Google AdWords’ten Özel Sütun Kullanımı

Google AdWords reklam kontrol paneli, kullanıcıların reklamlardan sağladıkları verileri en iyi şekilde analiz etmek üzere oluşturulmuştur. Bu nedenle önemli ve kayda değer tüm verileri filtreleyebilmek üzere belirli sütunlar bulunmaktadır. Tıklama oranı (“TO”), Maliyet, Dönüşümler gibi sütunlar en çok kullanılan filtreleme sütunlarıdır. Bunlara ek olarak reklamı yapılan ürün veya web sitesi için mevcut filtreleme seçeneklerinin dışında bazı özel sütunlar oluşturulmak istenebilir. Örneğin masaüstü bilgisayarlardan gelen trafiğin tıklama oranı veya mobil bilgisayarlardan gelen trafiğin tıklama oranı hesaplanmak istenebilir. Google bu durumlar için de bir metrik geliştirmiştir.

Özel Sütunlar Hangi Koşullarda Kullanılmalıdır?

Özel sütunlar, AdWords’teki mevcut metrikleri kullanarak, kendi metriğinizi oluşturmaya yarayan bir araçtır. Özel sütunlar ayrıca, sahip olduğunuz reklam verilerinizi filtreleyerek belirli bir bölümünü görmenize yardımcı olur. Kullanıcı için önem arz eden verilerin performansını görmek için oluşturulabilir.

Masaüstü cihazlardan gelen tıklamaların önemli olduğu bir sektörü ele alalım. Oluşturulan özel sütunda ilk metrik Masaüstü cihazlardan gelen tıklamalar olacaktır. Bu işlemi gerçekleştirirken kullanıcı, Tıklamalar metriğini seçer ve Cihaz > Bilgisayar segmenti eklenir. “÷” operatörü eklendikten sonra Tıklamalar metriği tekrardan eklenir ve sütun kaydedilir. Yeni oluşturduğumuz sütun, tüm tıklamaların içerisindeki masaüstü cihazlardan gelen tıklamaları ifade etmektedir.

İşletmeniz için en önemli bilgileri net bir şekilde görmek için özel sütunları kullanabilir, filtreleme, sıralama, indirme seçenekleriyle istatistik tablonuzun üst bölümünde bulunan performans özeti grafiğinizi oluşturabilirsiniz.

Kaynak: 1