Görüntülü Reklam Ağı Yerleşimleri ve Reklam Stratejileri

İçerik ağında reklam yayınlamamın yararları nelerdir?

Google içerik ağı, hedeflenmiş AdWords reklamlarını görüntülemek üzere Google ile ortak çalışan yüz binlerce web sitesini, haber sayfasını ve blogu kapsar. Bu bağlamda Google İçerik Ağı dünyanın en büyük içeriğe dayalı reklamcılık ağıdır. İçerik ağında reklam yayınlamayı seçtiğinizde, pazarlama faaliyetlerinizi söz konusu siteleri her gün ziyaret eden hedef kitlelere ve dolayısıyla potansiyel müşterilere ulaşacak şekilde genişletebilirsiniz.
Kapsamlı gösterim

Google içerik ağı, 20′den fazla dil ve 100′den fazla ülkede, tekil İnternet kullanıcılarının %75′inden daha fazlasına ulaşmaktadır. Bunun bir sonucu olarak, hem Google arama ağında hem de Google içerik ağında reklam yayınlarsanız dünya üzerindeki her dört tekil İnternet kullanıcısından üçüne ulaşma potansiyeline sahip olursunuz. (Elbette reklam hedeflemenizin kontrolü her zaman sizdedir; odaklandığınız ülkeleri veya bölgeleri kapsamı genişletecek veya daraltacak şekilde istediğiniz zaman değiştirebilirsiniz.)

Alakalı yerleşimler

Google, içerik ağındaki milyonlarca sayfayı devamlı olarak tarayarak anahtar kelimelerinizle ve diğer kampanya verileriyle alakalı eşleşmeleri arar. Bir eşleşme bulduğumuzda reklamınız o sayfada yayınlanmaya uygun hale gelir. Google’ın kapsamlı web araması ve dil işleme teknolojisi, en alakalı reklamları göstermemizi sağlamak üzere neredeyse tüm içerik ağı sayfalarının anlamını yorumlayabilir. İçeriğe dayalı reklamcılığı, arama ağı reklamcılığının bir uzantısı olarak düşünebilirsiniz. Kullanıcıların Google’da anahtar kelimelerle arama yaparak bu anahtar kelimelerle alakalı reklamları görmesine benzer şekilde, içerik ağı sitelerinin ziyaretçileri de özellikle bir web sayfasında görüntüledikleri içerikle alakalı reklamları görebilir.

Esnek kontroller

Bir AdWords reklamvereni olarak, siteleri içerik ağından kendiniz seçebilir (yönetilen yerleşimler) veya Google’ın kanıtlanmış reklam hedefleme teknolojisinin reklamlarınızı, sağladığınız ürünler veya hizmetlerle en alakalı web sitesi sayfalarında görüntülemesine izin verebilirsiniz (otomatik yerleşimler).

Bunlara ek olarak, diğer esnek özelliklerden bazıları aşağıda belirtilmiştir:

  • Reklamlarınızın görüntülenmesini istemediğiniz yerleşimler varsa, bunları hariç tutabilirsiniz.
  • Belirli yerleşimlerdeki rekabet gücünüzü ayarlamak için ayrı teklifleri veya varsayılan teklifleri yönetebilirsiniz.
  • Reklamlarınızın nerede yayınlanacağını daha hassas bir biçimde belirleyebilmek için anahtar kelimeler veya negatif anahtar kelimeler ekleyebilirsiniz.
  • Reklamlarınızın görüntülendiği yerleşimlerde URL düzeyindeki ayrıntıları görebilir ve reklam grubunuzun performansını artırmak için, hızlı bir biçimde verilere dayalı kararlar alabilirsiniz.