Google AdWords Gerçek Tıklama Başı Maliyeti Nasıl Hesaplanır?

adwords_icerik1

Google’ın reklam konumlarını belirlerken sadece Maksimum Tıklama Başı Maliyet (MBTM) tekliflerini değil kalite puanını da dikkate aldığı bilinen bir gerçektir. Kalite puanı ve MTBM değerlerinin çarpımından oluşturulan reklam sıralaması metriğine göre reklam konumları belirlenir.

Akıllı fiyatlandırma teknolojisi ile mevcut reklam konumunuzu elde etmek için gerekli olan minimum tutarı ödersiniz. Bu hesaplamada karışıklık yaratan durum, gerçek maliyetiniz en yakın rakibinizin teklifinden bir kuruş fazlası değil onun reklam sıralaması puanını geçmek için gerekli olan minimum tutar olmasıdır.

Kısa bir örnek vermek gerekirse gerçek tıklama maliyeti şu şekilde hesaplanır.

tablo

A firması, B firmasının 0,80 puanlık reklam sıralamasını geçmesi için reklam sıralamasının en az 0,81 olması gerekir. Gerçek tıklama maliyeti hesaplamak için bu rakam kalite puanına bölünür.

Gerçek Tıklama Başı Maliyet = (0,80+0,01)/7 > 0,1157 yani 0,12TL olarak hesaplanır.

Bu işlemin sonucu tam sayı değilse bulunan sonuç en yakın tam sayıya yükseltilir. Örneğin bu işlemin sonucu 0,411TL olsaydı sonuç 0,42TL olacaktı.

Gerçek tıklama başı maliyet hesabı reklam veren tüm firmaların en yakın rakiplerinin reklam sıralaması temel alınarak hesaplanır.

Bu Gönderiyi Paylaş: