Neden Mobil Uyumlu Sayfanız Olmalı?

İnternet reklamcılığında size avantaj katacak maddelerden biri olarak her yerde mobil uyumlu sitelerin önemliliğinden bahsedilir. Peki mobil uyumlu sitelere sahip olmak neden bu kadar önemlidir?

Bu konuyu dolaylı yoldan destekleyen açıklamalardan biri, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumundan geldi. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, güncel internet verilerini paylaştı. Bu veriler, Türkiye’deki mobil internet abone sayısını göstermekteydi. Verilere göre 2018 yılı itibari ile, Türkiye’de toplam 80.1 milyon mobil internet kullanıcısı bulunmakta.

Paylaştıkları bir diğer veri ise artık 4G hızını ne kadar kullandığımız ile ilgiliydi. 2016 yılında 65 milyon insan 3G kullanıyorken, 4G’nin yaygınlaşması ile 3G kullanımı 6.6 milyon kişiye gerilerken, 4G kullanan abone sayısı ise, 71.3 milyon olarak ciddi bir artış göstermektedir.

Peki sizce bu kadar abonenin veri kullanım miktardı ne kadardır dersiniz? Hemen paylaşıyorum tam olarak 849952 terabaytlık bir kullanım gerçekleştirdik. Evet oldukça fazla…

Gördüğünüz üzere tüm bu veriler bize tek bir şeyi anlatmakta. Mobil internet ve akıllı telefonlar artık hayatımızın odak noktasında. Güne akıllı telefonlar ile başlayıp yine onlarla noktalıyoruz. Bu şekilde hızlı büyüyen bir pazarda, biz eğer mobil uyumlu siteler kullanmazsak, çağın dışında kaldığımız anlamına gelecektir. Eminim hiç birimiz kendimizi, işletmelerimizi, hizmetlerimizi böyle büyük bir piyasadan uzak tutmak istemeyiz, öyle değil mi?

Peki neden mobil uyumlu olmayınca bu piyasadan uzak kalıyoruz sorusunu ise, bir örnekle açıklamak istiyorum. Şimdi elinizde bir akıllı telefon olduğunu düşünün ve kullandığınız sitenin mobil uyumlu olmadığını hayal edin. Fark edeceksiniz ki öncelikle hız performans durumlarında ciddi düşüklükler yaşanacaktır. Bağlantı ve hız sorunlarınızı çözdüğünüzü varsayarsak, küçük telefon ekranlarında masaüstü kullanıma göre hazırlanmış sitede bağlantılara tıklamak istediğinizde çok kez yaklaştırıp uzaklaştıracak, sayfayı sağa sola kaydırmak zorunda kalacaksınız. Yani istediğiniz yere ulaşmak tam bir işkence. Düşünmesi bile sinirlendirdi değil mi?

Bu sebeplerden dolayı dijital ortamlarda güçlü bir şekilde yer edebilmek adına, mobil uyumlu sitelere önem vermeyi kesinlikle ihmal etmeyelim.