Google’ın 2015 Kötü Reklam Raporu: 780 Milyon Reklam, 25.000 Uygulama Hesabı Kapandı

Google’ın geçtiğimiz yıl yaptığı çalışmalardan biri de uygulamalarda yanlışlıkla tıklanan reklamların önüne geçmek oldu.

Google Bad Ads (Kötü Reklam) raporu olarak bilinen raporu ismini Better Ads (Daha İyi Reklam) olarak değiştirdi. Daha optimistik bir isim belki, fakat içerik olarak aynı anlama sahip. Bakalım geçtiğimiz yıl kötü oyunculara savaşta ne oldu?

2015 yılında, Google sistemleri ve 1000’in üzerinde çalışanı bulunan bir takım ile 780 milyon kötü reklamı dünya çapında etkisiz hale getirildi. Bu sayı 2014 yılında 524 milyon 2013 yılında ise 350 milyon kapanan firma reklamından ibaretti.

Bu yılın rapor başlıkları hareketleri mobil reklamlar ve uygulama geliştiricilerinden toplandı. Google reklamları bulunduran 25.000 uygulama hesabı reklamların uygulama düğmelerine çok yakın konulması ve kullanıcıların kaza ile düğme yerine reklama tıklaması sebebiyle engellendi. Ayrıca geçtiğimiz Haziran ayında Google büyük parmak çarpmalarını mobil reklamlarda minimize etme yardımında bazı değişiklikler yaptı.

Toplamda Google, uygulama ve web sitelerinde bulunan 1.4 milyon reklam hesabı uygulamasını reddetti.

Sridhar Ramaswamy, Google reklamları genel yöneticisi, gelecek çalışmaların “etkili reklam için kötü amaçlı yazılım ve robotların daha fazla engellenmesi ve bunlara karşı yeni korumaların eklenmesini” içereceğini açıkladı. Buradan tam raporu kontrol edebilirsiniz.