Gmail Reklamları ile Doğru Kullanıcılara Ulaşmak

Reklam söz konusu olduğunda, amaç daima doğru kişilere ulaşmak, doğru zamanda, doğru yerde olmaktır. Tabi ki her zaman bu koşulları sağlamak kolay olmuyor. Bu sebeple tıklama oranını, dönüşüm oranını ve reklamlarınızın etkinliğini belirlemek için ele alınan her türlü veriyi ölçmek gerekir. Bu yüzden, farklı ağlarda kampanya türlerini test edebilir ve Gmail Reklamlarını da deneyebilirsiniz.

Gmail Reklam Temelleri

Gmail Reklamları, Google Görüntülü Reklam Ağı’nın bir parçasıdır ve kullanıcıların Gmail hesabındaki promosyonlar sekmesinin en üstünde görünen basitleştirilmiş reklamlardır. Normal bir e-posta için kolayca ayırt edilebilirler ancak filtreleme ve arama yapılmasını gerektirmezler. Bir kullanıcı, Gmail reklamını tıklamak için mailine giriş yaptıktan sonra, normal bir e-postaya benzer şekilde açılır. Reklamlar resim, metin, form veya video içerebilir. Bu noktada, kullanıcı bir reklamı dolduran bir video izleyerek reklamverenin sitesine gitmek için tıklayarak reklamla etkileşimde bulunabilir.

  • İşte bir Gmail reklamlarına dair genel bir örnek.

Gmail reklamlarını yeni kullanmaya başladıysanız bu reklam türünü basit bir şekilde oluşturabilirsiniz fakat hedefleme yapmak bu kadar kolay olmaz. Doğru strateji ve hedefleme ayarları ile doğru kitleye ulaşarak reklamlarınızdan elde edeceğiniz verimi artırabilir ve bütçenizi daha iyi yönetebilirsiniz. İşte bu noktada AdresGezgini ekibi olarak reklam stratejileri ve hedeflemeler konusunda uzman ekibimiz ile Gmail reklamlarınızı profesyonel olarak yönetiyoruz.

Reklamları hedefleme

Potansiyel müşterileri bulmanın, sadece sitenizi daha önce ziyaret etmiş olan ve belirli bir gelirin üzerinde olanları hedeflemenin haricinde başka birçok yolu vardır. Gmail reklamları, 900 milyondan fazla kullanıcı tarafından düzenli olarak kullanılan bir platformda yer almaktadır. Bir posta platformu olduğu düşünüldüğünde, kullanıcılar Gmail’i özel bir alan olarak görüntüleyebilir ve Görüntülü reklamı aşağı kaydıkça geriye kayan bir reklamdan farklı bir şekilde görüntülenebilir. Gmail’de reklamınız görüntülenmeye hazır olduğunda doğru kullanıcılara gösterilmektedir.

Peki, reklamınızı görmek istediğiniz 900 milyon kullanıcının hangileri olduğunu nasıl belirlersiniz? Aşağıda, kullanabileceğiniz üç hedefleme yöntemi yer almaktadır.

Gmail reklamlarıyla doğru kitleyi hedeflemenin birkaç yolu vardır. Gmail reklamlarında kullanılabilen tüm Görüntülü Reklam Ağı hedefleme türleri aşağıda verilmiştir.

  • Size veya şirketinize e-posta adresini veren kullanıcıları içeren bir müşteri e-posta listesini kullanarak Müşteri eşleştirme kitleleri oluşturabilirsiniz.
  • Müşteri eşleştirme kitlenizi temel alan benzer kitleler hedeflemesini kullanabilirsiniz.
  • Ayrıca şu hedefleme seçeneklerini ekleyebilirsiniz: yeniden pazarlama, pazardaki, yakın ilgi alanı, kitle anahtar kelimeleri ve demografi.

 

 

 

 

 

 

Gmail Reklamlarının Etkili Oluşturulması, Başarı İçin İpuçları Ve Stratejileri

Gmail reklamlarının geleneksel arama reklamlarından en büyük farkı, doğru reklamları doğru kullanıcılara göstermenizi sağlamaktır. Emin olduğunuzda, Gmail’in aslında etkili bir pazarlama aracı olabileceğini görebilirsiniz. Buna göre istenen sonuçlara ulaşmak için kullanılabilecek bazı stratejileri inceleyelim.

