Yeniden Pazarlama’nın Bir Adım Daha Ötesi: “Benzeri Kitleler ile Remarketing”

Mevcut kitlelerinizle benzer kullanıcılara nasıl ulaşırsınız?
Google remarketing (Yeniden pazarlama), web sitenizi daha önce ziyaret etmiş kullanıcılara ulaşmanıza olanak tanır. Ancak bu kitle sınırlıdır ve sunduğunuz aynı hizmet ve ürünleri arıyor olabilecek ancak henüz sitenizi ziyaret etmemiş, çevrimiçi olarak çok fazla sayıda potansiyel müşteri mevcuttur.

Reklam grubunuza “Remarketing benzer kitleleri” ekleyerek reklamlarınızı, internette gezinme eğilimleri mevcut site ziyaretçilerinize benzeyen kullanıcılara da gösterebilirsiniz.

“Benzer kitleler” nasıl oluşturulur?
AdWords, Görüntülü Reklam Ağı sitelerinde son 30 güne ait etkinliğine bakar ve içeriğe dayalı olarak yeniden pazarlama kitlesini neyin tanımladığını belirlemek için kullanır. Bu bilgiler ışığında, yeniden pazarlama listenizin ötesinde, mevcut site ziyaretçilerinizin kullanıcı davranışlarına benzer çok daha geniş, yeni bir kullanıcı kitlesi bulur.

Benzer kitleler (ideal müşterinizle aynı çevrimiçi etkinliği paylaşan kullanıcılar) bulmak için Görüntülü Reklam Ağının tamamındaki milyonlarca kullanıcı davranışı takip edilir. İnternet sitenizdeki kullanıcı davranışları ve kitleniz değiştikçe benzer kitleniz de otomatik olarak değişir.

Benzer Kitleler, tek tek kullanıcıların göz atma etkinliklerinden yola çıkarak oluşturulamazlar. Benzer Kitleler oluşturmak için, göz atma etkinliği benzer kitleyi oluşturmaya yetecek düzeyde benzerlik taşıyan, en az 100 çerez içeren toplu bir liste gereklidir.

Örnek Uygulama:
Örneğin sitenizden spor ayakkabı satın almış kullanıcılar için bir yeniden pazarlama listenizin bulunduğunu varsayalım. Benzer kitleler “Spor Ayakkabılar” ile ilgilenen daha geniş kullanıcı gruplarına erişmenize yardımcı olmak yerine bu kitledeki kullanıcıların, sitenize gelmeden önce “Tenis Malzemeleri” ve “Online Alışveriş” ile ilgili sitelere göz atmaya eğilimli olduklarını belirler. Bundan yola çıkarak benzer etkinliğe sahip diğer kullanıcıları bulur.

Avantajları nelerdir?
Benzer kitlelerin avantajı, sitelerinize ürününüz veya hizmetinizle ilgili olma olasılığı daha yüksek olan yeni kullanıcılar çekebilmesidir. Bu ziyaretçiler sitenizden o anda alışveriş yapmasalar bile onlara yeniden pazarlama aracılığıyla tekrar erişebilir ve daha sonra satın alma işlemi gerçekleştirmeleri için sitenizi yeniden ziyaret etmelerini sağlayabilirsiniz. Benzer kitleleri etkinleştirerek yeniden pazarlama listenize pratik ve yönetmesi kolay bir şekilde daha fazla ziyaretçi çekebilirsiniz.