karşılaştırarak geleceğe yönelik tahminde bulunabilirsiniz. Böylece EBM değişikliğini bu verilere dayanarak güncelleyebilirsiniz.

Simülasyon aracını kullanmak için kampanyalar veya reklam grupları sekmesindeki Simülasyon aracı simgesini tıklayarak verileri inceleyebilirsiniz.

Sonuç olarak, hedef EBM teklifi, dönüşümlerinize odaklanarak karınızı artırmayı hedefleyen Google’ın size sunduğu ücretsiz ve oldukça kolay uygulanabilen yöntemdir.  Bu stratejiyi kullanarak karlılığınızı artırmanın ve işletmenizi büyütmenin sizin elinizde olduğunu unutmayın.

hedefebm-infografik

Bu Gönderiyi Paylaş: