Native Uygulama Nedir?

Native uygulama, sözcük anlamından da (doğal olan) anlaşılacağı üzere sadece bir işletim sistemine özgü olarak tasarlanan uygulamadır. Bu tür uygulamalar, belli bir cihaz veya işletim sistemine özel tasarlanmaktadır. Native uygulamalar, Hybird uygulamalara göre çok daha hızlı çalışan ve daha dinamik bir uygulamadır.

Native Uygulamanın Özellikleri ve Avantajları Nelerdir?

Native uygulamaların özelliklerinden bahsetmek gerekirse bu tür uygulamalar her platforma özgü kodlandığından dolayı uygulamanın kullanıldığı işletim sisteminin özelliklerinden ve yüklü olan diğer yazılımlardan yararlanabilirler.

Yüklü olan diğer yazımlar ile etkileşim halinde olabilir ve onlardan yararlanabilirler. Native uygulamada verileri uzaktan depolayabilir ve uygulamayla ilişkili veriler cihazda saklanabilir. Uygulamanın içeriğine göre değişiklik gösterse de Native uygulamalar internet bağlantısı olmadan kullanılabilir.

Peki bu Native uygulamaların avantajları nedir?

  • Kullanıcılara en hızlı performansı sunar.
  • Güvenilirdir.
  • Kullanıcı deneyimi Hybird uygulamaya göre daha fazladır.
  • Kamera, mikrofon, konum gibi cihazın birçok özelliklerini kullanmamızı sağlar.
  • Tasarımı kullanıcı dostu ve hızlı olduğundan dolayı kullanıcıların uygulamanızda sıkılmadan daha fazla kalmasını sağlar.

Native Uygulama Neden Tercih Edilmeli?

Geniş hacimli, yüksek performanslı ve yüksek kapasiteli bir uygulama yaptırmak istiyorsanız, tercihiniz Native uygulamalardan yana olmalı. Uygulamanın alt yapısı gereği kullanıcının kullandığı cihazların özelliklerinden yararlanmamız gerekiyorsa ve performans bakımından hız elde etmek istiyorsak Native Uygulamaları tercih etmelisiniz.

Native Uygulama İle Hybird Uygulama Arasındaki Farklar Nelerdir?

Hybird Uygulama Native Uygulamaya göre geliştirmesi oldukça hızlı ve kolaydır. Hybird Uygulama tek bir dile bağlı olduğundan dolayı uygulama üzerinde yapacak olduğunuz en ufak bir değişiklik bile tüm platformlarda kullanıma hazır olacaktır. Hybird uygulamanın geliştirmesi bu kadar hızlı ve kolay olsa da Native Uygulama her platforma özgü olarak kodlandığından dolayı kullanıcı deneyimi en üst seviyede olması ve platformun her türlü özelliğinin kullanılabilir olması Native Uygulamayı tercih etmemizin en önemli sebeplerindendir.

Hybird Uygulamalar hakkında detaylı bilgi edinmek istiyorsanız aşağıdan Hybird Uygulamalar hakkında yazmış olduğumuz yazıya ulaşabilirsiniz.

Hybird Uygulama Nedir?