Google Correlate ile Aynı Trende Sahip Kelimeleri Bulun

Bu yazımızda Google Trends sitesinin içinde bulabileceğiniz Google Correlate sayfası ile ilgili detayları paylaşacağız. Bu araç ile dönemsel popüler kelimeleri, kelimelerin hangi diğer kelime ve kelimeler ile alakalı aynı trende sahip olduğunu görmeniz mümkün.

Google Correlate, bir hedef veri dizisine sahip sorguları bulmak için web arama etkinliği verileri kullanır. Sonuçlar, web sitesinde görülebilir veya daha fazla analiz için bir CSV dosyası olarak indirilebilir.

Google Correlate’in Google Trends’ten Farkı Nedir?

Google Correlate’i Google Trends’in tam tersi gibi düşünebilirsiniz. Google Trends ile bir sorgu yazarsınız ve bir dizi veri serisi geri alırsınız. Google Correlate ile, bir veri serisi (hedef) girersiniz ve veri serileri benzer bir düzen izleyen sorguların bir listesini alırsınız.

Google Correlate ile 2005 yılında yapılan arama sorgularına baktığımızda Samsung e330, tecak, çetin çetinkaya mp3 kelimelerinin aynı arama trendinde olduğunu gördük.

Bilindiği gibi istatistiksel parametre olan R değeri değişkenlerin olasılık olarak birbirine yakınlıklarını ölçen bir değerdir. 0 ile 1 arasında olan bu değer 1’e yakın olduğunda değişkenler alakalı 0’a yakın olduğunda alakasız diye tanımlanır.

Matematiksel modeli ise aşağıdaki gibidir. Yani u ile v değişkenlerinin kovaryansının, aynı değişkenlerinin varyansı çarpımına bölünmesi ile elde edilir.

r(u, v) = cov(u, v)/σuσv

Google Correlate ile istediğiniz kelimenin trend olarak eşini bulmak mümkün. Ve bu kelime ile en çok ilişkili 10 sonucu görebilirsiniz. Ayrıca Search by Drawing sekmesi ile de sizin çizdiğiniz trende en yakın arama sorgusu trendine ulaşmanız mümkün.