İşinizi Büyümek İçin İhtiyacınız Olan Facebook Reklamları

Facebook’un hem B2C hem de B2B şirketleri için en iyi platform olmasının bir nedeni var: Facebook reklamları çalışıyor ve işe yarıyor. Daha önceki blog yazılarımızda da bahsettiğimiz gibi Facebook dünyanın en büyük sosyal medya platformu olmaya devam ediyor. Her gün bir milyardan fazla kişi Facebook’ta oturum açmaktadır. Facebook reklamları, sosyal medya pazarlama stratejisinin en önemli bileşenlerinden biri olmaya devam etmektedir. Ancak diğer yandan özellikler, yerleşimler, hedefler ve harekete geçirici aramalar arasında çözülmesi gereken hala bir çok şey var. Bu kılavuz ile Facebook reklam türlerinin temel farklılıklarını ve size sunduğu avantajları gelin birlikte inceleyelim

Hangi reklamların işletme hedeflerinizi gerçekleştirmenize ve yatırım getirisini en üst düzeye çıkarmanıza en iyi şekilde yardımcı olacağını belirlemek için okumaya devam edin.

2019’da Kullanmanız Gereken Facebook Reklam Türleri

Facebook’taki tüm reklam türleri mutlaka bir görsel içermelidir, bunun nedeni resimlerin güçlü olmasıdır. Neticede bu görseller reklamlarınızı ulaştırdığınız hedef kitlenin göreceği ilk şeydir. Bu nedenle, iyi yönetilen bir Facebook  reklamı için yüksek çözünürlüklü ve ürün veya hizmetinizi net bir şekilde anlatan bir görsel gerekmektedir.  Hedef kitleden bahsetmişken “Facebook’ta Hedef Kitle Özelinde Bütçe Belirlemek” başlıklı blog yazımıza da göz atmanızı öneririz.

Facebook Tek Görselli Reklamlar

Tek görselli reklamlar Facebook’ta yayınlanması en kolay olanıdır. Net bir konseptle başlayın, sonra çarpıcı bir görüntü bulun veya oluşturun ve net bir harekete geçirici mesajla reklamnızı tamamlayın. Bu reklamlar, Facebook’taki en fazla yerleşimde kullanılabilen reklam türüdür ve bu da özellikle marka bilinirliği, katılım, erişim ve hatta mağaza ziyareti hedeflerine ulaşmak için idealdir.

Facebook tek görselli reklamları için ipuçları

 • Etkileyici bir konu seçin. Ürün veya hizmetinizi net bir şekilde anlatan görseller veya ürününüz kullanan ya da hizmetinizden faydalanan insanlar Facebook tarafından önerilen seçeneklerdendir.
 • Kaliteyi öncelik haline getirin. Bulanık veya yanlış kesilmiş fotoğraflar yerine doğru kadrajla çekilmiş fotoğrafları mümkün olan en yüksek çözünürlükte yükleyin.
 • Resim üzerinde mümkün olduğunca az metin kullanın veya hiç kullanmayın. Facebook, yüzde 20’den az metin içeren görüntülerin daha iyi performans gösterdiğini söylemektedir ve çok yazı içeren reklam görsellerinin yayını kısıtlanmaktadır.
 • İyi bir metin-görsel oranına sahip olduğunuzdan emin olmak için Facebook’un Yazı Bindirmesi Aracı‘nı kullanın.

Facebook resim reklamı özellikleri:

 • Piksel cinsinden Minimum Görüntü Genişliği: 600
 • Piksel cinsinden Minimum Görüntü Yüksekliği: 600

Facebook Video Reklamlar

Video içerikler Facebook’ta, özellikle mobil cihazlarda üstünlüğü sürdürmeye devam ediyor.  Facebook tarafından yapılan araştırmaya göre, Facebook kullanıcılarının video içeriklerle görsel içeriklere oranla, ortalama beş kat daha fazla vakit harcadığını gösteriyor. Ayrıca, mobil kullanıcıların yüzde 30’u videonun yeni ürünler keşfetmek için en iyi araç olduğunu söylüyor.

Video reklamlar, erişim, etkileşim ve dönüşüm elde etme konusunda mükemmeldir ve Instagram da dahil olmak üzere bir fotoğraf reklamının yayınlandığı hemen hemen her yerde yayınlanabilir.

Facebook video reklamlar için ipuçları

 • Dikkat çekecek küçük resimler ve başlıklar kullanın.
 • Çabucak dikkat çekin. İnsanların ilerlemeye karar vermesine karar vermeden önce ortalama 1,7 saniyeniz var. İlk üç saniyenin öncesinde kullanıcının dikkatini çekmeyi başarmalısınız.
 • Videoları kısa ve izlenebilir tutun.
 • Videoları mobil cihazlar için optimize edin. Mobil cihazlar için optimize edilmiş Facebook videosunun marka bilincini %67’ye yükselttiği gösterilmiştir.
 • Mümkün olan en yüksek çözünürlüklü videoyu yükleyin.
 • Videolarınızı başlıklar ve alt yazılarla erişilebilir hale getirin. Araştırmalara göre altyazıların video izleme süresini de arttırdığı söylenmektedir.
 • Videoları sesi kapalı yükleyebilirsiniz.  Mobil akıştaki çoğu video reklam sessizde oynatılıyor.
 • Formatları keşfedin. Facebook 360 videoları standart videolardan %40 daha uzun süre ilgi çekiyor.

Facebook Slayt Gösterisi Reklamları

Slayt gösterisi reklamları, hafif ve uygun maliyetli bir pakette en iyi resim ve videoları bir araya getirir. Facebook tarafından “video benzeri” reklamlar olarak tanımlanan slayt gösterileri özünde videoya daha kolay bir alternatif. Bir Facebook Slayt Gösterisi Reklamı kullanmanın genellikle iki nedeni vardır.

 1. Dar bir zaman çizelgesi veya bütçe kullanıyorsanız, bu reklam türü üretim maliyetleri olmadan birden çok görüntüye göz alıcı hareket eklemenizi sağlar. Orijinal fotoğraflar yükleyebilir veya Facebook’un stok görüntü kütüphanesinden seçim yapabilirsiniz.
 2. Alternatif olarak, hedef kitleniz düşük bağlantı hızına sahip bir yere yerleştirilmişse, düşük bant genişliğine sahip slayt gösterileri videoya mükemmel bir alternatiftir. Önceden var olan bir videonuz varsa, kolayca yükleyebilir ve slayt gösterisi biçiminde kullanmak istediğiniz fotoğrafları seçebilirsiniz.

Facebook Döngü Reklamları

Bir dizi ürünü sergilemek veya parçalar halinde bir hikaye anlatmak istiyorsanız, döngü reklamı biçimi en uygun olabilir. Bu formatta, kullanıcıların yana kaydırabileceği 2 ila 10 resim veya video yükleyebilirsiniz.  Döngü reklamlarında her slayta, genellikle son slaydın tamamında kullanılan bir harekete geçirme ifadesi eşlik eder. Şimdi Ara ile Abone Ol arasında değişen, seçebileceğiniz 18 harekete geçirme butonu bulunmaktadır. Desteklenen döngü reklam hedefleri, potansiyel müşterilere ulaşmaktan mağaza ziyaretlerinde tanıtımına kadar bir çok hedef içerir.  Döngü reklamları Facebook ve Instagram’da mobil ve masaüstü haber akışlarında görüntülenebilir.

Facebook döngü reklamlar için ipuçları

Döngü reklamlarının biçiminden yararlanın. Bir seriyi göstermek veya kareler arasında bir hikaye anlatmak için her slaytı kullanın.
Döngü reklamlarının her bir karesinde birbirini tamamlayan görüntüler kullanın. Estetik olarak uyuşmayan veya tutarsız bir marka hikayesi anlatan görseller seçmeyin.
İlk karede en iyi performans gösteren kartlarınızı gösterin. Bir hikaye anlatmak için bu formatı kullanıyorsanız, doğru sırada yayınladığınıza emin olun.
Yaratıcılığınızı konuşturun! İlham almak için Facebook Carousel’in Yaratıcı Örnekler sayfasına göz atın.

Facebook döngü reklamı özellikleri:

 • Minimum kart sayısı: 2
 • Maksimum kart sayısı: 10
 • Resim dosyası tipi: jpg veya png
 • Çoğu video dosyası türü desteklenir
 • Video maksimum dosya boyutu: 4GB
 • Video uzunluğu: 240 dakikaya kadar
 • Resim maksimum dosya boyutu: 30 MB

Facebook Hikaye Reklamları

Hikayeler, kaydedilmediği sürece 24 saat sonra kaybolan tam ekran görüntüler veya videolardır. Popülerlikleri sayesinde daha fazla insan Instagram Hikayelerine aşina olabilir, ancak Facebook Hikayeleri dikkate değer – özellikle de en hızlı büyüyen reklam biçimi oldukları için. Facebook, Messenger, Whatsapp ve Instagram’da hikaye kullanan kişilerin yarısından fazlası, sonuç olarak daha fazla çevrimiçi alışveriş yaptıklarını söylüyor.

Yakın tarihli bir araştırmaya göre bulunan sonuçlara göre Facebook, Stories’de bir ürün veya hizmeti gördükten sonra:

 • % 56 daha fazla kullanıcı bilgi almak için markanın web sitesine göz attı.
 • Kullanıcıların % 50’si ürünü satan web sitelerinde ürün veya hizmetleri aradı.
 • Kullanıcıların % 38’i ürün veya hizmet hakkında birisiyle konuştu.
 • Kullanıcıların % 34’ü ürün veya hizmeti kontrol etmek için bir mağazayı ziyaret etti.

Facebook Stories reklamlarının özellikleri

 • Görüntü en boy oranı: 9:16 – 1.91: 1
 • Maksimum resim süresi: 6 saniye.
 • Maksimum resim dosyası boyutu: 30 MB.
 • Desteklenen resim türü: .jpg ve .png
 • Video en boy oranı: 9:16 – 1.91: 1
 • Maksimum video genişliği: 500 piksel
 • Maksimum video süresi: 15 saniye
 • Maksimum video dosyası boyutu: 4 GB
 • Desteklenen video türleri: .mp4 ve .mov
 • * Hikaye paylaşımlarında metin aşlıklar mevcut değildir. Eğer bir metin dahil etmeyi planlıyorsanız, görselin bir parçası haline getirmeniz önerilir.

Facebook Messenger Reklamları

Facebook Messenger – Facebook değil – indirmeler açısından en iyi mobil uygulamadır. Messenger reklam stratejisi olmadan, eksik olabilir. Bu reklamlar bir kullanıcının gelen kutusunda görünür ve dögü reklam, video veya dinamik reklamlar olarak biçimlendirilebilir.

Messenger gelen kutusu reklamları, kampanyanız için bir yerleşim olarak Messenger Gelen Kutusu eklenerek oluşturulur. Ancak Facebook’a göre, Messenger reklamlarını düzenlemenin en iyi yolu otomatik yerleşimler kullanmaktır. Otomatik yerleşimler, reklamları en düşük maliyetle en iyi sonuçlara sahip olması muhtemel olan yere gönderir. İşletmeniz Messenger’da etkinse, Tıkla ve Gönder reklamları da faydalı olabilir. Bu reklamlar, insanları işletmenizle doğrudan görüşmeye sokar.

Ayrıca, işinizin Messenger’da daha önce konuşmuş olduğu müşterilere Sponsor Mesajları da gönderebilirsiniz. Bunlar, diğer mesajlardaki gibi gelen kutusunun konuşma dizisinde görünecektir.

Facebook Potansiyel Müşteri Bulma Reklamları

Potansiyel Müşteri Bulma Reklamları, çeşitli bülten edinme ihtiyaçları için kullanılabilir – bülten aboneliklerinden, teklif isteklerine, etkinlik kaydına kadar. Bir kişi reklamı tıkladığında, ek bilgi sağlayan bir içerik kartı sunulur. Burası insanlara işiniz, teklifiniz hakkında bilgi verebileceğiniz ve neden bilgilerini sizinle paylaşmaları gerektiğini açıklayabileceğiniz yerdir. İrtibat bilgileri önceden doldurulmuş olup, bu sayede kişilerin kaydolmasını kolaylaştırır. Kitleniz hakkında daha fazla bilgi edinmek için özel sorular da eklenebilir.

Facebook Potansiyel Müşteri Bulma Reklamları için ipuçları
Formunuzu kısa tutun. Uzun formlar düşük dönüşüm oranlarına yol açar.
Açık uçlu sorulardan kaçının. Bu sorular daha zordur ve cevaplanması daha uzun sürer, bu da daha fazla vazgeçmeye yol açar. Sorularınızda çoktan seçmeli seçenekler kullanabilirsiniz.
Çoktan seçmeli sorular için, çok fazla seçenek sunmayın. Yaklaşık üç ila dört seçenek yeterli olacaktır.
Takdirinizi göstermek için özel bir “teşekkür ederim” notu ekleyin.

Facebook Katalog Reklamları

Dinamik reklamlar, pazarlamacıların herhangi bir katalogdaki ürünleri web sitenize, uygulamanıza veya web’de başka bir yere ilgi gösteren kişilere tanıtmasına olanak tanır. Dinamik reklamlar, resim, döngü veya koleksiyon reklam biçiminde oluşturulabilir. En önemli fark, her bir ürün için ayrı ayrı reklamlar oluşturmak yerine, dinamik reklamların, kataloğunuzdan görüntüleri ve bilgileri otomatik olarak çeken bir şablon oluşturmanıza izin vermesidir. Bu nedenle, bir web sitesi ziyaretçisi web sitenizdeki bir çift ayakkabıya baktığında, dinamik reklam resimleri yüklemek ve kopyalamak zorunda kalmadan aynı bilgileri tekrar hedefler.

Facebook Katalog Reklamları için ipuçları 

Kataloğunu hazırlayın. Envanterinizin dinamik olarak çekilmeye hazır olmasını sağlamak için Facebook’un katalog özelliklerini iki kez kontrol edin.
Dinamik reklamların çalışması için, web sitenize Facebook Pixel uygulanmalıdır.
Güncellemeleri planlayın. Kataloğunuz düzenli olarak değişirse, yüklemeleri zamanlamak doğru fiyatların ve stok rakamlarının korunmasına yardımcı olacaktır.

Facebook reklamları aracılığıyla potansiyel müşterilerinize ulaşma konusunda karar vardıysanız AdresGezgini’nin uzman ekibi size yardımcı olmaktan memnuniyet duyacaktır. Şimdi iletişim formunu doldurabilir veya 444 0 964 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

kaynak: 1, 2, 3

Bu Gönderiyi Paylaş: