Reklam Konumu: İlk Sayfada Yayınlanmak

Reklam Konumu Yazı Dizisi: Bölüm 1

AdWords reklamınızın sırasının nasıl belirlendiğini hiç merak ettiniz mi? Neden reklamınız bazen ilk sırada ve bazen alt sıralarda yayınlanır?

Bu yazımızda ‘Reklam konumunuz’ hakkında daha fazla bilgi edinebilir ve reklamlarınızın ilk sayfada en üst sırada yayınlanmasını başarabilirsiniz.

Reklam Konumu nasıl belirlenir?

Google’da yapılan aramalarda kullanılan her anahtar kelime için, sistemimiz, bir reklamın sırası belirler. Reklam sıranız, anahtar kelimenizin Tıklama Başı Maliyet(TBM)teklifi ileKalite Puanının, rakiplerinizin TBM ve Kalite Puanı ile karşılaştırılmasına dayanır. Bildiğiniz gibi, Google AdWords sistemi, bir çeşit açık arttırma gibi çalışır. Yüksek TBM teklifi ile yüksek kalite puanına sahip anahtar kelimeler, daha üst sıralarda yayınlanır.

Google’da arama yaptığınızda, arama sonuç sayfasında iki tür giriş görüntülenir: sayfanın solunda ücretsiz arama sonuçları ve sayfanın sağında AdWords reklamları. Sağda, maksimum sekiz adet reklam görünür. Arama sonuçlarının üstünde ise maksimum üç adet reklam yayınlanır. Kısaca, Google aramalarının ilk sayfasında en fazla 11 adet farklı reklam yayınlanır. Eğer 11’de fazla AdWords reklamvereni sizinle aynı anahtar kelimeyi kullanıyorsa ve sizin TBM teklifiniz ile Kalite Puanınız reklamınızın ilk sayfada gösterilmesi için yeterli değilse, reklamınız ikinci veya sonraki sayfalarda yayınlanır.

Reklamlarınızın şu anda hangi konumda yayınlandığını öğrenmek için, AdWords hesabında Reklam Grubu sayfasındaki ‘Ortalama Konum’ sütununa bakınız. Bu sütunda, her bir anahtar kelime için reklamlarınızın yayınlandığı ortalama sırayı görebilirsiniz. Eğer reklamlarınız ilk sayfada birinci konumda yayınlanıyorsa, ortalama konum sütunundaki rakam 1’i gösterir. Eğer ortalama konum sütunundaki rakam 9 veya 10’u gösteriyorsa, reklamınız ilk sayfada dokuzuncu veya onuncu konumunda yayınlanır. Eğer bu sütunundaki rakam 1,5 gösteriyorsa, bu reklamınızın birinci veya ikinci konumlar arasında yayınlandığını gösterir.

Google’da reklamlarınızın hangi konumda yer aldığını Google’ın reklamları nasıl sıraladığını öğrenmek içinburayıtıklayınız. Anahtar kelimelerinizin Kalite Puanını hesabınızda nasıl görüntülendiğini öğrenmek içinburayıtıklayınız. Reklam konumuzun ağırlıklı olarak Tıklama Başı Maliyet (TBM) teklifinize ve Kalite Puanınıza bağlıdır. Bu iki öğenin reklam konumunuza nasıl etki ettiğini aşağıdaki örneklerimizi inceleyerek de görebilirsiniz:

 

Örnek 1: Kalite Puanı yüksek olan kazanır!

“Tenis raketi” anahtar kelimesi için somut bir örnek:

A Müşterisi:
Açılış sayfası: Her çeşit spor malzemelerinin bulunduğu açılış
Kalite Puanı: 6/10 (Tamam Kalite Puanı)
Maks. TBM: 0,30 TL: (Yüksek TBM teklifi)

B Müşterisi:
Açılış sayfası: Tenis raketlerinin bulunduğu açılış sayfası
Kalite Puanı: 9/10 (Yüksek Kalite Puanı)
Maks. TBM: 0,23 TL: (Düşük TBM teklifi)

A müşterisi daha yüksek teklif vermiştir ancak, B müşterisi daha yüksek bir Kalite Puanına sahip olduğu için, B müşterisinin reklamı büyük olasılıkla daha üst sırada gösterilecektir. Çünkü kalite puanı yüksek olan kazanır!

 

Örnek 2: Yüksek TBM teklifi vermekten çekinmeyin!
Akıllı Fiyatlandırma ile sadece en yakın rakibinizin sadece 1 kuruş fazlasını ödersiniz!

Spor ayakkabısı anahtar kelimesi için somut bir örnek:

C Müşterisi:
Açılış sayfası: Her çeşit spor ayakkabısı
Kalite Puanı: 6/10 (Tamam Kalite Puanı)
Maks. TBM: 0,30 TL (Düşük TBM teklifi)

D Müşterisi:
Açılış sayfası: Spor Ayakkabı
Kalite Puanı: 6/10 (Tamam Kalite Puanı)
Maks. TBM: 0,70 TL (Yüksek TBM teklifi)
Akıllı Fiyatlandırma sayesinde D müşterisi sadece 0,31 TL öder.

Her iki müşterinin kalite puanları aynıdır ancak, D müşterisi daha yüksek bir TBM teklifi verdiği için, D müşterisinin reklamı büyük olasılıkla C müşterisinin reklamından daha üst sırada gösterilecektir.

Reklam verenlerimizin otomatik olarak faydalandığı bir hizmet olan Akıllı Fiyatlandırma’ sayesinde, D müşterisi sadece en yakın rakibinin vermiş olduğu TBM teklifinden sadece 1 kuruş fazlasını öder. Sonuç olarak, D müşterisi daha yüksek TBM teklifi vererek, hem reklamlarının üst sırada yayınmasını sağlar, hem de sadece 0.31 kuruş öder.

Reklamınızın konumu değişebilir!
AdWords dinamik bir yapıya sahiptir. Her gün yeni reklamverenler AdWords’e üye olmakta ve bu yeni reklamverenlere ait rakip reklamlar AdWords’e eklenmektedir. Ayrıca, mevcut AdWords reklamverenleri anahtar kelimelerinde her gün değişiklik yapmakta, yeni anahtar kelimeler eklemekte veya TBM tekliflerini değiştirmektedir. Unutmamak gerekir ki, Google’da arama yapan kullanıcıların da arama davranışları dönemsel olarak değişmektedir. Örneğin, yaz aylarında ‘klima’ anahtar kelimesi çok aranırken, kış aylarında ‘kombi’ anahtar kelimesi çok kullanılmaktadır. Anahtar kelimelerinizde gerçekleşen değişimleri raporlama ekranınızdan takip edebilirsiniz.

Reklamlarınızın konumu size ve AdWords’te bulunan diğer reklamverenlere göre değişir.

Önemli NotAdWords adil rekabete dayalı bir sistem olduğundan, hiç bir reklamveren ilk sayfa konumlarını satın alınamaz veya uzun vadede aynı konumda bulunmayı garantileyemez.

One thought on “Reklam Konumu: İlk Sayfada Yayınlanmak

Yorumlar kapalı.