Makine Öğrenimi ve Google Adwords

2012 yılı itibariyle hayatımızdaki çoğu şey dijital mecralara aktarılmaya ve yapılan işlerin çoğu makineler tarafından yapılmaya başlandı. Eskiden insan gücüne dayalı olarak bir haftada  yapılan çoğu iş artık makineler sayesinde saatlere indirildi. Böylece yapılan çalışmalar daha sağlıklı ve verimli olmaya başladı. Makine öğrenimi ile beraber hem maddi hem de manevi kazanç sağlayabiliyor, daha kısa zamanda daha çok iş yaparak hayatımızı kolaylaştırıyoruz.

2013 yılında Almanya’da çıkışı yapılan Endüstri 4.0 ile beraber çoğu makine, bulut sistem sayesinde birbiriyle iletişim halinde olarak işlerin verimliliğinin artırılması, maliyetin azaltılması, yeni hizmet ve modellerin geliştirilmesi ve üretimde esnekliği artırılması gibi prensipleri  ve avantajları ortaya çıktı.

Google AdWords Reklamlarında Makine Öğrenimi

Google AdWords reklam sürecinde bir çok bilgiye ihtiyaç duyarsınız. Bunların içinde müşterinin istekleri ve ve bu istekler doğrultusunda AdWords Hesap Yöneticilerinin optimize ettiği bilgiler mevcuttur. Bu bilgiler AdWords Hesap Yöneticisi tarafından manuel olarak girildiğinde hem müşterinin zamanından hem de ajansın zamanımızdan dakikalarca zaman harcanır. Bu bilgiler için Google, makine öğrenimiyle beraber kullanılabilecek yeni araçlar geliştirmektedir. Bu gelişmeler sayesinde, son trendleri yakalama ve yeni pazarlara girmek için daha çok zaman kalmaktadır.

Google makine öğrenimiyle beraber mobil ekranlardaki renk ve ton tercihinden işlem geçmişi, cihaz ve konuma kadar çeşitli konularda milyarlarca tüketici verisini değerlendiriyor ve bu verilerin hepsini bulut sisteminde tutuyor. Bu yeni trendle beraber Evrensel Uygulama Kampanyaları ve Akıllı Teklif gibi ürünler sayesinde, müşterilere göre öznelleştirilmiş milyarlarca reklam yayınlayarak bu teklifleri daha doğru ve kazançlı bir şekilde yapılmasına olanak sağlıyor.

Bu yeni uygulamalar sayesinde reklamlar daha ilgili kullanıcılar bulunmasına ve bütçenin daha uygun bir şekilde kullanılıyor. Google’ın sağladığı yenilikleri kullanmıyorsanız bile makine öğreniminin yararlarını siz fark etmeden bile kullanıyor olabilirsiniz. Hatta Google sizin bir reklama tıklayıp tıklamayacağınızı tahmin edebilir ve bunu geçmiş performans bilgileriyle birleştirip rapor sunabilir.

Tüm bunlara ek olarak Tahmini Tıklama Oranı reklamların fiyatını, sırasını ve seçimlerini belirlemesinde yardımcı olan bir etmendir. Geçmişte oluşan bilgi birikiminin bulut sistem üzerinde süzgeçten geçirilerek reklam verenlere sunulabilir.

Özet olarak; makine öğrenimi insanların hayatlarını kolaylaştırarak zamandan, kaliteden ve paradan tasarruf etmesini sağlar. Dijital Medya ile makine öğrenimi beraber hem reklamların hem de reklam verenlerin hayatlarını kolaylaştırır. Yapılan yeni araçlarla beraber verilen reklamlar daha verimli ve kullanışlı bir şekilde dönüşür. Böylece alakalı reklamı, ilgili kullanıcıya gösterme süremiz iner ve daha tasarruflu bir kampanya süreci oluşturulmuş olur.