Stratejileri belirlemeden önce test ettiğiniz herhangi bir yeni reklam biriminde olduğu gibi, beklentileri ayarlamak oldukça önemlidir. Gmail reklamları, arama reklamcılığıyla aynı değildir; kullanıcının amacı, aramadan farklıdır. Bu nedenle, başarıyı ölçmek için farklı kriterler oluşturmanız gerekmektedir. Daha önce belirtildiği gibi Gmail reklamları ile hedef, doğru kişilere doğru mesajla ulaşmaktır. Ancak, bu geleneksel arama olmadığı için, doğru zamanda onlara isabet edip etmediğini bilemezsiniz. Bununla birlikte, en çok hedeflenen kullanıcıları hedefleyen bir strateji kullanırsanız Gmail reklamları yine etkili olabilir.

Yalnızca anahtar kelime hedeflemeyi kullanmak bazen geniş olabilir, bu yüzden hedeflemeleri daha ayrıntılı ayarlamamız gerekebilir. Rakiplerinizin alanlarını hedefleme yöntemi stratejisi ile bir Gmail kullanıcısı, rakiplerinizden birinden e-posta aldığında gösterilecek şekilde reklamlarınızı hedefleyebilirsiniz. Bu yaklaşımla ürününüzle veya hizmetinizle ilgilenen güçlü bir potansiyele sahip olan bir kitleyi gerçekten belirleyebilirsiniz ve  gerçekten hizmetinizle ilgilenen kullanıcılara ulaşabilirsiniz.

Pazardaki Kitleler

Gmail reklamlarıyla, sizin ürününüz gibi bir ürünü satın almak için pazarda yer alan kullanıcılara ulaşabilirsiniz. Pazardaki kitlelere zaten aşina olabilirsiniz, ancak olmayanlar için Google’ın algoritmaları, aldıkları e-posta türüne göre belirli bir satın alma işlemi yapmaya hazır olan kişileri belirleyebilir. Örneğin, otomobil parçaları sattığınızı varsayalım. Pazardaki kitleleri kullanarak, Gmail reklamlarınızı otomobil parçaları satın almak için pazarda olanlara gösterebilirsiniz. Aralarından seçim yapabileceğiniz yaklaşık 500 kategori sayesinde, pazardaki kitleleri kullanmak, Gmail hedeflemenizi hassas bir şekilde ayarladığınızda kullanabileceğiniz güçlü bir araç olabilir. Bu kullanıcıların bir satın alma işlemi için kesinlikle hazır olmalarının bir garantisi olmasa da, pazardaki kitlelerin uygulanması sizi hedeflenen bir Gmail kullanıcısına ulaşmaya biraz daha yaklaştırabilir.

 

 

 

 

 

Ayrıca farklı bir hedefleme yöntemi olarak bir müşteri eşleştirme listesini kullanarak, Google’ın Benzer Kitleler özelliğini de Gmail hedeflemenizde kullanabilirsiniz.

Sonuç:

Sonuç olarak, Gmail reklamları geleneksel arama reklam çabalarının ötesinde hedef kitleyle etkileşim kurmanın etkili bir yolu olabilir. Yukarıda belirtilen ipuçlarından bazılarını kullanmak, Gmail’i kullanırken başarılı olmanın anahtarı olmasından dolayı bu hedefe katkıda bulunmaya yardımcı olabilir. Rakiplere, Pazardaki kitlelere ve Benzer Kitleler’e odaklanarak, Gmail reklamlarınızı ilgisini çekebilecek ve muhtemelen devam edebilecek kullanıcılara gösterebilirsiniz. Her zaman Gmail’le kullanıcı hedefine sahip olsak da, Gmail’le ilgili görünürlüğümüzün filtrelenmesi, gösterim ve tıklamalar reklamcılık amacının gerçekten ne kadar etkili olduğuna ışık tutabilir.