Trafik ve Dönüşümler için Instagram Hikaye Reklamları Oluşturma

Instagram öykülerini kullanıyor musunuz?

Dönüşümlerinizi artırmanın yollarını mı arıyorsunuz?

Instagram Hikaye Reklamları pazarlamacıların hedef odaklı dönüşümleri yönlendirmesine izin veren dört hedefi içerecek şekilde genişletildi.

Bu makalede, pazarlama sonuçlarınızı iyileştirmek için Instagram Hikaye Reklamları nasıl kullanılır sorusunu cevaplayacağız.

Instagram Hikaye Reklamları’nın Hedefleri Nelerdir?

Instagram Hikaye Reklamları, takip ettiğiniz profillerin hikayeleri arasında görünür. Böylece diğer içeriklerle sorunsuzca uyum sağlarlar. Bu reklamlar, yayınlanmaları tamamlandıktan sonra kaybolduğu ve kullanıcılar tekrar erişemediği için, kalıcı bir etki yaratabilecek kadar etkileyici olmalıdırlar.

Bu reklam biçimi ilk kez tanıtıldığında, reklamlarınızda link kullanmak mümkün değildi. Bu sebeple reklamların kullanıcılara yeterince doğru ulaşması ve kullanıcının kendi çabasıyla sizin web sitenizi bulmasını sağlayacak kadar ilgi çekici olması gerekiyordu.

Şimdi Instagram Hikaye Reklam biçimi için dört ek hedef belirledi:

  1. Video görüntülemeleri
  2. Dönüşümler (Satış veya abonelik kayıtları gibi öncelikli kullanıcı işlemleri)
  3. Trafik (Web sitesi tıklamaları)
  4. Mobil uygulama yüklemeleri

Bu ek hedefler aracılığıyla, sitenize gelen trafiği dönüşümleri optimize ederek artırabilirsiniz. Harekete geçirici bir mesajla kullanıcıların ilgisini çekmeniz yeterli olacaktır.

Araştırma sonuçları, her bir hikayeyi takip eden kullanıcıların % 6-10’una ulaşmanın mümkün olduğunu gösteriyor. Instagram Hikaye Reklamları’nın yüksek etkileşim oranı, yeni ek hedefleme seçenekleri potansiyel müşterilere daha somut bir şekilde ulaşabilmeniz için inanılmaz bir fırsattır.

Yeni Instagram Reklam Hedefleri İle Bir Hikaye Oluşturun

Instagram Hikaye Reklamları Facebook’un Reklam Yöneticisi veya Power Editor aracılığıyla oluşturulur. Reklam oluşturma süreci, diğer Facebook Reklamları veya Instagram Reklamları ile hemen hemen aynıdır, sadece birkaç küçük farklılık vardır.

Öncelikle, Hikaye Reklamınızın hedefini seçin. Seçenekleriniz Erişim, Mobil Uygulama Yüklemeleri, Video Görüntülemeleri, Trafik veya Dönüşümlerdir.

  • Yerleşimler’in altındaki reklam grubu düzeyinde Yerleşimleri Düzenle’yi seçin.
  • Instagram’ın yanındaki oku tıklayın ve Hikayeler’i seçin.
  • Bir hikaye reklamı oluşturduğunuzda, yalnızca Hikayeler reklam biçiminde bir reklam oluşturabilirsiniz; diğer tüm formatlar otomatik olarak devre dışı bırakılır.
  • Reklam kampanyanızı oluşturma işleminin bir sonraki aşamasında, tek bir resim veya tek bir video ile bir reklam yürütmek isteyip istemediğinizi seçin.

Instagram Hikaye Reklamları’nın Ölçüsü Nedir?

Resmin veya videonun kullanıcının mobil cihazında tüm ekranı kaplayacağını ve dolayısıyla dikey bir görünümün gerektirdiğini unutmayın.

Tavsiye edilen görüntü boyutu 1.080 x 1.920 piksel ve görüntü oranı 9:16‘dır.

Videolar  ise 15 saniyeden uzun olmayan ve 2.3 GB’ı aşmayacak, en az 720 piksek çözünürlükte olmalıdır. Instagram Hikaye Reklamları için kabul edilen video dosyaları, MOV, MP4 veya GIF’tir. Reklamınızı yüklemeden önce görüntüye grafik ve metin ekleyebilirsiniz bu şekilde Instagram Hikayeleri ile uyum içinde olacaktır.

Görsel seçimini tamamladıktan sonra, kullanıcıların erişmesini istediğiniz site URL’sini ekleyin Site ziyaretçilerinin bir ürün sayfası veya açılış sayfası gibi gitmek istediğiniz belirli URL’yi eklemek çok önemlidir. Dilerseniz, kullanıcılarınızı Facebook Messenger’a yönlendirebilir ve direkt iletişim kurabilirsiniz.

Son olarak kullanıcıların sitenizi ziyaret etmelerini veya uygulamanızı yüklemelerini sağlayacak “Harekete Geçirici” bir düğme seçin. “Satın Al”, “Daha Fazla Bilgi Al” gibi düğmeler iyi birer seçenektir.

Reklamınızı yayınlamadan önce reklamınızı ön izlemesini inceleyin.

Instagram Hikaye Reklamları İçin En İyi Uygulamalar

Artık Instagram Hikaye Reklamları sitenize trafik göndermek, kullanıcıları uygulamanızı indirmeye teşvik etmek ve satışlarınızı artırmak üzere hazır.

Reklamınıza Metin, Grafik ve Tasarım Ekleyin

Instagram Hikaye Reklamları’nda, sadece fotoğraf kullanmak yerine reklamlarınıza yaratıcı tasarım ögeleri dahil edin. Böylece daha iyi sonuçlar elde edersiniz.

Videoları Kesintisiz Ekranda Sonlandırın

Eğer Instagram Hikaye Reklamları”nda video format yayınlıyorsanız, videonuzun sonunda 1-2 saniyeliğine basit ve hareketsiz bir ekran ekleyin. Böylece reklam bitmeden önce kullanıcılara tıklamaları için vakit vermiş olursunuz.

Harekete Geçirici Mesajınızı Reklam Ekrandaki Metin ile Geliştirin

Instagram Hikaye Reklamları’nın en altında kullanabileceğiniz harekete geçirici mesaj bölümüne, kullanıcıları doğru yönlendirdiğinizden emin olmak için “Mağazamıza Gitmek için Kaydırın” gibi cümleler içeren metinler ekleyin.