Dijital Pazarlama Başarısı için 5 Taktik

Dijital pazarlama çok sayıda alt kategoriyi kapsar. Hangi alanda çalışırsanız çalışın, mükemmel olabilmek için her bir alanın temel bir anlayışa sahip olması çok önemlidir. Dijital pazarlama uzmanları da en güncel tıklama başına maliyet stratejileri, günlük olarak duyulan genel güncellemeler konusunda sıkıntı yaşayabiliyor.

Bu dijital pazarlama ortamları üzerinde kapsamlı bir perspektif elde etmek için strateji ve son zamanlarda tıklama başı maliyet dışındaki sunumlardan derlenen 5 taktiği sizlerle paylaşmak isteriz.

 Dönüşüm Oranı Optimizasyonu (CRO)

Sürekli değişen dijital pazarlama ortamında, endüstrideki kişiler en son trendlerden en üst düzeyde faydalanmak isterler. Bu nedenle yeni pazarlama trendlerini sürekli takip ederek “Yeni trend ne?” sorusunu kendimize soruyoruz. Bir başarılı AdWords yöneticisi olan Michael, “Korkunç Dönüşüm Deneyimlerinin Arkasındaki Psikoloji” başlıklı yazısında sezgisel ve analitik düşünce arasındaki farkı parçalara ayırıyor. Farklı düşünme tarzlarının beynimizde “rahatlama” ya da “stres” oluşturmasına neden olduğunu göstermeye çalışıyor. Bunu akılda tutmakla birlikte, en az miktarda analitik düşünme gerektiren açılış sayfalarının en çok dönüştürülen sayfalar olabileceğini anlamak daha kolay hale geliyor.

SEO

Benjamin Spiegel’in “E-ticaret için SEO – Bilinmesi Gerekenler” adlı sunumunda karşılaştığımız istatistiklere göre çevrim içi alışveriş yapan kullanıcıların %44’ü Amazon’daki ürün bilgilerini aramaya başladı. Diğer çevrim içi arama yapan kullanıcıların yüzdesi ise diğer tüm arama motorlarının (% 34) ürün bilgisi aramalarını birleştirmesinden daha fazla. Spiegel, üç ana SEO ilkesine bağlı kalarak “Amazon’da nasıl kazanacağınızı” açıklamamış. Böyle sunumlar Amazon ve diğer e-perakendeciler üzerine başarı elde etmek için tonlarca pratik tavsiye veriyor. SEO hakkında daha fazla bilgi edinmek için Benjamin Spiegel’in sunumunda derinlemesine araştırmanızı öneririz.

E-posta Pazarlama

Çok fazla aşina olunmayan konuları anlamaya çalışırken, konuyla ilgili uzmanlardan kapsamlı, kısa özetler veya tahminler elde etmek son derece yararlı olabilir. Litemus tarafından yapılan sunum, e-posta pazarlaması için 2020’de olabilecekleri anlatmış. Bu sunum e-posta pazarlamanın geleceği için en yaygın tahminlerin ikisi “kişiselleştirme” ve “etkileşim” hakkında bilgiler veriyor. Jill Redo’ya göre, “2020 yılına gelindiğinde, pazarlamadaki aşırı kişiselleştirme, kurallara dayalı tetikleyiciler, mobil kanalın asimilasyonları, diğer kanallardan ve platformlardan veri bağlanmasıyla birlikte önemli bir düzeye ulaşacak.”

Halkla İlişkiler

Bu yazıda bahsettiğimiz 5 dijital pazarlama konusunda, en az değindiğimiz yer müşterilerin halkla ilişkiler çalışmaları. Belki de diğer konulara kıyasla halkla ilişki çabaları en azından tıklama başı maliyet çabalarıyla çakıştığı için olabilir. Ya da belki de, halkla ilişkiler ve tıklama başına maliyetin birbirine nasıl etkili bir şekilde bağlanabileceğini henüz bulamamışızdır. 🙂 Fakat Kenneth Lim’in “Halkla İlişkiler ve İçerik Pazarlamasının Yakınsaması” sunumu sayesinde şimdi tıklama başı maliyet ile Halkla İlişkiler arasında dolaylı bir bağlantı kurulabileceğini görüyoruz. Bizim oluşturduğumuz içeriğin Halkla İlişkilerin çabasıyla olduğunu bize gösteren bu sunum ortak medyalar aracılığıyla takipçi kitlelerimize bu konuda tutarlı mesajlar sunabileceğimizi gösteriyor.

Sosyal Medya

Bir sosyal medya kullanıcısı olarak (Facebook, Instagram, Snapchat, Twitter), Jay Baer’den inanılmaz ilginç bir sunum bulduk. Bu sunum bizim için son derece önemliydi. Toplumsal varlığın korunmasındaki en önemli özelliklerden birinin tepki süresi olduğu vurgulanan bu sunumda aslında tüketicilerin sadece cevap veya özür istemediğini, ikisini birden aynı anda ve hemen istediğini söyleniyor. Akılda tutulması gereken nokta aslına bakarsanız şudur; tüketicileri sürekli görmezden gelirseniz, pazarlama platformlarında size tanınan şansı azaltırsınız. Sosyal medyada önemli olan işletme değil, tüketicidir.

Hepsini Bir Araya Toplarsak;

“İletişim sonsuza dek değişime uğradı.” Gary Vaynerchuk tarafından 2016’da Inbound’da söylenen bu söz, anlaşılması zor ama bir o kadar da basit bir yorumdu. Zamanla sayısal dünyanın pazarlama iletişimi niteliklerini kalıcı olarak değiştirdiği açıkça belli oldu. Bu da milyonlarca tüketici gösterimini yönetmek zorunda olduğumuz daha karmaşık bir manzara yarattı. Peki bunu nasıl yaptık? Tüm iletişim ortamlarını anlamak zorunda olarak bu işe başladık. Ancak o zaman stratejik olarak şirketin başarısı için şart olan şeyler dahil dijital pazarlama için tüm ihtiyaç olan araçları bir araya getirebildik. Sonuç olarak sizi tüm pazarlamacılar arasında en iyisini yapmanız için 50 En İyi Dijital Pazarlama Sunumlarını izlemenizi öneriyorum. Uzmanların şirketinizin özel ihtiyaçlarına göre pazarlama stratejisi bulmalarına ve sizi yönlendirmelerine izin verin.

kaynak: 1