Facebook B2B Pazarlama İçin Neden Önemlidir?

Dijital pazarlamacılar arasındaki mevcut tutum, Facebook’un B2B pazarlaması için doğru bir iletişim kanalı olmadığı yönündedir. Bu, kullanıcıların Facebook’ta işle ilgili mesajları görmek ve paylaşmak istemediği varsayımından çıkan bir sonuçtur ve bu sonuç B2B pazarlama iletişiminin genel olarak Twitter ve LinkedIn üzerinden ilerlemesine sebep olmaktadır.

Facebook’un tüm işletme türleri için mükemmel bir pazarlama platformu olmasının yanı sıra B2B stratejisinin bir parçası olarak etkin bir şekilde nasıl kullanılabileceği üzerine bir özeti bulabilirsiniz.

Paylaşıma Açık Olun

Facebook, dünya genelinde 1.65 milyar kullanıcı sayısıyla benzeri görülmemiş bir kitleye erişim imkanı sağlıyor. Ancak söz konusu B2B pazarlama olduğunda, kullanıcı sayısından çok etkileşim kalitesi değer kazanıyor. İçerik pazarlama ajansları Fractl ve BuzzSumo tarafından hazırlanan 3 Milyar Hisse (3 Billion Shares) raporuna göre Facebook, tüm sosyal paylaşımın % 90’ına sahip. Twitter içinse bu rakam %6 ve LinkedIn içinse sadece % 2.5 olarak görünüyor.

Gelişmiş Hedefleme Seçeneklerini Kullanın

Facebook, geniş hedefleme seçenekleri ile B2B pazarlamacılarının dikkatini çekiyor.  Yaş, cinsiyet ve lokasyon gibi standart metriklere ek olarak kullanıcıları eğitim düzeylerine, meslek unvanlarına veya  mevcut iş yerlerine göre hedeflemek mümkündür.

Örneğin bir dijital ajans sahibi olduğunuzu düşünelim. Mimarların dijital dünyadaki profilinin yönetilmesi konusunda tecrübeye sahipseniz, 30 kilometre yarıçapı içindeki mimarlık firmalarının pazarlama yöneticilerini veya sahiplerini hedef alan reklamlar oluşturabilirsiniz. Hedeflenen bu kullanıcılar, kedi videoları ile kafa dağıtmak için Facebook’a döndüğünde, mükemmel hazırlanmış bir reklamla dikkatlerini size yöneltebilirler. 

Özel Kitleler özelliği, mevcut müşteri tabanlarını hedeflemek ve uzun vadeli sadakati sağlamak için kullanışlı bir yoldur.  Mevcut müşterilerinizden oluşturabileceğiniz bir özel hedef kitle türü ile oluşturduğunuz hedef kitleye reklam hedeflemesi yapabilirsiniz.

Özel Kitleler özelliğine ek olarak Benzer Hedef Kitleler aracı ile işletmenizle ilgilenen insanlara benzer profilde, dolayısıyla işletmenizle ilgilenme olasılığı yüksek olan kullanıcılara kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Yeniden Pazarlama İle Satışlarınızı Artırın

Yeniden Pazarlama reklamlarıyla yakın zamanda görüntülenen ürünler için web’de reklamlarla takip edildiğinde etkileyici sonuçlar elde edebilirsiniz.

AdRoll tarafından B2B katılımcılar üzerinde yapılan anket sonuçlarına göre katılımcıların% 92’si, yeniden pazarlama çalışmasının, tıklama başına maliyet ödenen reklam türleri, e-posta ve görüntülü reklamlardan daha etkili olduğunu belirtti.

Facebook reklamları ile yeniden pazarlama sağlamak için öncelikle bir Facebook ‘piksel’ izleme kodu web sitenize eklemeniz gerekir. Kullanıcılar sitenize göz attığında, piksel tarayıcılarına bir çerez ekleyecek ve bu durumda Facebook reklamlarınızı göstermeye davet edecek.

Yeniden Pazarlama çalışmalarınızı, sitenizi ziyaret eden kullanıcıların hangi sayfaya baktığına göre bölümlere ayırabilirsiniz. Dijital ajans örneği üzerinden gidecek olursak, belirli bir sayfayı ziyaret eden kullanıcılara SEO hizmetleri hakkında reklamlar gösterebilir ve SEO konusunda ilgi duyan benzer profillere de bir diğer hizmetiniz olan sosyal medya yönetimi için reklamlar gösterebilirsiniz. Bu çalışma hizmetlerinizin potansiyel bir müşterinin zihninde yer etmesini ve satışa giden yolda sağlam bir adım atmanızı sağlayacaktır.

Facebook’taki Hedef Kitlenize Ulaşın

Çoğumuzun masa başı bir işte bütün gün bilgisayar başında çalıştığını düşündüğümüzde, sosyal medya kanalları dünyada olup bitenleri öğrenmek ve güncel kalmak için bir kaçış noktası diyebiliriz.  Bu kaçış noktalarından en güçlüsü olan Facebook’un yüksek aktif kullanıcı düzeylerine sahip olması, reklamların muazzam genişlikte hedefleme seçeneği ile birleşmesi, Facebook’u B2B pazarlama çalışmaları için oldukça karlı bir platform haline getiriyor.

Kaynak: https://www.marketingtechnews.net/
Bu Gönderiyi Paylaş: