Google Yerel Bilinirlik Reklamı

Google iş ortağı sitelerde Görüntülü Reklam Ağı ile ürün veya hizmetlerimizi ön plana çıkarıp, marka bilinirliğini artırabileceğimizi zaten biliyoruz. Reklam vermekteki amacımız işletmemizin bilinirliğini artırmak veya markamızla ilgili net bir izlenim sunmak ise Görüntülü Reklam Ağı’nı kullanabiliriz. Bu kampanyalar, çok daha çeşitli reklam biçimleri sunar ve müşterileri ilgi alanlarına dayalı olarak bulmamız için farklı yolları kullanmamıza olanak tanır.

Görüntülü Reklam Ağı’nda genel olarak standart banner reklamlar kullanılıyor ancak bu standartlardan çıkıp, Google’ın çok yeni bir özelliğini de kullanarak reklamın etkisini artırabiliriz. Nasıl mı?

Facebook‘un çok daha önce reklam türü olarak sunduğu Yerel Bilinirlik – Yol Tarifi alma özelliği artık Google Görüntülü Reklam Ağı için de kullanımda. Bu özellikten faydalanabilmek için izlenmesi gereken adımlar;

  1. Görüntülü Reklam Ağı kampanyası oluşturmak,
  2. Hesabınıza Yer Uzantısı eklemek,
  3. Reklam Galerisi’nden yer uzantısı biçimi ile banner hazırlamak,

Diğer bannerlardan farklı olarak bu bannerda bulunan 3 butondan biri kullanıcıyı web sitenize yönlendiriyor, biri harita konumunuzu görüntülüyor, diğeri ise kullanıcıların yol tarifi almasını sağlıyor. Böylece kullanıcılar direkt olarak işletmeye yönlendirilebiliyor. Bu butonlara ek olarak 25 karakterlik bir başlık, 90 karakterlik bir açıklama ve 25 karakterlik işletme adı belirtilebilen banner çalışmasına ek olarak logo ve üç görsel eklemek de mümkün.

yoltarifi

Yerel iş bilgileriyle oluşturulan bu reklamlar ile reklam performansında ve işletme ziyaretlerinde fark edilir bir artış olacağını söylemek mümkün. Arama Ağı‘na eklenen yer uzantıları ile gözlemlediğimiz reklam performansı ve tıklama oranı artışını, bu yeni özellik ile Görüntülü Reklam Ağı’nda da görmeyi bekliyoruz.

Google’ın henüz konu ile ilgili olarak hazırladığı bir Türkçe sayfa bulunmuyor. Ancak incelemek isteyenler için İngilizce sayfaya buradan ulaşılabilir.