Google Analytics Raporlarında Gördüğünüz Sahte Veriler Nereden Geliyor?

Sitenize gelen trafiği doğru anlamanız için Google Analytics çok önemli bir gözlem aracı. Fakat sitenize gelen ve saniyeler içinde ayrılan bazı trafikler bütün analizlerinizi etkileyebiliyor. Bu yazımızda bu karmaşaya sebep olan araçlardan sizlere kısaca bahsedeceğiz.

Google Analytics’deki Hayalet Spamleri Bir Filtre ile Durdurun!

Google Analytics’deki spamler ciddi bir konu haline gelmeye başladı. Sosyal ağlar, yetişkin siteleri gibi birçok kaynaktan aldıkları gereksiz verilerden bunalan insanlar aldıkları veriyi yönetmek için tüm filtreleme sistemlerini kullanıyorlar.

 İyi haber ise: Paniğe gerek yok! 

Öncelikle spamlerin nasıl çalıştığını anlayalım. Google Analytics üzerindeki spam türleri ikiye ayrılır. Bunlar; Hayaletler ve Robotlar.

 Tespit Edilemeyen – Hayalet Spamler (Ghost Spam):

Çoğunluk bu spam türündedir. Hayalet olarak isimlendirilirler çünkü hiç bir zaman sitenize girmezler. Spamleri yönetirken daha etkili bir çözüm üretmek için bunu akılda tutmak önemlidir.

Olağan dışı gelse de bu spam türü sitenizle hiç bir etkileşimde bulunmaz. Google Analytics’in en önemli amacı sitenize yapılan ziyaretleri raporlamak olduğu için bunun nasıl mümkün olduğunu merak ediyor olabilirsiniz.

 Bunu “Measurement Protocol” (Ölçüm Protokolü) sayesinde yapıyorlar. Yani kullanıcıların direkt olarak Google Analytics tarayıcılarına veri gönderiyorlar. Bu yöntem ile rastgele oluşturulan izleme kodları sahte ziyaret verisi oluşturulmasına yol açıyor.

sddas

Diğer yaygın endişe ise kullanıcılar raporlarda değişik açılış sayfası gördükleri zaman hacklenmiş olduklarını düşünüyorlar.

 

aadsds

sddssa

Robotlar (Crawlers):

Bu spam türü ise hayaletlerin aksine sitenize giriş yaparlar. Adından da anlaşılabileceği gibi bu spam botları robots.txt’ de bulunan ve sayfanızın okunmasını engelleyen tüm kurallara rağmen kuralları yok sayarak sitenizi tarar. Bu spam türü sitenizin içerisine yerleşir ve çıktıkları zaman raporlamada gerçek ziyarete benzer bir görünüm olur.

Robotları ayırmak diğerine göre daha zordur çünkü hedeflerini biliyorlar ve gerçek veri kullanıyorlar.

Google Analytics üzerindeki spamleri engellemeye çalışırken en çok yapılan hatalar:

1) Hayalet spamleri htaccess dosyalarına bloke etmek.

2) Spamleri durdurmak için referans hariç tutma listesi kullanmak.

3) Hemen çıkma oranının sitenizin sıralamasını değiştireceğinden endişelenmek.

Aşağıdaki ekran görüntüsündeki gibi bir görünüm olduğu zaman kullanıcılar hemen endişeleniyorlar:

dassfdsfd

Hayalet Spamleri engellemek için sadece bir filtreye ihtiyacınız var. Bir sonraki yazıda sizleri bu konuda adım adım yönlendirmeye çalışarak dağa sağlıklı analizler yapmanızın önünü açmaya çalışacağız.

Kaynak: moz.com