Google Ads Editör Sürümü 12.6 Oldu: Peki Yenilikler Neler?

Google Ads Editör bilindiği üzere Google Ads kampanyalarını yönetmek için kullanabileceğiniz ücretsiz bir uygulamadır. Temel işlemlerden bahsedecek olursak; bir veya daha fazla hesabı indirebilir, çoklu  değişiklikler yapabilir, çevrimdışı olarak gerçekleştirebileceğiniz bu değişiklikleri Google Ads’e yükleyebilirsiniz.

Google Ads Editör, sürümü 12.6 olması ile birlikte birçok özelliği dijital platformlarda reklam verenlere sunmuş oldu. Daha önce de sizlerle Ads Editör‘ün güncellemelerini paylaşmıştık. Gelin bu son güncellemeyele birlikte gelen özellikleri de birlikte inceleyelim.

Yeni hedefleme demografisi: Reklamlarınızı, belirlediğiniz yeni ve gelişmiş demografik kriterlere uyan potansiyel müşterilerinize göstererek, ürünleriniz veya hizmetlerinizle ilgilenen en muhtemel kişilere ulaştırmanızı sağlar.

Özel kural güncellemeleri: Google Ads Editör  12.6 sürümü ile birlikte özel kurallar artık tüm aktif, duraklatılmış, beklemede veya taslak durumdaki kampanyalar dahil olmak üzere tüm kampanyalara uygulanabilir. Ancak, kaldırılan veya tamamlanan kampanyalara uygulanmaz. Bir diğer güncelleme ile kitle listenizin en az 1.000 etkin kullanıcı içermesi istenmektedir. Kitle listenizde 1000’den az etkin kullanıcı varsa ve bu kitle listenizi bir Arama kampanyası veya reklam grubu için kullanmak istiyorsanız, daha fazla aktif kullanıcı ekleninceye kadar reklamlarınız bu listeye ulaşamayacaktır.

Yeni Özel Kural: Ads Editör 12.6’ya iki yeni özel kural da eklenmiştir. Birincisi; Genişletilmiş metin reklamınız ikinci bir açıklama ve üçüncü bir başlık içermiyorsa, tıklama oranınızı (TO) artırmanıza yardımcı olmak için girmeniz hatırlatılacaktır. Bir diğer eklenen özel kural ise izleme şablonunuzda HTTPS protokolünün kullanılmasıdır. İzleme şablonunuz HTTPS yerine HTTP kullanıyorsanız, izleme şablonununuzu güncellemeniz istenir.

Tavsiye Edilen Bütçe Tutarı ile İhtiyacınız Olan Bütçeyi Görün

Tavsiye edilen bütçe: Bir önceki hafta potansiyel trafiğinizin %10’unu veya daha fazlasını kaçırdıysanız, “Kampanyalar” tablonuzda önerilen bütçe sütunu görürsünüz. Önerilen bütçe, son 7 gün içinde kaçırılan gösterimlerinizden daha fazlasını elde etmek için ihtiyaç duyacağınız günlük bütçe tutarını gösterir.

Yalnızca telefon araması üreten reklamlar için yeni başlıklar: Yalnızca telefon araması üreten reklamlarda iki yeni ve isteğe bağlı alan bulunur: Başlık 1 ve Başlık 2. Daha fazla reklam metni, potansiyel müşterilere teklifinizi açıklamak ve ürünlerinizin veya hizmetlerinizin ne yaptığını göstermek için size daha fazla alan sunar.

TrueView yayın içi reklamları için “Harekete geçirme ifadeleri”: TrueView, yayın içi reklamları için “Harekete geçirme ifadesi” ve “başlık” alanları artık tüm video kampanyalarında kullanılabilir.

Teklif güncellemeleri: Arama Ağı kampanyalarınız için bir teklif stratejisi seçtiğinizde, gösterilen mevcut önerilen hedeflerle birlikte, varsa bir de önerilen bir edinme başına maliyet (EBM) göreceksiniz.Ads Editör’ de dönüşüm izleyen bir hesap kullanarak yeni bir Arama Ağı kampanyası oluşturduğunuzda ve bir teklif stratejisi belirlemediğinizde, yeni kampanyanız Hedef EBM teklifi stratejisini varsayılan olarak kullanabilir. Eğer önerilen bir Hedef EBM varsa.

Hedefleme Seçeneklerinizi Kolayca İnceleyin

Video kampanyaları için Bumper reklamlar: Bumper reklam grupları (ve Bumper reklamlar) artık standart video kampanyaları için kullanılabilir.

Hedefleme için yeni cihaz: Artık reklamlarınızı masaüstü, tablet ve mobil cihazların yanı sıra TV ekranları da hedeflenebilir. Görüntülü Reklam ve Video kampanyaları TV ekranı için hedeflenebilir, raporlamaya dahil edilebilir ve kampanyaya veya reklam grubu düzeyinde uygulanabilir.

Geliştirilmiş filtreler: Önceden, Google Ads Editör’deki kampanyaları veya reklam gruplarını filtrelerken, arama kutusuna girdiğiniz her şey tam olarak Ads editörünün arayacağı şeydi. Örneğin, Yeni Kampanya’yı aradıysanız, Google Ads Editör, Yeni Kampanya ifadesinin tamamını içeren kampanyaları veya reklam gruplarını arardı. Google Ads Editör’ün yeni sürümünde, arama işlevi geliştirilmiştir; bu sayede kampanyalar veya reklam grupları ararken daha belirgin olabilirsiniz.

Arama Terimi Özel Karakterler Ads Editör Nasıl Arar? Ads Editör Ne Arar?
Ayakkabı Kampanyası  

Arama terimlerinden herhangi biri

 

“Ayakkabı”, “Kampanyası” veya her ikisini içeren kampanya veya reklam grubu adları

 

“Ayakkabı Kampanyası” Kelimenin veya ifadenin her iki tarafında çift tırnak işareti (“ ”)

 

Tırnak işaretleri arasında yazılan tam kelime veya kelime öbeği

 

 

“Ayakkabı Kampanyası” içeren kampanya veya reklam grubu adları

 

-Ayakkabı Kelimeden önce kısa çizgi (-)

 

Kısa çizgi’den sonra görünen sözcüğü veya ifadeyi içermeyen “Ayakkabı” içermeyen kampanya veya reklam grubu adları

 

Ayakkabı\d+Türkiye Ters eğik çizgi, d harfi ve bir artı işareti “\ d +”

 

İlk kelimeyle başlayan, bu kelimeden sonra rakam içeren ve rakamdan sonra artı işaretinden sonra yazılan kelimeye sahip.

 

“Ayakkabı” ile başlayan,  hemen sonra rakam içeren ve “Türkiye” ile biten kampanya veya reklam grubu adlarında(örneğin, “Ayakkabı2019Türkiye”)

 

 

Akıllı Alışveriş kampanyaları: Google Ads Editör, artık standart Alışveriş ve Dinamik Yeniden Pazarlama kampanyalarını birleştiren, ürünlerinizi ve hizmetlerinizi tanıtmak için otomatik teklif verme ve reklam yerleştirme özelliğini kullanan Akıllı Alışveriş kampanyalarını desteklemektedir.

Güncellenen Metrikleri İnceleyin

Güncellenen Metrikler: Google Ads Editör’de mevcut olan metrikler, Google Ads’teki  mevcut metriklerle daha yakından eşleşir durumda; örneğin, reklam performansı, görüntülenebilirlik, dönüşümler, ileti ayrıntıları, hesap değişikliği geçmişi ve kitle erişimi ile ilgili metrikler.

Eski Gmail reklam biçimleri kalkıyor: Ads Editör artık iki eski Gmail reklam biçimini desteklemeyecek: Gmail tek tanıtım şablonu ve Gmail çoklu ürün şablonu.

Açılış sayfası = TrueView Discovery reklamları için kanal seçeneği: TrueView Discovery Reklamları için, reklamınızın açılış sayfası olarak “Kanalım” sayfasını kullanma seçeneği artık kullanılmayacak. Bunun yerine, açılış sayfası otomatik olarak “İzleme” sayfanıza dönüştürülecek, ancak bunu daha sonra isterseniz değiştirebileceksiniz.