Google Adwords reklamları hangi koşullarda sol taraftaki sarı renkli alanda yer alır?

Tüm reklamverenler istisnasız reklamlarının arama sonuçlarının üstünde yer alan sol taraftaki sarı renkli alanda yer almasını isterler ve aşağıdaki sorunun cevabını merak ederler.

Reklamlarımın sürekli olarak arama sonuçlarının üstünde görünmesini sağlayabilir miyim?
Bu sorunun yanıtı çok net olarak “Hayır”’dır. Böyle bir garantiyi vermek teknik olarak mümkün değildir.

Google, kullanıcılarımıza kalitesi yüksek ve alakalı reklamlar sunmaya çok önem vermektedir. Google arama sonucu sayfalarında, yalnızca en yüksek sıralamalı AdWords reklamları, arama sonuçlarının hemen üzerindeki konumlarda görünmeye hak kazanır.
Sistemimiz reklamları sıralamaya koyarken yalnızca maliyeti temel almaz; dolayısıyla, bir arama sonucu sayfasında en üst sıralara yerleşim garanti edilemez. Ancak, anahtar kelimelerinizin Kalite Puanlarını ve TBM tekliflerini ayarlayarak, reklamınızın konumunu daha iyi kontrol edebilir ve reklamınızın, arama sonuçlarının daha üst sıralarında görünme olasılığını artırabilirsiniz.

Unutmayın: Kalite ne kadar yüksek olursa, TBM o kadar düşük olur ve bunun tersi de geçerlidir.
Üst sıradaki reklamların görünme yeri ve biçimi

Her sayfada, arama sonuçlarının üstünde yalnızca en fazla üç reklam gösterilmekle birlikte, burada gösterilmeye uygun, çok sayıda yüksek performanslı reklam olabilir. Üst sıralardaki tüm reklamların, sonuçların yukarısında gösterilme olanağı elde etmesini sağlamak için, tüm uygun reklamları, başka uygun reklam kalmayıncaya kadar, izleyen sayfalarda dönüşümlü olarak kullanırız. Başka uygun reklam kalmadığında, tekrar en üst sıradaki reklamı sayfanın en yukarısında gösteririz.

Üst sıradaki reklamlara ilişkin formül

‘Reklam sıralaması’, bir reklamın sayfadaki konumunu belirleme yöntemimizi belirtir. Bir reklamın arama ağındaki konumu, eşleşen anahtar kelimenin tıklama başına maliyet (TBM) teklifi ile Kalite Puanının çarpımına dayanır. Bir anahtar kelimenin reklam konumu için Kalite Puanı, Google’daki tıklama oranını (TO), reklamın ve anahtar kelimenin arama sorgusuyla alaka düzeyini, geçmiş anahtar kelime performansını ve alaka düzeyiyle ilgili diğer faktörleri esas alır.

Reklamların, Google arama sonuçlarının üzerindeki üst sıralara yerleştirilmesi için, Kalite Puanınıza ve TBM teklifinize dayanan aynı formülü kullanırız. Ancak, yalnızca belirli bir Kalite Puanı(Minimum 7) ve TBM teklifi eşiğini aşan, üst sıradaki reklamlar bu konumlarda gösterilmeye uygundur.

TBM teklifi eşiği, eşleşen anahtar kelimenin Kalite Puanına göre belirlenir; Kalite Puanı ne kadar yüksekse, TBM eşiği de o kadar düşük olur. Bu, arama sonuçlarının üstünde gösterilen reklamları belirlemede kalitenin daha da önemli bir rol oynamasını sağlar.

Önemli Dipnot

Google arama motorunda aynı anahtar kelimeler için yapılan tekrarlı ve düzenli aramalarda reklam konumlarının değiştiğini gözlemleyebilirsiniz. En sağlıklı sıralama sonuçları için “Reklam Önizleme Aracı”nı ve raporlarınızda ilgili anahtar kelime için sağlanan “Ortalama Reklam Konumu” istatistiklerini dikkate almanızı öneririz.

Kalite Puanı hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için…