Eski ve Yeni SEO ile SEO Puanını Artırma

Google arama sonuçlarında görünürlüğü arttırmak ve web sitesini alakalı kullanıcıların önüne çıkarmak için SEO puanını arttırmak gerekir. Bu puanı etkileyen birçok etken bulunmaktadır ve hepsini tamamlamak için bazen uzun bir süre gerekebilir. Yazının devamında size yardımcı olabilecek maddelerden birkaçını bulabilirsiniz.

İlk olarak domain ismini, kullanıcıların hizmetin için yaptığı aramalarla alakalı şekilde, kısa, telaffuzu ve hatırlanması kolay olarak seçmelisin. Ticari amaçlı bir web sitesi için .com (commercial) domain uzantısını; teknoloji ya da uygulamalara özel bir web sitesi için .net(network, networking Technologies) domain uzantısını kullanmayı tercih edebilirsin.

Google, SSL (Secure Socket Layer) sertifikası olmayan web siteleri “güvensiz” olarak tanımlıyor ve bu web sitelerin görünürlüklerini engelliyor. SSL kullanıcı ile sunucu arasındaki iletişimi şifreler. SSL sertifikanın olmaması; kullanıcılar ile yapılacak konuşmalarının şifrelenmeyebileceğini, dolayısıyla, başkasının da bu konuşmayı dinleyip, araya girebileceğini ifade ediyor. Bu yüzden eğer web siten “güvenli değil” uyarısı veriyorsa, kullanıcı web sitede aksiyon almama eğilimi gösterebilir.

Yüklenme hızı, SEO açısından çok önemli. Yüklenme hızı kötü olan bir sitede kullanıcıların bekleme tahammülü olmayacaktır. Son yapılan araştırmalara göre kullanıcılar web sitesinin açılmasını ortalama 2 saniye bekleyebiliyor ve devamında siteyi terk etme eğilimine geçiyorlar.

Anahtar kelime araştırması yapmak tüm çalışmaların kaderini belirleyebilir. Web sitesi sayfalarının temaları belirlendikten sonra bu temaları işlerken kullanılacak anahtar kelimelerde arama hacmi yüksek kelimeler kadar daha fazla detay içeren arama hacmi düşük kelimeler de önemlidir. Google ve YouTube arama sonuçlarında çıkan sayfaların başlıklarını, açıklamalarını ve sayfa içeriklerini inceleyerek kullandıkları tekniklerden faydalanabilirsin.

Peki siz bu düzenlemeleri yaparken Google’da zaman içerisinde daha etkili SEO puanları için neler yaptı merak ediyor musunuz? Eski SEO’da tam eşleşmiş bağlantı metinlerine odaklanma, sadece arama motorlarında rekabet etme, anahtar kelimeler için haber başlıkları ve title oluşturma gibi bileşenler yer alıyorken; Yeni SEO’da ise anahtar kelime çeşitliliğine odaklanma, benzer sektördeki bloglarda rekabet etme, akılda kalıcı haber başlıkları ve ilgi çekici içerik oluşturma bileşenleri yer almaktadır.

Siz de geç kalmadan SEO puanınızı yükseltmek ve yeniliklerden haberdar olmak istiyorsanız bizi takip edebilirsiniz.

Bu Gönderiyi Paylaş: