Instagram Hesaplarında Alışveriş Özelliği Uygulaması

Instagram’da alışveriş özelliği tüm dünyada ve Türkiye’de oldukça rağbet gördü. Instagram üzerinden veya e-ticaret sitesi üzerinden satış yapan birçok firma paylaştıkları post üzerinde ürünleri etiketleyerek kullanıcıların satın alma işlemlerinde büyük kolaylık sağlıyor. Instagram alışveriş özelliği aktif edilmesi gereken daha doğrusu onaylatılması gereken bir özellik. Bunun için bazı prosedürleri tamamlamanız gerekiyor. Adım adım bu özelliğin nasıl açıldığından ve onaylanma süresinden bahsedeceğim.

Instagram hesabını aktif edebilmeniz için işletmenizin belirli ülkelerde bulunuyor olması gerekiyor. Amerika, Kanada, İngiltere, Çek Cumhuriyeti uygunluk koşullarını sağlayan ülkeler ve Türkiye, Mısır Slovakya gibi yönetimli ortaklarda bulunması gerekiyor.

Yönetimli ortaklar için Facebook tarafından bir hesap temsilcisi atanması gerekiyor. Bunu sağlamak için herhangi bir başvuru işlemi gerçekleştiremiyorsunuz. Facebook düzenli olarak hesaplarınızı inceliyor, reklam verenler için ödeme tutarına, ödeme sıklığına bakarak bir bildirim yönlendirmesi sağlıyor. Atama gerçekleştiği ve onay verildiği sayede adımları izleyerek bu özelliği aktif edebiliyorsunuz. Şu an için bu şekilde bir prosedür söz konusu fakat sonrasında herkesin kullanabileceği bir özellik olacak.

Hesabınızın ticaret ilkelerine uygun bir işletme profili olması ve somut bir ürün satışı sağlaması gerekiyor. Eğer hesabınız bir işletme profili değilse profilinize giriş yaparak ayarlar kısmından işletme profiline geçebilirsiniz.

Instagram hesabınızın bir Facebook işletme sayfasına bağlı olması gerekiyor. Eğer yoksa hesabınızda ayarlar kısmından bağlı hesaplar sekmesine giriş yaparak Facebook sayfasına bağlamanız, eğer yok ise yeni bir sayfa oluşturmanız gerekiyor. Facebook sayfasında bir yaş sınırlaması, ülke sınırlaması veya satın alma mesajı bulunmamalıdır.

Instagram işletme profilinize size ait ürünlerin bir kataloğunu eklemeniz gerekiyor. Bunu iki şekilde yapabilirsiniz; Bussines manager üzerinden manuel olarak yada bir ürün feedi kullanarak oluşturabilirsiniz. Ya da Facebook iş ortakları Shopify veya Commerce alt yapısına sahip bir ticaret sitesini entegre edebilirsiniz.

Kataloglarınızın bir onay süreci bulunuyor onay verildikten sonra hesabınıza giriş yapıp ayarlar kısmından alışveriş özelliğini aktif etmeniz gerekiyor. Buradan onay sürecini takip edebiliyorsunuz birkaç gün içerisinde onaylanıyor şayet bir problem söz konusu olursa tekrar incelenmesi için talepte bulunabiliyorsunuz.

Alışveriş özelliği aktif edildi. Şimdi sıra ürünleri etiketlemeye geldi. Hesabınıza girip yapın. İşletme ayarları kısmında alışveriş kısmına dokunun ve kataloğunu seçin, Devam’a tıklayın. Kullanmak istediğiniz kataloğu seçin, Bitti işaretine dokunun. Yeni ürün etiketlemesi yapmak isterseniz ürün kataloğunu tekrar eklemeniz gerekecektir.

Instagram hikaye veya postu oluşturun. Paylaş ekranında ürünleri etiketle seçeneğine dokunun. Sonrasında ürün etiketini seçin. Hikayelerde ise ürün öne çıkartma simgesine dokunduktan sonra ürün çıkartması seçeneğine dokunun, sonrasında ürünü seçmeniz gerekiyor. Etiketinizi yada çıkartmanızı ürünün yanına sürükleyin ve hikayenizi/gönderinizi paylaşın.

Hikayelerde sadece bir tane etiketleme sağlayabilirsiniz. Düzenleme şansınız yoktur kaldırıp tekrar oluşturmanız gerekir. Postlar üzerinde 5’e kadar, çoklu görsellere 20 ürüne kadar etiketleme sağlanabilir. Hem kişi hemde ürünü aynı gönderi üzerinde etiketleyemiyorsunuz. İkisinden birini seçmeniz gerekiyor. Ürün etiketledikten sonra kişiyi mentionlayabilirsiniz.

Bu adımlardan sonra kullanıcılar ürün üzerine tıklayarak direk olarak ürünün ve benzer ürünlerin bulunduğu bir sayfaya yönlendirme sağlayacak, alışveriş işlemini gerçekleştirmeleri için ise web sitesine yönlendirme sağlanacaktır. Şu an bazı hesaplar üzerinde direk olarak Instagram uygulamasından çıkış işlemi gerçekleştirmeden ödeme bilgileri girilerek satış işlemi gerçekleştirilmekte. Şu an için sadece organik postlar üzerinde bu özelliği kullanabilsek de ilerleyen tarihlerde alışveriş reklamlarının olacağınızı tahmin ediyoruz.

Bu Gönderiyi Paylaş: