Google Akıllı Alışveriş Kampanyaları

Google Akıllı alışveriş kampanyaları , Google makine öğrenimini kullanarak kampanyanızı dönüşüm ihtimaline göre optimize eden bir alt kampanya türüdür. Yani dijital dünyada bıraktığımız ayak izleri, girdiğimiz siteler, aradığımız ürün ya da hizmetleri kullanarak bizimle daha alakalı reklamlar göstermek isteyen dost bir sistem de diyebiliriz.

Bu kampanya alt türünü kullandığınızda reklamlarınız otomatik olarak Google Alışveriş sonuçlarında ve Google görüntülü reklam ağında gösterilir. Bu reklam kampanyası için aynı alışveriş kampanyası gibi Google Merchant Center hesabı oluşturup feed’inizi yüklemeniz gerekmektedir. Google Merchant Center hesabınız ve Google Ads hesabınızı birbirine bağladıktan sonra kampanya oluşturabilirsiniz.

Google Akıllı Alışveriş Kampanyalarının Gereksinimleri Nelerdir?

Akıllı alışveriş kampanyalarını kullanmak için hesabınızda dönüşüm izleme özelliğinin aktif olması, son 45 günde 20 dönüşüm olması ve web sitenize Global site etiketi eklemeniz gerekmektedir. Bunlarla birlikte yeniden pazarlama listenizde en az 100 kişilik aktif kullanıcı olması gerekmektedir. (Eğer Google Analytics kullanıyorsanız Global site etiketi eklemek yerine Analytics üzerinden de etiket düzenlemesi yapabilirsiniz.)

Reklamlar Nerede Gösterilecek?

Akıllı Alışveriş reklamları makine öğrenimini kullanıyor demiştik. Google Arama Ağı, Görüntülü Reklam Ağı, YouTube ve Gmail olmak üzere Google ağlarında en alakalı olduğunu düşündüğü reklamları karşımıza çıkarır.

Reklamlar Neye Göre Gösteriliyor?

Akıllı alışveriş kampanyası oluştururken sisteme ürün veri feed’imizi yüklüyoruz. Ardından görüntülü reklam ağı kampanyası için görsel ya da logo yüklemesi yapıyoruz. Google makine öğrenimi az önce belirttiğimiz Google ağlarında reklamları test edip karşımıza en doğru sonuçları çıkarmaya odaklanıyor.

Hangi Otomatik Teklif Stratejileri Kullanılıyor?

Google makine öğrenimi akıllı alışveriş reklamlarında 2 otomatik teklif stratejisine izin veriyor ve ikisinden birini seçmenizi istiyor. İlk olarak günlük bütçeniz dahilinde dönüşümlere göre optimize et teklif seçeneğini kullanabiliyorsunuz. Bir diğer seçeneğimiz ise Reklamlardan Elde Edilen Gelir – ROAS teklif seçeneği, burada sistem hedef ROAS belirlemenizi istemektedir.

Peki Makine Öğrenimi Kaç Günde Tamamlanıyor?

Google’ın resmi makalesine göre 15 gün boyunca reklamlarınızı makine öğrenimine bırakmanız gerekmektedir. Hesabınızda tıklama, gösterim ve dönüşüm gibi verilerin oluşmasını beklemek ve bu doğrultuda makine öğrenimine gereken zamanı vermek büyük önem taşımaktadır. Google kampanyanızın değerlendirmesi için en az 2-3 haftalık bir süreç önermektedir, ancak ben Türkiye’de bu sürenin en az 1 ay olması gerektiğini düşünüyorum.

Kampanya Duraklatma

Akıllı alışveriş kampanyası kullandığınızda Google bu kampanyaya öncelik veriyor bununla birlikte kullanıcıların standart alışveriş ve görüntülü reklam ağı kampanyalarını doğru veri analizi için duraklatılmasını öneriyor.