E-ticaret Müşterileri İçin En Önemli 3 Dönüşüm Oranı Optimizasyonu Testi

 

Bir ticaret sitesinin tümüne bakıyorsanız, Dönüşüm Oranı Optimizasyonu  (CRO)  biraz karmaşık görünebilir. Test çalışmalarınızda nereye odaklanmalısınız ve ilk neyi test edeceğinize nasıl karar vereceksiniz? Seçebileceğiniz sayfaların çeşitliliğinden dolayı pek çok olanağınız bulunmaktadır. Bunlar;

  • Anasayfa
  • Kategori sayfaları
  • Ürün sayfaları
  • Alışveriş sepet sayfası
  • Ödeme süreci

 

NEYİ TEST ETMELİ

Genellikle, eğer sitenizde ele alınması ve test edilmesi gereken başka göze çarpan konular yoksa, çalışmalarınızı ilk olarak alışveriş sepeti ve ödeme süreci üzerine odaklamak en iyi fikirdir. Eğer kullanıcılar bu noktaya kadar gelmişlerse, ödeme sürecinde size bir dönüşüme mal olacak herhangi bir problemle karşılaşmalarını ya da ilgilerini kaybetmelerini istemezsiniz.

Bugün, genelde e-ticaret müşterileri için uygulanan 3 test ortaya konulmuştur. Unutmayın ki, sürekli olarak güzel sonuçlara ulaşsak bile, her zaman test etmeye ihtiyacımız vardır. Çünkü, e-ticaret müşterileri küçük işletmelerden büyük perakendecilere kadar geniş bir çeşitliliğe sahiptir.

Uygulamadan önce, aynı olumlu sonuçlara ulaşacağımızdan emin olmamız gerekmektedir. İlk testi gözden geçirelim.

  • ÖDEME SAYFASINA GRİ ARKA PLAN EKLEME

Bu test, aslında web sitenin güvenliğini değiştirmez, müşterilere satın alma işlemini tamamlamaları için gereken güvenlik duygusunu verir. Ödeme sürecinde ödeme bölümüne gri arka plan eklemek müşterilere bilgilerinin güvende olduğu duygusunu verir. Müşterilerin girecekleri en değerli bilgi kredi kartlarıdır. Bu nedenle, sizin şirketinizle bilgilerin güvende olduğu hissi onları daha da rahatlatacaktır. Birkaç örnek verecek olursak – biri az bilinen daha küçük şirketlerden ve diğeri ise, tanınmış perakendecilerden biri.

Küçük Perakendeci – % 19 Dönüşüm Oranı İyileştirme

görsel 1

Ekran görüntüsüne dikkat edecek olursanız, orijinal olan solda ve sonradan eklenen gri arka planlı varyasyonu ise sağdadır. Kredi kartları logoları gibi güvenlik belirteçleri zaten mevcuttur ancak, sadece gri arka planın eklenmesi ile dönüşüm oranında %19 artış görülmüştür. Diğer bir önemli nokta ise, bu ödeme sayfasının 5.00 $’dan düşük bir ürün için olmasıdır. Dolayısıyla, bu durum maliyet ne olursa olsun, müşterilerin güven duymak istediğini gösterir.

Büyük Perakendeci – Siparişlerini Görüntülemek için Tıklayan Kullanıcılarda %6 Artış ve Ziyaretçi Başına Gelirdeki %9 Artış

görsel 2

 

Büyük perakendeci olsa dahi, gri arka plan uygulaması ile kullanıcıların ödeme sürecinde bir sonraki aşamaya devam etmelerinde ve daha da önemlisi ziyaretçi başına gelirde artış görüldü.

  • MOBİL CİHAZLARDA NUMERİK TUŞ TAKIMI

Günümüz toplumunda mobil cihazlar daha yaygın olduğu için, kullanıcıların alışveriş deneyimlerinin masaüstü bilgisayarlarda olduğu gibi kolay olduğundan emin olmak istiyoruz. Ödeme süreciniz ne kadar kolay? Müşterilerin uygulamak zorunda oldukları ekstra ve gereksiz adımlar var mı?

Test sonuçlarına göre, kullanıcılar numara girdikleri bir bilgi alanında (telefon numarası, kredi kartı bilgileri), alfabetik tuş takımı yerine nümerik tuş takımını kullanmaktadır. Uygun tuş takımının getirilmesi, kullanıcıların uygulamak zorunda oldukları ekstra adımı ortadan kaldırır. Birkaç örneğe bakacak olursak – ilki küçük bir e-ticaret şirketi, ikincisi ise abonelik tabanlı e-ticaret şirketi.

Küçük Perakendeci – Dönüşüm Oranında %12 Artış

görsel 3görsel 4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kullanıcılar, ödeme bilgilerinde olduğu gibi telefon numarası girerken de ihtiyaç duydukları tuş takımını görmektedir. Bu basit değişiklik sayesinde, artış olduğunu görüldü. Bu durum, sadece sol alttaki numara bölümüne basmayı ortadan kaldırmaz, aynı zamanda tuşların boyutunu büyüterek kullanıcıların doğru numaralara basmasını kolaylaştırır.

Abonelik Tabanlı E-ticaret Şirketi – Dönüşüm Oranında % 42 Artış

görsel 5

Benzer şekilde, sürecin daha kolay hale getirilmesiyle şirkete kaydolan ve ödeme yapan müşteri sayısı artmıştır.

  • ÖDEME SAYFASINDAN GEZİNME ÇUBUĞUNUN KALDIRILMASI

Daha önce belirtildiği gibi, alışveriş sepetine veya ödeme sürecinin ortasına gelen müşterileri dönüşüm tamamlanmadan kaybetmek istemeyiz. Bu nedenle, mümkün olduğunca bu süreçte dikkat dağıtan seçeneklerin ortadan kaldırılması şüphesiz test edilmelidir.

Aşağıdaki örneklerin ilkinde, üst gezinme çubuğunun, ikincisinde ise, yan gezinme çubuğunun kaldırıldığını göreceğiz.

Üst Gezinme Çubuğunun Kaldırılması – Dönüşüm Oranında % 8 ve Gelirde $1,753 Artış

görsel 6

Bu sayfanın orijinal versiyonuna erişimimiz olmadığı için, açılır kapanır üst gezinme çubuğu hayal edelim. Gezinme çubuğunu bu sayfadan kaldırmak, kullanıcının ödeme sürecinden ayrılmasını ve dönüşümün gerçekleşmeme olasılığını düşürür.

Yan Gezinme Çubuğunun Kaldırılması – Dönüşüm Oranında % 3 Artış

görsel 7

Gördüğünüz gibi, kullanıcılar bilgilerini doldururken ve satın alma işlemini tamamlarken çok fazla alan bulunması sayfayı bunaltıcı hale getirmektedir. Bu sebeple, ekranın sol tarafındaki gezinme çubuğunu kaldırarak kullanıcıların ödeme sürecinden ayrılma olasılığını düşürmeyi test ettik.

SONUÇLAR

Test görüşleri ve sonuçları, az sayıda e-ticaret müşterileri için geçerlidir. Sadece birden fazla müşteri arasında olumlu sonuçları görmemiz, testin her müşteri için olumlu sonuçlar göstereceği anlamına gelmez.

Son bir not olarak; test sonuçları her zaman sizin müşteri tabanınıza bağlıdır. Hala test etmek için yeterince emin değilseniz, kullanıcılarınızı dinleyin ve davranışlarını analiz edin.