Google Reklamlarında Komut Dosyaları Kullanımı

Google Reklamları otomasyonu komut dosyaları ile artık çok kolaylaştı. Google Reklamları komut dosyaları, Google Reklamları verilerinizi tarayıcı tabanlı bir IDE’de basit JavaScript kullanarak programlı olarak kontrol etmenin bir yolunu sunar. Bir veya birçok Google reklam hesabı için ortak prosedürleri otomatikleştirmek veya harici verilerle etkileşime girmek için komut dosyalarını kullanabilirsiniz.

Başlamak için yalnızca JavaScript hakkında giriş düzeyinde bilgi sahibi olmak gereklidir; IDE sözdizimi vurgulama, otomatik tamamlama ve ön izleme işlemlerinde yardımcı olur. İlk komut dosyanızı yazmaya başlamak için tek ihtiyacınız olan bir Google reklam hesabı.

Büyük bütçeli kampanyalar yönetiyorsanız ve bir robot değilseniz olası bütün durumları takip etmeniz oldukça zor ve işler her zaman planladığınız gibi gitmeyebilir. Bu gibi durumlarda çözümü yine Google sunuyor. Öyle ki Google birçok şeyi sizin için otomatize edebilir. Gelgelelim doğrudan otomatize edilmeyen durumlar da olmuyor değil. Bu gibi durumlarda yine bizzat sizin takibiniz gerekli. Fakat bu noktada Google’ın yenilikçi yaklaşımı bizi bu yükten de kurtarıyor, Google Ads komut dosyaları sayesinde işimizi bir kez daha kolaylaştırıyor.

Hava koşullarına bağlı olarak kampanyanızın tekliflerini ayarlayabilen, linkleri kontrol edebilen komut dosyaları gibi birçok koda Google Developer üzerinden ulaşabilirsiniz. Bu komut dosyaları Google Ads hesabınıza doğrudan uygulanabilir. Buna ek olarak tıpkı bu kodlar gibi Google Ortakları tarafından yazılmış hazır birçok kodu da satın alabilirsiniz.

Zaman zaman Google, reklamlarınızda kullanabilmeniz için komut dosyalarına odaklanmış küçük çalıştaylar düzenler. Bu bir günlük çalıştaylar ile Google Ads komut dosyalarını kullanarak ortak görevleri nasıl otomatikleştireceğinizi, gelişmiş komut dosyası tekniklerini nasıl uygulayacağınızı ve doğrudan Google reklam komut dosyaları ekibinden nasıl etkileşimde bulunduğunuzu öğrenebilirsiniz.