İyileştirilmiş Kalite Puanı Raporlaması

Reklamlar, anahtar kelimeler ve açılış sayfası kalitesine ilişkin bir tahmin olan Kalite Puanı, Google AdWords reklam maliyetlerinin düşmesine ve daha iyi reklam konumları elde etmenize yardımcı olan oldukça önemli bir metriktir. Geçtiğimiz hafta Google, kalite puanlarının daha iyi anlaşılabilmesi için yaptığı iyileştirmeleri kullanıma sundu.

Kalite Puanı için Yeni Durum Sütunları

Anahtar kelime durumu baloncuğu üzerinden kullanılabilen üç Kalite Puanı bileşeninin çok faydalı olduğuna dair geri bildirimler alınmış olsa da bu bileşenler daha geniş bir ölçekte incelemek ve paylaşmak için yeni bir yöntem sunuluyor. Anahtar Kelimeler sekmesine isteğe bağlı üç yeni sütun eklendi;
  1. Beklenen Tıklama Oranı
  2. Reklam Alaka Düzeyi
  3. Açılış Sayfası Deneyim

İyileştirilmiş Kalite Puanı Raporlaması geçmiş verilerden yararlanma

Bu yeni güncelleme ile birlikte tüm anahtar kelimelerin Kalite Puanı geçmişini ve bileşenlerini görebilir, zaman içinde nasıl değiştiklerini kolayca anlayabilirsiniz. Bunu yapabilmek için geçmiş verilerin 22 Ocak 2016’dan önceki tarihler için kullanılmayacağına dikkat etmeli, Anahtar Kelime raporlarınızda “Hafta” segmentini kullandığınızda her haftanın sonundaki puanları yansıtan haftalık değerleri alacağınızı bilmelisiniz.
Bu verileri dört yeni sütun aracılığıyla alabilirsiniz;
  1. Kalite Puanı (geçmiş)
  2. Açılış sayfası deneyimi (geçmiş)
  3. Reklam alaka düzeyi (geçmiş)
  4. Beklenen TO (geçmiş)

1 Mayıs tarihli, “bursa+araba+kiralama” ve “osmangazi+araba+kiralama” anahtar kelimeleri için 1 Mayıs ile 22 Mayıs tarihleri arasındaki Kalite Puanı’nı yukarıdaki rapordan nasıl anlayabiliriz, birlikte bakalım.
  1. Kalite Puanı sütununda bulunan Kalite Puanı (6/10) raporu alınan tarih ne olursa olsun her zaman geçerli olan Kalite Puanı’nı gösterir.
  2. Kalite Puanı (7/10) olan sütun raporlama dönemi için bilinen son Kalite Puanı’nı gösterir. Yeni “Kalite Puanı (geçmiş)” sütununu ve bu tarih aralığındaki her gün için geçmiş puanları görürsünüz.
  3. Bir anahtar kelimenin Kalite Puanı’nı en doğru şekilde belirlemek için yeterli gösterim veya tıklama alması gerekmektedir. 1 Mayıs ve 22 Mayıs tarih aralığunda göreceğiniz gibi yeterli gösterim veya tıklama olmadığında Boş Kalite Puanı (“—”) görünür.

Kalite puanı, reklam başarısını doğrudan etkileyen ve birçok değişkene bağlı olan bir kavramdır. Kalite puanınızı geliştirmek ve Google AdWords kampanyanızın performansını artırmanın yollarını öğrenmek için Google AdWords Kalite Puanı İyileştirmenin Yolları başlıklı blog yazımızı okuyun.