Google Play Store’a Uygulama Arama Reklamları Geldi!

Ağustos ayı itibari ile Google Play’de uygulama indirmek için arama yapan kullanıcıları hedeflemek amacıyla AdWords’de uygulama indirme kampanyaları reklamverenlere ve uygulama geliştiricilere açıldı.

Kullanıcılar telefonlarını gün içerisinde birçok kez “… bilmek istiyorum”,    “… yapmak istiyorum” veya “… almak istiyorum” gibi aramalar için kullanıyorlar. Bu tarz ihtiyaçların doğduğu anlarda ihtiyaçlarını karşılamak için mobil uygulamaları kullanıyorlar. Örneğin maraton için antrenman yapan bir koşucu kilometre sayacı için bir uygulama arayabilir; şehirdeki en popüler restoranı bulmak isteyen birisi restoran uygulamaları için arama yapabilir ya da çok sık uçak ile seyahat eden birisi uzun bir uçuş öncesi popüler oyunlar için arama yapabilir. Yani arama sorgusu Play Store’da uygulama indirirken geçilen en önemli adımdır.

Bu sebepten Google, Play Store’daki uygulama aramalarında kullanıcıların uygulamaları keşfetmelerine yardımcı olmak için yeni yöntemlere yatırım yapıyor ve kampanya yönetimini kolaylaştırmak için yeni teknolojiler geliştiriyor.

zzzz

Google Play 190’dan fazla ülkede 1 milyardan fazla Android kullanıcına erişiyor. Google Play’deki Arama sorgusu reklamları tüketicilere uygulamaları keşfetmeleri için yeni yollar sunuyor. Booking.com ve Nordeus gibi şirketler uygulamarının tanıtımını Play Store’da reklam vererek yapıyorlar. Aşağıdaki ekran görüntülerinde de inceleyebilirsiniz.
yyyy

Nordeus’un yöneticisi Tomislav Mihajlović bir konuşmasında bahsettiğine göre;

“Uygulama arama reklamları yüksek kalitede kullanıcılara erişmek için pazarlama stratejilerimizin en önemli öğesidir. Google Play’deki yeni arama reklamları sayesinde yeni uygulamalar indirmek için arama yapan kullanıcılara aynı dakikada ulaşma fırsatına sahibiz. Yeni oyunumuz Top Eleven uygulama arama reklamları sayesinde daha fazla kişi tarafından indirildiğini gözlemliyoruz.”

Google, uygulama ekosistemi büyümeye devam ettikçe uygulama geliştiricilerinin onları seven kullanıcılara yeni uygulamalarını tanıtmalarına yardımcı olmak için ürünlerini geliştirmeye devam edecektir. Google, Play Store’a eklenen uygulama arama reklamları ile evrensel uygulama reklamlarının kampanya yönetimlerini kolaylaştırmayı hedefliyor ve bu yeni araçların uygulama yükleyicilerine daha fazla başarı getireceğini umuyor.