Google AdWords Dinamik Yeniden Pazarlama Nedir?

Dinamik Yeniden Pazarlama sitenizi ziyaret eden kullanıcıların önceden ilgi gösterdikleri içerikleri kullanarak, kullanıcılarla yeniden etkileşime girmenin en verimli yoludur.

Google Dinamik Yeniden Pazarlama özelliği, belirli içeriği veya sitenize gelen kullanıcıların görüntülediği ürünleri temel alan yeniden pazarlama reklamları göstermenize olanak tanır.

Kullanıcılar içeriğe göz atarken, ürün ararken veya sitenizdeki belirli ürünler için reklamları takip ederken satın alma işlemi gerçekleştirmeden sitenizden ayrılırsa, artık bu kullanıcılara Google Görüntülü Reklam Ağı’ndaki diğer siteleri ziyaret ettikleri sırada, aynı içeriği ve ilgilendikleri ürünleri tekrar gösterme fırsatınız vardır. Son zamanlardaki ilgi alanlarına odaklanabilir veya eski ilgi alanlarını tekrar gündeme getirebilir ve gerçekleşmesi olası dönüşümlerin tamamlanmasına yardımcı olabilirsiniz.

Ayrıca, zaten dönüşüm gerçekleştirmiş kullanıcıları da takip edebilirsiniz. Hâlihazırda ürünlerinize olumlu gözle bakan kullanıcılar için düşündükleri ek ürünü satın almaya kolayca ikna edilebilirsiniz.

Dinamik Yeniden Pazarlama, AdWords’teki Dinamik Yeniden Pazarlama kampanyaları için temel olarak Google Analytics’le Yeniden Pazarlama’da oluşturduğunuz segmente dayalı listeleri kullanır.

Dinamik Yeniden Pazarlama ile (Dinamik Olmayan) Yeniden Pazarlama Karşılaştırması

Google Analytics ile yeniden pazarlama (dinamik olmayan sürüm), Reklamveren Özellikleri’ni etkinleştirdiğinizde Analytics’de bulunabilen boyut ve metriklere dayanan bir kitle tanımı kullanır. Bu boyut ve metrikler, sitenizdeki kullanıcı ve oturum tabanlı davranışların açıklanması ve ölçülmesinin yanı sıra Yaş, Cinsiyet ve İlgi Alanı gibi kullanıcı özelliklerini de içerir.

Dinamik Yeniden Pazarlama ile sayfa etiketlerinizi sektöre özgü özelliklerle güncellersiniz, bu sayede ek bilgiler toplar ve bu özellikleri temel alarak kitleleri daha da hassaslaştırabilirsiniz. Örneğin Analytics, kullanıcıların perakende web sitelerinde etkileşim kurduğu ürünlerin kimlik bilgileri ve kullanıcıların seyahat sitelerinde sağladığı kalkış ve varış bilgileri gibi şeyler toplayabilir. Etiketlerinizi güncelledikten sonra, Analytics’te karşılık gelen Dinamik Özellikler oluşturabilir ve bunları AdWords hesabınıza bağlayabilirsiniz.

AdWords’te kullanılabilen bu güncellenmiş etiketleme ve ilişkili özellikler sayesinde kişiselleştirilmiş yeniden pazarlama reklamları sunabileceğiniz kitleler oluşturmaya başlayabilirsiniz. Reklamların içeriği Analytics’in yakaladığı verilere dayanır. Örneğin, belirli bir ürün reklamının yalnızca bu ürünü sitenizde görüntülemiş kullanıcılara gösterilmesini sağlayabilirsiniz.

Ön koşullar

Dinamik Yeniden Pazarlamayı kullanmak için öncelikle aşağıdakileri yapmalısınız:

  • Reklamveren Özelliklerini desteklemek için Analytics izleme kodunuzu güncelleyin.

  • AdWords ve Analytics hesaplarınızı birbirine bağlayın.

  • Google Merchant Center ve AdWords hesaplarınızı bağlayın (yalnızca Perakende sektörü için gereklidir).

Sonraki adımlar

Yukarıda listelenen gereksinimleri karşıladıktan sonra, aşağıdaki adımları tamamlayarak Dinamik Yeniden Pazarlama’yı uygulayabilirsiniz. Bu adımları aşağıdaki sırayla uygulamanız önerilir:

  1. Dinamik Yeniden Pazarlama etiketlerinizi güncelleyin.

  2. Dinamik Yeniden Pazarlama kitleleri oluşturun.

  3. Dinamik Yeniden Pazarlama özellikleri oluşturun.

  4. AdWords’te Dinamik Yeniden Pazarlama kampanyanızı oluşturun.

Bu Gönderiyi Paylaş: