Google AdWords’ün Otomatik Reklam Önerileri Testi Yeniden Başlatılıyor

Bu yılın başlarında Google, makine tarafından üretilen reklamları, küçük bir AdWords hesabı grubunda otomatik olarak başlatan bir beta testi uygulamaya koydu. Bu testteki kontrol eksikliği özellikle iyi karşılanmayınca Google, reklam verenin endişelerine cevap vermeyi amaçlayan bazı düzenlemeler yaparak Otomatik Reklam Önerileri Testini yeniden başlatıyor.

ABD ve İngiltere’de sınırlı sayıda reklam veren geçen hafta reklam önerileri ile ilgili e-postalar almaya başladı. Önceki testte olduğu gibi sistem, mevcut reklamlardaki içerik ve reklam uzantıları ve açılış sayfaları da dahil olmak üzere yeni reklam varyasyonları oluştururken, en iyi yatırım getirisini sağlayabilecek reklam içeriklerini belirlemek için birkaç faktörü dikkate alır.

Bu sefer birkaç şey farklı:

Daha fazla bildirim: Bir hesapta bir reklam varyasyonu oluşturulduğunda, katılımcı reklam verenler arayüzde ve e-posta aracılığıyla bildirimler alacaktır.

İnceleme dönemi: Reklam verenlerin, reklam önerileri yayınlanmadan önce inceleyebilecekleri 14 günlük bir süre olacak. İnceleme döneminde, reklam veren reklamı düzenlemeyi, duraklatmayı, reddetmeyi veya onaylamayı seçebilecek, dilediği zaman testten çıkabilecek.

Google sözcülerinin verdiği demeçte; “Müşterilerimizi her zaman dinliyoruz. İlk denemeyle ilgili endişelerini duyduk ve bu yüzden bu endişeleri ortadan kaldıracak şekilde güncellenmiş bu programı geliştirdik.” şeklinde konuştu.

Test, genellikle hesap başına az sayıda reklam önerisi olan bir avuç reklam grubunu etkiler. Google, katılımcıların herhangi bir değişiklik yapmadan önce reklam önerileri için yeterli gösterim gerçekleştirmelerini önerir.

Otomatik Reklam Önerileri Testinin Amacı Ne?

Google son birkaç ay içinde sürekli olarak bir veya iki reklam grubundan ziyade üç ila beş reklamı bulunduğunda reklam gruplarının daha fazla gösterim ve tıklama elde ettiğini belirtti. Bu, bir reklam grubundaki reklam varyasyonlarının çoğaltılmasını otomatikleştirir.

Ancak amaç, kullanıcıların reklama tıklamasını sağlayan şey hakkında daha iyi bir anlayışa sahip olmaktır. Makine öğrenimi bu amaç doğrultusunda AdWords’teki tüm yeni gelişmelerin temelini oluşturuyor, testin özünde bu amaç yer alıyor. Modeller, daha fazla tıklama getiren reklam içeriği türü hakkında daha fazla geri bildirim aldığından, önerileri ayarlayabilir ve iyileştirebilirler.

Yalnızca optimize etmek üzere ayarlanmış reklam grupları bu test için uygundur. Bu test, reklamveren sayısını artırmak için en iyi fırsatın bulunduğu reklam gruplarını belirlemek ve reklam öğesi geliştirme ve test süreçlerini otomatikleştirmeyi amaçlıyor.

Yeni beta 30 Eylül’de başlayacak. ABD’de veya İngiltere’de olup ilgileniyorsanız ancak bilgilendirilmediyseniz, Google temsilcinizle iletişime geçin.

Kaynak: 1