Genişletilmiş Metin Reklamlar Nasıl Yazılmalıdır?

Google, reklamverenleri yaklaşık bir yıldır genişletilmiş metin reklamlar kullanıyor  ve Şubat 2017 itibariyle, eski stil veya “standart” metin reklamlar oluşturmak, kopyalamak, yapıştırmak veya düzenlemek imkansız hale geldi. Bunları duraklatabilir ve devam ettirebilirsiniz, ancak onlarla yapabileceğiniz tek şey budur. Bu yeni formatta yapabileceğiniz tek şey bir açılış sayfası URL’sini değiştirmek olsa da, bu noktada eski formatınızla yepyeni bir reklam yazmak için çok az seçeneğiniz var.

Birçok genişletilmiş metin reklamı standart metin reklamlardan daha iyi performans gösterdiğini kabul edelim. Konuyla ilgili yayınlanmış diğer  makalelere bakıldığında bazı reklamverenlerin bu süreçle mücadele ettiği ve karmaşık sonuçlara ulaştıkları görünmektedir. Bu makale, reklam yazma ile karşılaşılan zorlukların üstesinden gelmek için bir takım yönlendirmeler içermektedir.

Google AdWords Genişletilmiş Metin Reklamlar

Öncelikle, genişletilmiş metin reklamlarının ötesinde düşünelim.

Geleneksel 25 karakterlik Başlık, 35 karakterlik 2 açıklama bölümleri, Genişletilmiş Metin Reklamlarla daha geniş boyutlarla güncellendi ve reklamın arama sonuçlarında 1 satır daha uzun görünmesini sağladı. Araştırmalar ve küçük bir hesap doğrultusunda reklamların 1 satır daha uzatılmasının önemli ölçüde daha yüksek tıklama oranı ile sonuçlanacağını söylemek mümkündür.

Genişletilmiş metin reklamların etkisini analiz etmek için yapılan bir araştırmada, araştırmacıların %4’ünün ortalama olarak en üstteki reklamı, %2’sinin ikinci reklamı ve %1’inin ise 3. reklamı tıkladığını varsayalım.

Birinci reklam için bunun her satırı eylemin %25’ini çeken, dört satırlık bir reklam olduğunu varsayalım. Diğer bir deyişle, her satıra göre araştırmacıların %1’i reklama tıklayacak. Ek olarak, genişletilmiş reklam metinlerinde tüm satırların tıklanabilir olduğunu unutmayın, tıklama genellikle başlıkta olur ancak ek satırlar tıklandığında başlık satırına katkıda bulunu ve reklamın tıklanma oranını artırır.

Şimdi 4 satırlı bir reklam yerine beş satırlı bir reklam varsayalım. Böylece, eğer toplamda %4 için her satır %1 tıklama yapan kullanıcıya sahipse, şimdi %5’lik bir tıklama oranına sahip olursunuz. Bu %25’lik artış anlamına gelmektedir. Bu Google’ın genellikle her yeni uzantı ile açıkladığından uzak bir rakam değildir. Google geçtiğimiz yılın başlarında yaptığı bir test sonuçlarına göre, genişletilmiş metin reklamlar için %20’lik bir ortalama Tıklama Oranı artışı gösterdiğini açıklamıştı.

Genişletilmiş Metin Reklamlar Nasıl Yazılmalıdır?

Genişletilmiş metin reklamların performanslarını çok net bir şekilde ölçmek için her reklam grubu için birden fazla reklam metni yazmanız tavsiye edilmektedir.

Reklam Metni 1: Reklam grubundaki tıklama oranı en yüksek olan standart metin reklama olabildiğince yakın, küçük görünümlü bir reklam oluşturun.

Neden en yüksek tıklama oranı diye düşünüldüğünde, daha yüksek dönüşümlere odaklanmak daha iyi olacaktır. Genellikle en yüksek tıklama oranı makul ve hızlı bir seçimdir; fazla hesaplama yapmak zorunda kalmazsınız ve dönüşümlere göre daha fazla mevcut veri vardır. Herkesin daha büyük karakter sınırlamalarından faydalanmaya çalıştığı dikkate alındığında, çok kısa bir reklama sahip olmak, aslında reklamınızı öne çıkarabilir ve herkese göre daha yüksek bir tıklama oranına elde edebilir.

Reklam Metni 2: Tamamen yeni mesajlaşmayı temel alan ikinci bir reklam oluşturun.

Rekabetinizi inceleyin ve öne çıkmaya çalışmak için bir yol düşünün. Eğer herkes kendi reklamlarında “depolama konteynerı” diyorsa, belki de siz “nakliye konteynerı” demelisiniz. Veya herkes, anahtar kelimelerle eşleşen başlıkları gösteriyorsa, başlık olarak marka adınızı kullanabilirsiniz.

Reklam Metni 3: İlk reklamı kopyalayın ve Başlık 1’i Başlık 2 ile değiştirin.

Reklam Metni 4: İkinci reklamı kopyalayın ve Başlık 1’i Başlık 2 ile değiştirin.

Başlıkların değiştirilmesindeki amaç, her reklam grubu için neyin en iyi işlediğini görmek için farklı yaklaşımlar denemektir.

Bu yaklaşımın faydaları üçe ayrılır:

  1. Dört reklam ile sonuçlandırmak, eski reklamla eşleşebilecek bir kazanan bulma ihtimalinizi, yalnızca bir reklam yaratmaktan çok daha yüksek bir olasılık haline getirir.
  2. Daha önce başardığınız unsurları muhafaza ediyorsunuz.
  3. Hesabınızda, özellikle 2. Başlık ile ilgili olan bazı testlere sahipsiniz. Sonuçta, diğer parçalara kıyasla gerçekten yeni bir unsur. Reklamlarınızı taze tutmak, rekabete bakmak ve reklamlarınızın en üst düzeyde olmasını sağlamak değerli bir uygulamadır.

Kaynak: 1