Görüntülü Reklamları Nasıl Kullanmalısınız?

Ajansımızda çalışırken en sık duyduğumuz sorulardan biri, ‘Diğer müşterileriniz görüntülü reklamları nasıl kullanıyor?’ ve bununla beraber ‘Bu reklamları kullanarak nasıl sonuçlar beklemeliyiz?’ olmaktadır.

Görüntülü reklamlar alışkın olduğumuz geleneksel online reklamlara en yakın reklam türüdür. Reklamverenlere metinden çok daha fazlası (görsel, ses ve video) ile reklam vermesini sağlayarak, mesajlarını farklı yöntemlerle kullanıcılara ulaştırmaktadır.

Görüntülü reklamcılık sıklıkla Native reklamcılıkla aynı potada değerlendirilmekte. Ancak Native reklamların farkı, reklam verilen sayfanın içeriğiyle bir bütün oluşturması, o sayfaya aitmiş gibi gösterilmesidir. Bu sebeple de kullanıcılar baktığında reklam alanı için ‘Satılmış’ izlenimi daha az oluşmaktadır. İkisi de Rich Medya reklamları olsa da, Native reklamlar web sitesi içeriğiyle harmanlanmış halde kullanılır. İçerikle birleşen bu sinsi reklam türünü, sitedeki yazılar ve görsellerde ‘Sponsorlu’ yazısına bakarak ayırt edebilirsiniz.

Müşteriler Görüntülü Reklamları Nasıl Kullanıyor?

Görüntülü reklamları yeniden pazarlama ile ilgili olarak düşünebilirsiniz. Bu düşüncenin doğruluğunun yanı sıra, Görüntülü Reklam Ağı kullanıcılara çok daha fazlasını yapma imkanı sunmaktadır. Reklamlarınızı web sitesinin içeriğine veya sitedeki hareketlerin türlerine göre oluşturabilirsiniz. Ayrıca reklamlarınızda belirli kitleleri hedefleyerek, uyarlanmış hale getirebilirsiniz. Yani, potansiyel müşterilere ulaşmayı oldukça kolay hale getirmekte.

Reklamverenler, istedikleri işlemleri tamamlamamış kullanıcılara, görüntüleri kullanarak işlemlerini tamamlamaları için geri getirmeye çalışır. Bu da yeniden pazarlama olarak bilinen, çoğu reklamverenin aşina olduğu bir stratejidir. Yeniden pazarlama çarpraz network ağları kadar, çarpraz cihazlar arasında da yapılabilmektedir. Örneğin sitenize telefondan giren bir kullanıcıya, bilgisayar başında Facebook’ta gezinirken reklamlarınızı gösterebilir.

Bu reklam türü ile reklamverenler, mevcut müşterilerilerini kaynak olarak başka şekilde de değerlendirebilir. Örneğin otel odanıza rezervasyon yaptıran bir kişiyi düşünün. Reklamlar ile bu kişinin otelde kalma süresini uzatmaya, otel pakedinin seviyesini yükseltmeye teşvik edebilir ya da otel rezervasyonunun yanında alakalı bir gezi pakedi almasını sağlayabilirsiniz.

Reklamverenler ayrıca bu reklamlar ile kullanıcıları bilgilendirebilir ve hatırlatma yapabilir. Örneğin her yıl düzenlenen bir müzik festivali olsun. Daha önceden bu festivale katılan kişilere uygun reklamlar ile, bir sonraki yapılacak festival hakkında bilgi vererek yeniden bilet almasını sağlayabilirsiniz.

Görüntülü Reklamcılık ile Ne Tür Sonuçlar Bekleyebilirsiniz?

Görüntülü reklamlar, Arama ağı reklamlarına göre kullanıcılara 3-4 kat daha fazla gösterilebilir. Bunun sebebi kullanıcılara farklı kanallardan, her fırsatta gösterilebilmesidir. Bu durum sebebi ile tıklama oranları %1’in altına kadar düşse de, mobil reklamcılığın hızla artışı ile görüntülü reklamların, mobil ve tabletlerde gösterim sayısı artmıştır.

Diğer bir avantaj da yeniden pazarlamayı doğru şekilde kullanan reklamverenler %70’den daha yüksek oranlarda dönüşüm sağlamıştır.

Ayrıca görüntülü reklamcılık beklentilerini, hedeflerin doğrultusunda oluşturmak oldukça önemlidir. Eğer hedefiniz marka bilinilirliği sağlamak ise, görüntülenebilir ve izlenebilir reklamlara yatırımı yaparak, gösterim sayınızı arttırabilirsiniz. Eğer hedefiniz sitenize daha çok dönüşüm sağlamak ise, Arama ağı reklamlarına göre daha net ve gerçekçi hedefler belirlemeniz gerekecektir.

Reklamların nerede gösterileceği ve hangi formatlarda olacağı reklamverenin sektörüne göre değişiklik göstermektedir. Siz hala nereden başlayacağınızı bilmiyor ve hangi reklam türü size en iyi başarıyı getirecek emin olamıyor musunuz? AdresGezgini, size yardımcı olmayı bekleyen uzman ekibi ile yanınızda. Doğru ve etkili reklam vermeye başlamak için bizimle iletişime geçin.