Alışveriş Reklamlarında Ürün Feedinizi Optimize Etmenin 5 Yolu

Alışveriş reklamları; e-ticaret sitenizdeki ürünlerin isim, fiyat, resim ve satıcı isminizle birlikte Google arama sonuçları sayfasında listelenmesidir.

Alışveriş kampanyaları, Arama ağı kampanyalarından farklı olarak çalışır.

Arama ağı reklamverenleri anahtar kelimeler için teklif verirken (ve böylece, hangi arama sorgularının metin reklamlarını tetiklediğini belirler) alışveriş reklamverenlerinin, hangi arama sorgularının Alışveriş reklamlarını tetiklediği üzerinde doğrudan denetimi yoktur.

Alışveriş feed’i nedir?

Google Alışveriş feed’iniz, ürün kataloğunuzu Google’ın kolayca tarayabileceği ve ihtiyaç duyduğu bilgileri dizine ekleyebileceği şekilde tanımlayan ve düzenleyen bir elektronik tablodur.

Feed Optimizasyonu

1) Ürün Başlığı

Ürününüzün başlığı bir web sitesi sayfası başlığına benzer. Google alakalı sonuçlar ararken, önce başlığa bakar.

Çevrimiçi alışveriş yapanlar, satın almaya hazırlandıklarında uzun kuyruklu sorguları arama eğilimindedir. Marka, renk, boyut, stil, model, cinsiyet, ölçümler ve diğer ilgili özellikleri dahil ederek feed kalitenizi arttırabilirsiniz.

2) Ürün Resmi

Ürün görselleri Google’la ilişki kurmak ve tüketicilerin dikkatini çekmek adına önem taşıyor. İlk izlenim bırakmak gibi düşünün. İyi çözünürlükte ve kaliteli ürün görselleri yükleyin.

Birkaç kural da var; filigran yok, ek metin yok ve logo yok.

3) Ürün Kategorisi

Ürün kategorisi Google’ın arama sonuçları için dikkate aldığı bir özelliktir. Potansiyel müşteri tarafından görünen bir özellik değildir. Bir ürünü reklamlara uygun hale getirmek için Google’ın Ürün Taksonomisi veya GPT’den bir kategori seçmelisiniz. GPT; 6.000’den fazla kategori ve alt kategoriyle tamamlanmıştır. Google ürün taksonomisini internetten indirebilirsiniz.

Alt kategorilerinizi ne kadar doğru hedeflenmiş olursanız, ürününüz o kadar alakalı olur.

Örnek: Büro Malzemeleri > Ofis Aletleri > Yazım ve Çizim Aleti Aksesuarları > Kalem Kurşun ve Refilleri

4) Ürün Açıklaması

Ürün açıklamanız, ürün başlığınızın altında ve ürün resminizin sağında görünen metindir. Kullanıcıların anahtar kelime olarak kullanabileceği terimleri bu kısıma ekleyebilirsiniz.

5) Çeşitli Ürün Özellikleri

Ürün fiyatınız, feed’inizin zorunlu bir parçasıdır. Aynı ürünler için başkalarının ne ücret aldığını gördüğünüzden emin olun ve sizinkileri rekabetçi bir şekilde fiyatlandırın.

Bir satıcıysanız, feed’inize, kataloğunuzdaki her ürünün markasını eklemelisiniz.

Kıyafet satıyorsanız cinsiyet (erkek, bayan, unisex), renk, beden (küçük, orta, büyük vb.), yaş grubu gibi özellikleri listeleyebilirsiniz.

Alışveriş feedinizi düzenleyerek optimizasyona başlayın!