Facebook, Canlı Yayın içi Reklamlar için Testi Genişletiyor

Facebook, bu hafta yaptığı açıklamada, Facebook Live’deki yayın içi reklam testini “önceden denetlenmiş eğlence, haber ve spor ortakları” da dahil olmak üzere daha fazla alana genişletiyor. Test, reklam biçimini daha geniş bir şekilde kullanıma sunmadan önce etkili olup olmadığını değerlendirmeye yardımcı olmak için tasarlanmıştır.

Şimdilik Facebook, yalnızca belirli sayıda yayıncıyla yayın içi reklamları deniyor. Sınırlı test, önceden denetlenen içerik oluşturucularının canlı video akışlarından yayın içi reklamlarla başarılı bir şekilde para kazanıp kazanamayacağını belirlemeye yardımcı olacaktır.

Nasıl çalışır?

 Teste dahil olan bir içerik oluşturucunun canlı içeriğini izlerken, görüntüleyenler aşağıdakileri içeren bir dizi reklam biçimi görebilir:

  • Canlı akıştan önce yayınlanan videodan önce gösterilen reklam
  • Canlı akışın altında görünen bir resim reklam
  • Yayın, küçültülmüş bir pencerede oynatılmaya devam ederken canlı akış sırasında ana video oynatıcıda oynatılan videonun ortasında gösterilen reklam

Reklamverenler için güvenlik kontrolleri:

Reklam Yöneticisi’nde kampanya oluştururken, reklamverenlerin reklam yerleşimlerini canlı akışlardan hariç tutma seçeneği olacaktır. Reklamverenler ayrıca, bir içerik oluşturucunun istek üzerine video içeriğinde reklam yayınlanmasını önlemek için belirli yayıncıları bir engelleme listesine ekleyebilir.

Daha fazla marka güvenliği kontrolü için reklamverenler, reklamları daha hassas içerikten engellemek için “Sınırlı” Envanter Filtresini etkinleştirebilir. Bu seçenek, reklamların canlı akışlarda görünmesini otomatik olarak engeller.

Neden önemsiyoruz?

Facebook şimdiye kadar yeni yayın içi ürünü yalnızca Live’de yer alan oyun geliştiricileriyle test ediyor. Artık daha fazla sektörde (eğlence, haber ve spor) yayıldığı süreçte, spektrumdaki reklamverenler canlı yayın içi biçimiyle gösterimlerde bir artış görülebilir. Özellikle de insanlar, en sevdikleri canlı anları deneyimlemek için sanal yollar aradıklarında…