AdWords Temel İlkeler – 1

Google,  yalnızca arama ağından ibaret değildir

Her kampanyada arama ağı seçeneği işaretlemenin etkisini kavramak önemlidir. Eğer varsayılan ayarlarda bırakırsanız reklamınız, Google arama ağı, Google arama ağı ortakları ve Görüntülü reklam ağı olmak üzere 3 farklı ağda yayınlanmaya başlayacaktır.

Görüntülü reklam ağı, arama ağından tamamen farklı olmakla birlikte daha farklı bir stratejiye ve amaca sahiptir. Görüntülü reklam ağında Google, reklamınızı çeşitli websayfalarında içeriğe dayalı hedefleme ile eşleştirerek görüntülenmesini sağlar.

Görüntülü reklam ağı çok iyi sonuçlar verebilir, ancak AdWords’te  hedefi marka bilinirliğini arttırmak isteyenler için bu seçeneği kullanmalarını öneririz. Bu seçeneği kullanmak için kendi bütçesi, hedeflemesi ve performans ölçümlerini olan ayrı bir kampanya oluşturmanız gerekir.

Lokal Müşterileri Hedefleme

Bu seçenek belli bir bölgeyi hedefleyen işletmeler için oldukça faydalıdır. Tesisatçılar, kuaförler, bilgisayar tamircileri gibi birçok işletme için idealdir. Örneğin, İstanbul’da bir kuaför iseniz bu seçenek sayesinde reklamınızın İstanbul dışındaki aramalarda görüntülenmesini, dolayısıyla da gereksiz tıklamaların size oluşturacağı ekstra maliyeti engelleyebilirsiniz.

Alakalı Anahtar Kelimeler Kullanmak

Kampanyanızda kullanacağınız anahtar kelimeleri seçerken, sitenize gelen trafiğin alakalı olmasını sağlamak için tek bir basit kural vardır: Yalnızca websitenizde sağladığınız ürün ve hizmetleri tam olarak karşılayan kelimeler kullanın.

Örneğin, eğer el yapımı kazak çeşitleri satıyorsanız, “kazak” anahtar kelimesine teklif vermek satmadığınız ürünlerin de arama sonuçlarında reklamınızın görüntülenmesine yol açar. Bu yüzden anahtar kelimelerinizi “el örgüsü kazak”, ”örgü kazak”, “bayan örgü kazak”,  gibi ürününüzü daha iyi anlatan kelimeler olarak belirlemeniz daha doğru olacak ve yatırım getirinizi arttıracaktır.

Tam olarak sağlamadığınız ürün ve hizmetleri ifade eden anahtar kelimelerin satışa dönüşme oranı çok düşüktür.  Bu şekilde bütçenizi gereksiz yere harcamış olursunuz.

Alaka Düzeyinin Önemi

En iyi performansı elde etmek için, anahtar kelimelerinizi temalarına göre gruplayın ve yüksek alakalı reklamlar gösterin. Google sizin alaka düzeyinizi ödüllendirecektir, aynı şekilde kullanıcılar da.  Daha fazla tıklama oranı, reklam konumu ve satış elde edeceksiniz. Anahtar kelimelerinizi gruplandırmak reklam gruplarının asıl amacıdır. Bu yüzden bu özelliği en verimli şekilde kullanın.

Tekrar kazak örneğine dönecek olursak, “örgü kazak” için bir reklam grubu yaratıp içinde “örgü kazak” geçen anahtar kelimeleri bu grupta toplayabilirsiniz.

Yerleşim Sayfası Seçimi

Web sayfanızdaki en alaklı sayfayı seçmek, arama sürecini daha sade, hızlı ve kolay hale getirmenin en iyi yoludur. Eğer arama terimi “bayan örgü kazak” ise yerleşim sayfası olarak bayan örgü kazakların bulunduğu sayfayı seçmek en verimli sonucu ortaya çıkaracaktır. Google, alaka düzeyinizi daha iyi bir kalite puanı, reklam konumu ile ödüllendirir ve bu şekilde satışa dönüşme olasılığı daha fazladır.