Google, AdWords Reklamlarında Emoji Kullanımını Aktif mi Ediyor? ?❓?

Google reklamları hakkında değişiklikleri ya da güncellemeleri yakından takip eden yabancı forumlarda dönen konuşmalara göre çok yakında çeşitli emojileri reklam metinlerinde kullanmaya başlayabiliriz. 

Reklamlarda kullanılan emojilerin, o reklamı daha verimli ve eğlenceli hale getireceğini belirten Google’ın bu kararı Google AdWords Uzmanlarını şimdiden heyecanlandırmış durumda. Bugüne kadar genellikle sosyal medya paylaşımları sırasında karşılaştığımız emojileri artık hem mobilden hem de masa üstü cihazlardan reklam metinlerinde görmek mümkün olacak.

Bu gelişmeyle ilgili Almanya’da yaşayan Google kullanıcıların paylaştığı bazı ekran görüntüleri şimdiden ortalıkta dolaşmaya başlamış bile:

emojis-google-adwords-1488460341

İngiltere’den sorgu yapan Google kullanıcıları sadece Arama Ağı Reklam sonuçlarında değil aynı zamanda Google Alışveriş Reklamlarının da sonuçlarında emojileri görmekte:

emoji-google-shopping-url-1482236530

Sadece Google AdWords Reklamlarında değil, blog yazılarında yazılmış makalelerin başlıklarına da emoji getirip bunu organik bir şekilde yayınlamak mümkün olabiliyor:

emoji-article-title

Bu da demek oluyor ki, Google, sadece reklam sonuçlarında değil aynı zamanda organik arama sonuçlarında da emoji kullanımına izin verecek. Google arama sonuçlarında karşımıza çıkan sorgularda emojilerin nasıl gözüktüğünü merak ediyorsanız arama sayfasına emoji yazmanız yeterli olacaktır. En azından yukarıda bahsettiğimiz emojilerin başlıkta ya da açıklama kısmında nasıl durduğunu canlı olarak kendiniz görebilirsiniz:

emojiiiii

Yabancı forumlarda bu konu ile ilgili olarak bir çok tartışma söz konusu. Kimisi bu özelliğe hiç rastlamadığı için sadece dedikodudan ibaret olduğunu düşünüyor, kimisi de Google’ın bu özelliği test ettiği sırada denk gelip ekran görüntüsü paylaşarak yakın zamanda emojilerin geleceğini söylüyor.

Kafaları kurcalayan bir diğer soru da emojilerin gelmesi reklamların performansını nasıl etkileyeceği. Bir çok reklam için tıklama oranını üst seviyeye çıkaracağı düşünülse de, emojinin çekiciliğine kapılıp reklama tıklayan ve aradığını bulamayıp sayfayı terk eden kullanıcıların da olacağı tahmin ediliyor.

Sonuç olarak, Google AdWords reklamlarında emojiler gelsin veya gelmesin bu fikir bile kullanıcıları heyecanlandırmaya yetmiş gibi duruyor.

Kaynak:searchenginewatch.com, www.seroundtable.com