Daha İyi Bir Mobil Reklam Deneyimi İçin Yanlışlıkla Yapılan Tıklamaların Önlenmesi

Bir arkadaşımıza telefonumuzdan bir makale göndermeye çalışıyorken ya da film için sırada mobil bir oyun oynarken yanlışlıkla ekranda bir reklama hepimiz tıklamışızdır. Karşımıza çıkan reklamla ilgilenmiyorduk, hatta onun ne için olduğunu görecek zamanımız bile yoktu. Ama kendimizi yaptıklarımızı geri almak için “geri” tuşuna basarken bulduk. İşte bu durum, sadece kullanıcıları rahatsız etmekle kalmaz, aynı zamanda reklamların değerini düşürebilir.

indirSon 4 yılda, reklamlardaki bu gibi yanlışlıkla yapılan tıklamaları önlemek için mobil web ve mobil uygulamalar genelinde bir dizi korumaları tanıtmıştık. Bugün kullanıcıları ve reklamverenleri korumak için bu bağlılığımızı, yanlışlıkla tıklanma korumalarını yerel reklam formatları için genişleterek devam ettiriyoruz.

 

Yerel reklamlar yayıncılara yardımcı olmak için çeşitli tıklama koruma yöntemleri oluşturmaya başladığımızdan bu yana ekiplerimiz birçok şey öğrendi. Yaptığımız çalışmalara yön veren bu anlayışlardan ikisine burada yer veriyoruz.

Hızlı Tıklama Gerçek Tıklama Değildir.

Profesyonel beyzbol oyuncusu, beyzbol topuna yetişmek için yaklaşık saniyede 680 metre hıza sahiptir ve yaklaşık saatte 90 mil hızla topu atabilir. Bu bile topa vurma konusunda çok dikkatli bir profesyonel için hızlı. Bu kadar zamanda birisinin, bir reklamı okuyup, anlaması ve harekete geçmesinin neredeyse imkansız olduğunu düşünüyoruz.


Beklenildiği gibi reklamlardaki süper hızlı bu tıklamaların reklamverenler için hiçbir değer sağlamadığını fark ettik. Bu yüzden yanlışlıkla olan, hızlı tıklamaları tespit ederek görmezden geliyoruz. Böylece reklamlarımızın sürpriz derecede düşük kalitede olmadığı gibi kullanıcılar herhangi bir bölünmeyle karşılaşmadan devam edebilirler.

Kenar Tıklanma, Değeri Düşürür.

Eğer bir mobil cihaz kullandıysanız, tombul parmakların dokunmatik ekranların bir gerçeği olduğunu biliyorsunuzdur: aşağı basıldığı zaman parmak uçları ortalama 50px genişliğindedir. Ekranımızı kaydırdığımız, yakınlaştırdığımız ve tıkladığımız zaman bir anda beliren bir reklamın kenarına kolayca yanlışlıkla tıklayabiliriz ya da ekranınızda kontrol butonları çok yakın yerleştirilir.

İç bölgeden gelenlerle, reklamların kenarından gelen tıklama performanslarını karşılaştırdığımız zaman, önemli ölçüde yüksek dönüşüm oranları ve kullanıcıların reklam birimlerinin ortasına doğru olan tıklamalara yönelmiş olduğunu gördük. Birkaç yıl önce mobil yerleşimlerin ortaya çıkardığı reklam tıklamaları üzerine olan bu korumaları daha bilinçli bir şekilde genişletmeye başladık.

Tıklama Korumalarının Genel Yararları

Hızlı tıklamalar ve kenar tıklamaları reklamverenlere değer sunmak amacıyla engellediğimiz kullanıcı etkileşimli konularından sadece ikisidir. Mobil üzerindeki reklam biçimleri için bu gibi korumaları genişleterek,  uzun vadeli yayıncı gelirine minimum etkiyle dönüşüm oranlarında ortalama %10’un üzerinde artış gözlemliyoruz. Bu durum, daha önceki çalışmalarımız ile birlikte büyük ölçüde kullanıcılar ve reklamverenler için mobil reklamlar deneyimini geliştirmiştir.

Mobil web ve mobil uygulamalarda konulan bu korumalarla günde on milyonlarca yanlışlıkla tıklama engelleniyor ve kullanıcılar on binlerce saat tasarruf ediyor. Reklamverenler için etkilerine baktığımızda, mobil uygulamalarda tıklanma başına değerin iki katına çıktığını gözlemliyoruz. Bu tıklamaların reklamverenler için daha anlamlı olması adına çok çalışıyoruz ve umuyoruz ki korumalar üzerine bu paylaşımlar, bilincin artmasına yardımcı olur ve daha geniş reklam ekosistemine yol gösterir.