Alışveriş Ürün Feedinde Sık Yapılan Hatalar ve Çözümleri

Google alışveriş reklamları, e-ticaret işletmeleri için diğer reklam kanallarından daha yüksek bir yatırım getirisi sağladığından ürünlerinizi çevrimiçi ortamda satmak için kullanabileceğiniz en popüler reklam biçimlerinden biridir. Ürün reklamlarının yayınlanabilmesi için ürün bilgilerinizin doğru bir şekilde belirlenmiş olması sürecin en hayati parçasıdır. E-ticaret parekendecileri, ürün bilgileri tamamen güncel tutmalı ve doğru müşterilere ulaşabilmek için ürünleri hakkında yalnızca son verileri sunmalıdır.

Google Alışverişte reklam yayınlayabilmek için ürün özet akışınız Google’ın belirlediği bazı gereksinimleri karşılamalıdır. Ürün bilgilerinizi Merchant Center’a yüklediğinizde çeşitli yayın sorunları ile karşılaşabilirsiniz. Bu sorunlar Google Alışveriş kampanyalarınızın performansını olumsuz yönde etkiler ve hesabınızın askıya alınmasına yol açabilir.

E-Ticaret işletmeleri için yapılan en yaygın Google Alışveriş yayını hataları için bir içerik hazırladık.

1. Ürünler için yanlış URL’ler Kullanmayın

Bir Google Merchant Center hesabı oluştururken ilk yapılacak ürün linklerini belirlemektir. Google Merchant Center’da girdiğiniz alan adı ile ürün linklerindeki alan adının aynı olmasına dikkat edin.

2. Ürün Feedini Güncel Tutun

Stoktaki ürünleri doğru özelliklerle doğru şekilde görüntülemek için güncellenmiş ürün feed’ine sahip olmak önemlidir. Stok durumu, fiyat gibi temel ürün özelliklerindeki gecikme işletmelerin müşterilerini kaybetmesine sebep olabilir.

Ürün feedinizi senkronize etmek için alışveriş için içerik API’si kullanarak işlerinizi daha kolay yapabilirsiniz.

3. Google Ürün Kategorisini Doğru Ayarlayın

Ürün feedinize girilen ürünler için kategori seçerken, Google, ürünleri Ürün Taksonomilerine göre kategorilere ayırmak için satıcılara ihtiyaç duyar. Pek çok perakendeci Google’ın taksonomisi yerine kendi kategorilerini kullanmaya başlıyor ve bu da bir hataya yol açıyor.

Bunu düzeltmenin en kolay yolu, Google tarafından belirtilen kategoriyi “Google Ürün Kategorisi” alanında kullanmanızı sağlamaktır. Kategoriler ne kadar ayrıntılı olursa, kampanyanızın o kadar verimli olacağını unutmayın.

4. Ürün Açılış Sayfasında Temel Unsurları Eksiksiz Girin

Google’ın ürün açılış sayfanızda olmasını istediğiniz belli başlı unsurlar vardır. Bunlara başlık, açıklama, para birimi, resim, fiyat ve satın alma düğmesidir. Bunlar olmadan ürün feed’iniz kesinlikle onaylanmayacaktır.

Google Alışveriş Reklamları için açılış sayfasının tüm gereksinimlerini buradan kontrol edin.

5. Fiyat ve Satış Fiyatını Ayrı Yapılandırın

Sunduğunuz bazı ürünler indirimli olabilir. Bu durumda, fiyat özelliğini güncellemek yerine satış fiyatı özelliğini doldurmanız gerekir.

Ayrıca, satış fiyatının ürün açılış sayfanızda doğru görüntülendiğinden emin olmalısınız. Bunu doğru şekilde yapılandırmamak, ürün feed’inizin onaylanmamasına neden olabilir.

Google Shopping üzerinden indirimli bir fiyatla satmak istediğinizde hem fiyat hem de satış fiyatı gibi alanları doldurduğunuzdan emin olun.

6. Ülkeye Özel Ürün Beslemeleri Oluşturun

Ürünlerinizi birden fazla ülkede satıyorsanız, ürün feed’inizin onaylanma olasılığını azalttığı için ülkeye özgü feedler yüklemenizi öneririz.

Çok ülkeli bir yayına sahip olmanın perakendecilere yararı, ülke temelli kurallar oluşturma esnekliği sağlamasıdır. Perakendeciler de bu ek yayınları belirli ülkeler ve diller için ürün verileri eklemek için kullanabilir. Her ülkenin beslemesinin kendi dilinde ürün açıklamaları ve para birimindeki fiyatları olmalıdır.

7. Düşük Kaliteli Ürün Görsellerini Kullanmayın

Ürünün resmi, sayfasının en önemli bölümlerinden biridir ve bununla ilgili eksik veya yanlış bilgiler olması, Google Alışveriş Yayını sorunlarına yol açabilir. Resim URL’si boş veya bozuk olduğunda veya tanıtım logoları ve metinleri olduğunda ortaya çıkar.

Resim URL’lerini ürün beslemesine koymadan önce test etmek daha iyidir. Çalışma sayfalarına yönlendirdiklerinden ve Google’ın boyut ve kalite standartlarına uyduğundan emin olunmalıdır.

8. Yanlış Ürün Başlıkları ve Açıklamaları Kullanmayın

Ürünün adı ve açıklaması, ürünleriniz müşterilerin arama sorgularıyla eşleştirirken kullanıldığından yayınınızın en önemli parçasıdır.

Başlık ve açıklamalarınızda büyük harf, promosyon metni, yanlış dil bilgisi ve fazladan beyaz boşluk kullanmamanız gerekmekte ve ürünlerinizi en iyi ifade eden bilgiler vermenizi gerekmektedir.