Anahtar Kelimelerin Yakın Varyasyonları ile Daha Fazla İnsana Ulaşın

Kullanıcılar, koşu ayakkabılarından, ucuz otellere kredi kartlarına ihtiyacı olan bütün ürün ve hizmetleri internet üzerinden arıyor. Bu aramalarda doğru anahtar kelimeleri bulmak bütün reklam verenler için zor olabiliyor. Kullanıcılar istedikleri  ürünleri “koşu ayakkabıları” ya da “koşu için ayakkabılar” gibi farklı arama terimleri ile gerçekleştirse de istedikleri ürün aynı. Bu doğrultuda, reklamlar düzenlenirken kapsamlı anahtar kelime listeleri oluşturulması gerekliydi ama artık gerek yok.

Yakın varyasyonlar, arama terimlerinde ufak değişiklikler olmasına rağmen işletmenizi arayan insanlarla iletişime geçmenize yardımcı olur. Müşteri erişiminizi daha da kolaylaştırmak için, yakın varyant eşleştirme, tam eşleme anahtar kelimeleri için alakalı varyasyonları kapsayacak şekilde önümüzdeki aylarda genişletilecek. Yeni güncelleme üzerinde yapılan testler, benzer tıklama ve dönüşüm oranları korunurken, %3 daha fazla tam eşleme için tıklama oranı olacağını gösteriyor.

Yapılan değişiklik ile, anahtar kelime anlamını değiştirmeyecek şekilde sorgularda tam eşleme göz ardı edilerek kelime öbekleri içinde bulunan edat, bağlaç ve diğer kelimeler yok sayılacaktır. Örneğin, “to” in “flights to new york” ile  “flight from new york” 


yakın-varyasyonlu-anahtar-kelimeler-2 

Aynı Anlam, Farklı Arama Terimleri

Sözcük sırası biraz farklı olsa da, iki anahtar kelime aynı anlama gelebilir. Örneğin, “yeni araba satın al” ve “satın al yeni araba.” Tam eşleme, anahtar kelimenizin sıralı olarak düzenlenmiş sorgularıyla eşleştirmek için aynı mantığı kullanır.

Sözcüklerin yeniden sıralamasında, anahtar kelimelerinize herhangi bir kelime eklenmeyeceğini unutmamak gerekir. Ayrıca anahtar kelimeleriniz, asıl anlamını değiştirdiğinde farklı bir sorgu ile eşleşecek şekilde yeniden sıralanmaz. Örneğin, “SFO to JFK” anahtar kelimesi “JFK to SFO” sorgusu ile eşleşmemelidir, çünkü hedef farklıdır.

yakın-varyasyonlu-anahtar-kelimeler-1JPG

Hepsini Bir Araya Koyma

Yakın varyasyonların genişlemesi ile, istediğiniz kapsamı elde etmek için artık tam eşleme anahtar kelimeler listesini kapsamlı şekilde oluşturmak zorunda kalmazsınız. Eş anlamlılar, tekil ve çoğul biçimler, olası yazım hataları, kökten türetilmiş varyasyonlu anahtar kelimeler kullanıyor olsanız da, AdWords arama sorgularıyla eşleşen anahtar kelimeleri kullanmayı tercih edecektir. Bu güncelleme sıralı eşleme anahtar kelimeler için dahil değildir.

Web sitesi trafiğinizi artırmaya ve maliyetleri azaltmaya yardımcı olması için ileriye dönük reklam çalışmalarınızda yeniden pazarlama, akıllı teklif verme, arama terimleri raporu ve negatif anahtar kelimelerden mutlaka yararlanın.