Google, YouTube Reklamları Hedefleme için Arama Verilerini Kullanacak

Youtube, mobil ortamlarda daha çok kullanılmaya başlayınca, Google ekranlar arasında daha etkili bir şekilde iletişim kuracak çözümler araştırmaya başladı. Sonuç olarak da Google, kullanıcılarının YouTube reklamları üzerinde hedefleme için arama verilerini kullanmasına izin vereceğini duyurdu.

Şimdiye kadar, reklamverenler YouTube’daki hedeflemeyi yalnızca demografik bilgileri ve tarama geçmişlerini kullanarak yapabiliyordu fakat bu durum arama geçmişlerini dahil değildi.

YouTube Ürün Yönetimi Direktörü Diya Jolly’ye göre, kullanıcıların Google’da gördükleri reklamları hedeflemeye ince ayar yapmak için etkin Google hesaplarından gelen veriler kullanılabilir. Örneğin bir perakendeci Google’da kışlık giysiler için arama yapan ve YouTube’da etkileşim kuracak potansiyel müşterilere ulaşabilir.

Daha Birleşik ve Sorunsuz Bir Ekran Deneyimi

Google’ın bu hamlesinin, Facebook’un artan rekabetine ve çerezlerin ve izleme piksellerinin kullanımından yavaşça uzaklaşmaya bir tepki olduğu görülüyor. Google, oturum açmış profillerden ve mobil etkinliklerden veri yakalamaya dayanarak, daha birleşik ve kusursuz bir ekran arası deneyimine geçmeyi umuyor. Bu hareketle  yavaş yavaş çerezlerin kullanımıyla veri izleme yolundan uzaklaşarak, profillerde ve mobil etkinliklerde kayıtlı verileri yakalamaya dayanan, daha birleşik ve sorunsuz bir ekran deneyimi elde etmeyi umuyor. Bu sayede daha güvenli bir şekilde, hedef  kitleye ulaşmaya yardımcı olacak içerikleri bulacağız.

YouTube Reklamları ile Hedef Kitlenize Ulaşın

Her geçen gün gelen yeni güncellemelerle işletmelerin daha çok kullanıcıya ulaşmasını sağlayan Youtube Reklamları ile ilgili aklınıza takılan soru işaretleri varsa, Neden Video Reklamlar Tercih Edilmeli? başlıklı blog yazımızı okumanızı öneririz.

Neden Video Reklamlar Tercih Edilmeli?

Geçtiğimiz haftalarda gelen Google’dan YouTube Reklamları için TV Ekranları Hedeflemesi ile Görüntü & Video 360 ve Google Reklamlarına eklenen yeni bir cihaz türü olan TV Ekranları, Bilgisayarlar, Telefonlar ve Tabletlerin arasına dahil olmuştur. Böylece YouTube reklamları ile  akıllı TV’ler, video oyun konsolları, Chromecast ve Apple TV gibi cihazlarda yayınlanarak, potansiyel kitlenizi hedefleyebilirsiniz.

 

Bu Gönderiyi Paylaş: