Google Adwords Reklamları için Doğru Değerlendirme ve Teklif Stratejisi


En yüksek sıralamayı elde etme ve koruma telaşı içinde, anahtar kelime teklifi savaşlarına kapılmak kolaydır. Bu kışkırtmaya gelmeyin. Daha iyi bir yol vardır ve bir zararsız ve kârsız tıklama başı maliyet değerlendirmesi bulmakla başlar.

Tıklama başı maliyet duyarlı yoldur

Online golf sopası satışı yaptığınızı varsayalım. Bir golf sopası seti 750 TL’den satılmaktadır. Sopaları üretme veya satın alma maliyetiniz, set başına 450 TL’dir. Başka masraflar için set başına ek olarak 150 TL ayırırsanız, tıklama başı maliyet kampanyaları gibi pazarlama çalışmaları için size birim başına 150 TL kalır.

Şimdi, web sitenize gelen her 100 ziyaretçiden birinin (%1’lik bir ziyaretçi-müşteri dönüşüm oranı) bir golf sopası seti satın aldığını varsayalım. Bu 100 ziyaretçiyi etkilemek amacıyla harcamak için 150 TL’niz var ve bu miktar 1,5 TL’lik bir karsız ve zararsız tıklama başı değerlendirmesine karşılık gelir. Tıklama başına 1,5 TL’yi aşarsanız, para kaybedersiniz. Tıklama başına 1,5 TL’den az ödeme yaparsanız, para kazanırsınız.

Tıklama başı maliyet reklamcılığı satın alırken, bu değerlendirmeyi anlamak önemlidir. Anahtar kelimelerinizden her birine ilişkin dönüşüm oranlarını bildiğinizde, dönüşüm oranları yüksek anahtar kelimeler için daha fazla ve dönüşüm oranları az anahtar kelimeler için daha az olmak üzere uygun teklifi verebilirsiniz. Dönüşümlerinizi daha sağlıklı belirleyebilmek için ücretsiz dönüşüm izleme sistemini kullanmanızı öneririz.

Rakiplerimin nasıl benden daha iyi teklifte bulunabildiklerini anlamıyorum

Belki maliyetini karşılayamıyorlardır ve karşılayamadıklarını henüz keşfetmemiş olabilirler. Teklif savaşına kendilerini kaptırmış olabilirler. Ancak, düşük işletim maliyetlerinin veya yüksek kâr marjlarının tıklama başı maliyet için daha fazla harcama yapmalarına olanak tanıması da mümkündür. Veya belirli anahtar kelimeler için size göre daha yüksek dönüşüm oranları elde ediyor olabilir. Arama reklamı kopyalarını inceleyin ve web sitelerinde araştırma yapın; kendi tarafınızda denklemin dönüşüm tarafını iyileştirmek için bazı ipuçları elde edebilirsiniz.

Bu arada, iş gereksinimlerinize ve dönüşüm oranınıza uyan miktarda teklif vermekte olduğunuzu bilin.

Ama ben online satış yapmıyorum

Online satış yapmıyor olsanız bile, web sitesi hedeflerinizden her birine bir miktar parasal değer iliştirebilirsiniz. Web sitenizden ne kadar potansiyel müşteri elde etmenize değeceğini düşünün ve tıklama başı maliyet için ne kadar harcamanız gerektiğini belirlemek için bu bilgiyi kullanın.

Bir B-B sitesiyseniz, potansiyel müşterilerinizi çevrimdışı satışa dönüştürebilirsiniz. Satış personelinizin web sitesi potansiyel müşterilerinizin %5’ini 1.000 TL’lik bir ortalama işlem karı için kapattığını biliyorsanız, karsız ve zararsız değerlendirmenizi aşağıdaki gibi hesaplayabilirsiniz:

Karsız ve zararsız değerlendirme = web sitesi dönüşüm oranı x %5 x 1.000 TL

%2’lik bir ziyaretçi-potansiyel müşteri dönüşüm oranı veren bir anahtar kelime için ve tıklama başı maliyet için işlem başına 1.500 TL ayırabileceğiniz varsayılarak, karsız ve zararsız değerlendirmeniz şu şekilde olur:

2% x 5% x 1.000 = Tıklama başı 1,5 TL

Yönetme, yalnızca ölçme değil

Tıklama başı maliyetten en fazla yararı elde etmek, aşırı teklifte bulunmamak için Google Adwords sonuçlarınızı sürekli izlemeniz gerektiği anlamına gelir. Web analitiğini, web sitesi yatırım getirinizi maksimuma çıkarmak için deney yapan, test eden ve tıklama başı maliyet stratejinizi her zaman iyileştiren bir online pazarlama yönetimi aracı olarak düşünün.