Genişletilmiş Metin Reklamlardan Ne Beklemeliyiz?

Bu aralar Google’ın Metin Reklamları genişleteceği ile ilgili bir şeyler duymuş olabilirsiniz. Eğer duymadıysanız biz söyleyelim, Google reklamverenleri artık daha geniş ve detaylı reklam metinleri yazabilecekler. Bu heyecan verici yenilik reklamverenlere çok daha detay içeren geniş metin reklamlar yazma olanağı sağlayacak. Eğer siz de tüm detayları ve yazılması gerekenleri kırparak veya kısaltarak yazmak için saatlerce uğraşıyorsanız bu yeniliğin ne kadar önemli olduğunu anlayabilirsiniz.

 

Geçtiğimiz Şubat ayında Google sağ taraftaki reklam alanını kaldırdığını duyurmuştu. Bu durum birçok reklamveren için büyük bir değişiklik oldu ve herkesin uyum sağlaması biraz zaman aldı. Google’ın yaptığı bu değişiklik sayesinde reklamverenler daha fazla reklam alanı kullanarak reklamlarını genişletme şansı yakaladı.

 

Genişletilmiş Reklamlar Nasıl Görünüyor?

Yeni genişletilmiş reklamlar, 30’ar karakterlik 2 Başlık ve 80 karakterlik bir Açıklama Metni’nden oluşuyor. Bu yenilik için heyecanlanıyoruz çünkü çoğu zaman başlık ve 35 karakter iki ayrı açıklama metninde her şeyi kırpmak veya yeni cümleler icat etmek zorunda kalıyoruz.

 

Aşağıdaki ekran görüntüsünde eskiden kullandığımız reklam metinleri ile yeni genişletilmiş reklam metinlerinin bir karşılaştırmasını görebilirsiniz. Fark ettiğiniz üzere genişletilmiş metin reklamlar daha fazla detay içermekte. Yine fark edeceğiniz gibi görünür URL kısmında da bir değişiklik mevcut. Yeni genişletilmiş reklamlarda Görünür URL, Nihai URL’den otomatik alınacaktır. Ancak reklamverenler URL yolunu özelleştirme yetkisine sahip olacaklar.

adwords-genisletilmis-metin-reklam

 

Beklenen Sonuçlar

Şu aşamada kimse tıklama oranında bir artış olacağını iddia edemez ancak Google’ın yaptığı testler sonrasındaki açıklamaları %20 oranında bir artış olacağı yönünde. Bir düşünsenize %20 oranında bir Tıklama artışı yaptığımız işi nasıl etkilerdi. Şimdilerde biz bu ekstra reklam alanını nasıl daha iyi kullanabiliriz ve yönettiğimiz eski hesaplara bu değişikliği nasıl uygulayabiliriz diye düşünmeye ve çalışmalara başladık.

 

Biz kullanmaya başladıktan bir süre sonra performansın iyi olduğundan emin olmak için kontrol etmeyi düşünüyoruz. Fakat bu yeni geniş reklam alanı ile hesaplarda daha fazla Tıklama Oranı daha fazla trafik ve daha fazla satış bekliyoruz. Yeni reklam formatını en iyi şekilde kullanmak ve bu formata adapte olmak için hazırlanıyoruz.

Son Olarak

Bir yıllık bir reklamveren olarak geçen bunca zaman yapılan değişikliklere baktığımızda hepsinde az veya çok heyecanlanmıştık fakat bu sefer Genişletilmiş Metin Reklamlar bu güne kadar yaşadığımız en heyecan verici değişiklik olmaya aday. Biraz zaman ve çalışma gerektirecek gibi görünse de inanıyoruz ki buna değecek.

Bu Gönderiyi Paylaş: