Facebook Reklamlarında Açık Artırma Sistemi

Dünyada her ay yaklaşık 2 milyar kişi Facebook’u aktif kullanmaktadır. İşletme sahipleri Facebook reklamlarını kullanarak Facebook kullanıcıları arasında bulunan hedef kitlelerine kolayca ulaşabilir. Ancak doğru kişilere doğru bütçeler ile ulaşabilmek için reklamların işleyişini iyi kavramak gerekir.

Hem marka bilinirliği hem de satış amaçlı verilen Facebook reklamlarında reklamverenler sürekli bir rekabet içinde bulunur. Bu dinamik ortamda Facebook’un önem verdiği 2 temel denge vardır;

  • Reklamverenler için hedef kitleye başarılı bir şekilde ulaşması.
  • Facebook platformunu kullanan kişilerin ilgisini çekecek deneyimler yaşatması.

Bu dengeyi sağlamak için açık artırma yöntemi kullanır. Geleneksel açık artırmada ki gibi en yüksek teklifi veren değil; en yüksek değeri sunan reklam gösterim hakkı kazanır. Her gün bu şekilde milyarlarca açık artırma yapılır. Açık arttırmadaki değeri belirleyen 3 temel etken vardır.

1. Facebook Reklamlarında Reklamverenin Teklifi

Her etkileşim için otomatik veya manuel teklif verilir. Düşük teklif vermek, ekstra bir ücret ödemeden kazanmış olacağınız bir açık artırmayı kaybetmeye yol açabilir.

2. Reklam Kalitesi ve Alaka Düzeyi

Doğru hedef kitlenin belirlenmesi ve doğru reklamın hazırlanması reklamın toplam değerini arttırır. Örneğin reklamı yapılacak ürün veya hizmetle daha önce o kitlenin ilgilenmiş olması değeri artırmaktadır. Ya da reklamı gören kişinin reklamı gizlemesi gibi olumsuz görüşler değeri azaltmaktadır. Ayrıca doğru hedef kitleyi belirlemeden genel bir kitleye reklam açmak ise belki en çok gönderi beğenisini sağlayabilir. Ama alışveriş dönüşümleri ile sonuçlanmayabilir.

3. Tahmini Eylem Oranları

Hedef kitledeki kişilerin geçmişteki eylemleri ile reklamın geçmişteki performansına göre Facebook tahmini eylem oranı belirlemektedir. Eylem oranı arttıkça reklam değeri de arttırmaktadır.

Yukarıda belirtilen 3 temel etken sonucunda en yüksek toplam değere sahip reklam açık arttırmayı kazanır ve reklam gösterilir. Bu nedenle yüksek teklif ile doğru kitleye ilgi çekici reklamlar hazırlayarak; başarılı bir Facebook reklamı oluşturulur.

Reklam sürekli yayınlanarak doğru optimizasyonlar yapılabilir. Çünkü reklamın aktif olduğu süre, reklama tıklayan kişi sayısı, reklamın yapısı gibi etkenlere ait veriler toplanır. Akıllı öğrenme teknolojisinde bu veriler kullanılarak hangi reklamın daha iyi performans göstereceği belirlenir. Reklamlar, reklam verme amacı doğrultusunda akıllı öğrenme teknolojisi ile optimize edilir.