Facebook’ta KDV Dönemi Başlıyor

19 Aralık 2018 tarihinde, Cumhurbaşkanı kararı ile internet ortamında verilen reklam hizmetleri için Ocak 2019’dan itibaren %15 oranında ek vergi kesintisi getirileceği resmi gazetede yayınlanmıştı. Facebook da geçtiğimiz günlerde Türkiye’deki reklam verenlere bu durumu yakından takip ettiklerini açıklamış oldu.

Facebook 1 Nisan 2019 tarihinde artık KDV’ye tabi olacaklarını duyurdu. Geçtiğimiz günlerde reklam verenler Instagram ve Facebook reklamları için ödeme yapmak istediklerinde, Facebook tarafından KDV kodu istendiğini gördü ve reklam verenler bu yeni düzenleme ile tanışmış oldu. Bundan sonraki süreçte reklam vermek isteyenler %18’lik KDV’yi ödemek ile mükelleflerdir. Ayrıca, Facebook günlük faturalandırma sistemi ile çalıştığından dolayı %15’lik ek vergi kesintisinin beyanının da düzenli bir şekilde takip edilmesi gerekir.

Eğer işletmeniz için bu konularla ilgilenecek hem tam yetkin profesyonel bir ekip hem de reklam performansınızı artıracak bir çözüm önerisi arıyorsanız, AdresGezgini’nin avantajlı paketleri tam da sizin ihtiyacınıza göre. AdresGezgini müşterileri için Google, Instagram, Facebook, Twitter ve Linkedin reklamlarında KDV ve ek vergi avantajlı reklam paketleri sunmaktadır. Bu paketler ve çok daha fazlası hakkında bilgi almak isterseniz AdresGezgini’nin alanında uzman ekibiyle iletişime geçebilirsiniz.

*İnternet reklamlarına getirilen yeni vergi düzenlemesi hakkındaki resmi tebliğe buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Tebliğe göre yerli ve tam mükellef mecralara yönelik yapılacak internet reklam harcamaları için vergi kesintisi %0 olarak belirlenmiştir.