Dijital Pazarlamada Büyük Verinin Büyük Etkisi

Dijital pazarlamada stratejilerin ve hedeflerin deneyimlerle yönlendirildiği günler geride kaldı. Önemli pazarlama kararları şimdi büyük veri tahminleri ile belirlenmektedir. Büyük veri, yapılandırılmış ve yapılandırılmamış büyük miktarda veriyi temsil etmektedir. Bu veri setlerinin depolanıp analiz edilerek en faydalı bilgilerin elde edilmesi büyük veri analizi olarak bilinir. Pazarlama stratejileri için artık geleneksel veri işleme teknikleri yeterli olmamaktadır. Bu yetersizliğin sebebi, karmaşık veri setlerinin daha iyi iş kararlarına ve doğru stratejik hamleler için kontrol edilmesinin zor olmasından kaynaklıdır. Doğru büyük veri teknolojisinin uygulanması ile dijital pazarlama alanında karar verme ve detaylandırma süreçlerinin kalitesi belirgin bir şekilde iyileştirilir.

Büyük veri kullanan dijital pazarlama alanındaki kampanyalar, geçmişte kullanılan reklamcılıktan daha etkilidir. Pazarlama kampanyaları oluşturmak için büyük verilerin kullanılmasıyla ilgili en önemli avantaj, potansiyel müşterilerin ne istediğini belirlemenin öngörüsünü ortadan kaldırmasıdır. Pazarlamacılar, müşteri davranışı, satın alma alışkanlıkları, sık kullanılanlar ve geçmiş gibi verileri kullanarak farklı potansiyel müşteriler geliştirebilir. Dijital pazarlamacıların etkili dijital pazarlama stratejileri planlaması için büyük verilerin gerekli olmasının nedenleri aşağıda maddeler halinde açıklanmıştır.

  • Gerçek Zamanlı Müşteri Görüşleri

Büyük veri analizi sayesinde, pazarlamacılar hedef kitlelerini çok iyi anlayabilirler. Hedef kitlenizi tanımlamak ve anlamak, şirketlerin bu yoğun rekabet döneminde yüksek performans göstermesi için çok önemlidir.

  • Kişiselleştirilmiş Hedefleme

Günümüzde kişiselleştirme, her pazarlamacı için kilit bir stratejidir. Müşterileri doğru zamanda doğru mesajla meşgul etmek pazarlamacılar için en büyük konudur. Büyük veri, pazarlamacıların hedefli ve kişiselleştirilmiş kampanyalar oluşturmasına yardımcı olur.

  • Artan Satışlar

Büyük veri analizi sayesinde şirketler ne satın aldıkları gibi müşterileri hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirler. Belirli bir ürünü ne sıklıkla satın aldıkları, hangi ödeme yöntemini tercih ettikleri gibi kritik bilgiler doğru zamanda doğru teklifin yapılmasına yardımcı olacaktır.

  • Bütçe Optimizasyonu

Bütçe optimizasyonu, dijital pazarlamacılar için en büyük zorluklardan biridir. Bir müşteri doğrudan ilk girdiği web sitesine gidip bir satın alma yapmamaktadır. Bu dijital çağda, bir satın alma kararı vermeden önce tüketiciler, eşdeğer değerlendirmeleri için sosyal medya kanallarını kullanırlar ve ayrıca araştırma ve karşılaştırma için çok sayıda dijital içerik kullanırlar. Büyük veri analiz modelleri sayesinde pazarlamacılar müşterilerin neleri satın almaya teşvik ettiğini ve alıcıların satın alma yolculukları boyunca farklı kanallarla nasıl etkileşimde bulundukları anlayabilir. Ayrıca, her bir kanalın tıklama oranı ve dönüşümdeki katkısını belirlemeye yardımcı olur. Böylece dönüşüm oranı yüksek olan kanallara daha iyi yatırım yapabilirsiniz.

Bu Gönderiyi Paylaş: