Etkili Açıklama Satırları Yazmanın Yolları

Etkili Açıklama Satırlarıyla Doğru Müşteriyi Çekmek

AdWords reklamlarının hedefinde doğru müşteriyi çekmek, potansiyel müşteri olmayacak kullanıcıları da uzaklaştırmak vardır. Reklam başlıkları kullanıcıların dikkatini çekme odaklı olduğundan,  açıklama metinlerinin daha ayrıntılı ve özenle yazılmış olması gereklidir.

Açıklama metni satırlarının 35 karakterden oluşan sınırları vardır. Bu uzantıları etkili kullanmak sizi rakiplerinizden ayıran ve kullanıcıyı müşteriye dönüştürmeye yönelik en önemli yollardan biri olmaktadır.1

Özgün Olun

Kafiye içeren, kullanıcıların dikkatini çekebilecek açıklama metinleri yazabilirsiniz fakat içinizde yeteri düzeyde ilham yoksa bu büyüleyici bir reklam metninden daha çok spam klasörlerine düşen gereksiz e-mailleri andıracaktır.

Birbirinin kopyası olan açıklama metinlerindense özgün bir senaryo oluşturmaya çalışın. Kullanıcılar Google’da arama yaptıklarında genellikle derinlemesine bir inceleme yapmaz. Organik sonuçlarda ve reklamlarda bulunan çeşitli seçenekleri inceler ve ihtiyacına yönelik en uygun çözüme ulaşmak ister. İncelediği web siteleri ihtiyaçlarına yönelik değil ise geriye döner ve diğer seçenekleri incelemeye devam eder.

Aşağıdaki ilk örnekte görüldüğü gibi firmanızın kendine özgü kampanyaları ve fırsatıları açıklama metninde kullanmak daha etkili bir yol olacaktır. 2. Örnekte ise çoğu reklamverenin kullandığı şekilde ve dikkat çekmeyecek açıklama metinleri yazmak müşteriyi sizden uzaklaştıracaktır.

2

 

Harekete Geçirin

Bu eski fakat en etkili yöntemdir. Harekete geçirici mesaj vermenin iki yolu vardır:

  • Kullanıcı websitenize giriş yaptığında ne bulacağını öncesine tahmin edebilmedir. Eğer açıklama metinlerinde satın almayla, fiyatlarla alakalı içerikler bulunmuyorsa kullanıcıların da reklamlarınızı görerek websitenize ulaşması o oranda azalacaktır. Harekete geçirici metinlerle belki de satın alma amacı olmayan sadece incelemek için arama yapan kullanıcılar bile sizin reklamlarınız aracılığıyla satın alma döngüsüne girecektir.
  • Eğer metinlerde “göz atın”, “inceleyin” gibi ifadeler kullandığınız takdirde kullanıcılar da sitenizde ulaştığında bu ifadelerden etkilenerek sadece incelemek için sitenizde gezinmiş olacaktır. Fakat “satın alın”, “ hemen al” gibi ifadeler kullanıcıları websitenizde sipariş tamamlandı bölümüne götürecektir.